„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Havloidní DOX dostává od Prahy miliony. Schlamstl jich už 52

Autor: Adam B. Bartoš | Publikováno: 5.9.2013 | Rubrika: KULTURA
Ilustrace

Největší pražská soukromá galerie pěkně tyje z peněz Pražanů. Podnik, který patří Karlu Janečkovi a dalším miliardářům, bez skrupulí natahuje ruku k magistrátu. A úspěšně. Od roku 2007 vyinkasoval už 24 milionů. A do roku 2017 má získat dalších 28 milionů.

Zakladateli a majiteli-akcionáři jsou přitom bohatí pánové, kteří se prezentují na stránkách společenských magazínů jako extrémně movití mecenáši. Leoš Válka, Václav Dejčmar, Libor Winkler, Karel Janeček. Sám Karel Janeček, jeden ze čtyř akcionářů, se chlubí tím, že jeho firma má obrat 30 bilionů euro ročně a vydělává desítky milionů.

Těmto podnikatelům, kteří se tak rádi nazývají filantropy, není přitom vůbec ženantní žádat každý rok hlavní město Prahu o dotace na své pochybné výstavy, které mnohem více než umění prezentují spíše havlisticky laděnou politicko-kulturní propagandu.

Výše pravidelných dotací jdoucích na aktivity DOXu se přitom každým rokem zvyšují. Zatímco v roce 2007 přispěla Praha pouhými 800.000 korun, loni a předloni to bylo průměrně 5 milionů a letos více než 6 milionů korun.

Na roky 2014-2017 má DOX dokonce přislíbeno dalších 28 milionů korun - každý rok rovných 7.000.000,- Kč. (odkaz zde)

Kdyby alespoň DOX propagoval skutečné výtvarné umění... Galerie pánů z RSJ. a.s. se však vyžívá především v perverzních výstavách plných krve a brutality - jednu takovou výstavu, tzv. vídeňských akcionalistů, loni na podzim osobně zahájil tehdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který je s pány z DOXu zadobře.

Šok pro katolíky: Jaké "umění" podporuje kníže?

Kromě těchto zvrácených projektů však DOX navíc fušuje do politiky - pořádá politicky zaměřené výstavy, ve kterých zesměšňuje Václava Klause, glorifikuje Václava Havla a propaguje radikálně levicové hodnoty.

V útoku na vkus, morálku a tradiční hodnoty však není galerie DOX sama. Vydatně jí v tom sekunduje další havlistický projekt - MeetFactory, tedy galerie výtvarníka Davida Černého, zpěváka Davida Kollera a režisérky Alice Nellis.

"Mezinárodní centrum současného umění" umístěné podobně jako DOX ve staré továrně na kraji Prahy a propagující stejně pokleslé "umění", nenatahuje ruku do magistrátní pokladny o nic ostýchavěji než Janeček a spol.

Od roku 2006 do roku 2015 se mu podařilo získat na grantech částku ve výši 45.600.000 korun. Letos dostane, stejně jako loni, 6 a půl milionu korun. Tytéž prostředky má slíbené i pro rok 2015 a 2016. (odkaz zde)

Klíčová slova: pravdoláska  | Česká republika  | propaganda
4544 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxi

ePortal.cz

Ještě v pátek 6. března demonstrovalo v Bruselu několik tisíc mladých lidí v čele s Gretou Thunbergovou za účinnější boj proti klimatickým změnám. Přitom již ke 2. březnu bylo v Evropě hlášeno již 2199 nakažených... Koronavirus jako chřipka, neomarxismus jako mor

euPortal.cz

Řekové našli pod Aténami tunel plný zbraní, zatýkají turecké teroristyČR nezíská dodatečnou víc než miliardu eur z rozpočtu EU, nejedná se o nové prostředky

Eurabia.cz

Koronavirus: USA vyzývají lékaře všech zemí světa, ať v pandemii Covid19 opustí svoji vlast a urychleně jdou léčit AmeričanyNerozumím tomu. EU na nás kašle, NATO na nás kašle, a my stále "plníme závazky vůči spojencům"

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Podpora migrace na západě Evropy kvůli zjevné neochotě migrantů podrobit se omezením, zkomplikuje průběh epidemie. Co se stane, až následná hospodářská krize omezí jejich sociální podporu...Přežije EU pandemii?

ParlamentniListy.cz

Primář Brančík: Koronavirus. Jde o vážnou věc! Je zcela nesmyslné v této situaci vykřikovat něco o lidských právech a právu na volný pohybPolitickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny