„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

ČT jednou dala prostor věcnému pohledu na cikánskou otázku a už je z toho průšvih. Čtěte otevřený dopis Radě ČT

Autor: redakce | Publikováno: 4.9.2013 | Rubrika: MÉDIA
Ilustrace

Rada České televize

Kavčí hory

140 70, Praha 4


Vážené členky a členové Rady České televize,
Vážený pane Milane Uhde, předsedo Rady.

V sobotu 24. srpna odvysílalo ostravské studio veřejnoprávní České televize v pořadu Události v regionech reportáž o shromáždění nespokojených občanů v Ostravě. V příspěvku mimo jiné vystoupil Mgr. Jiří Siostrzonek, Ph.D., který se s diváky podělil o své názory na celou situaci.

Jeho vystoupení bylo po dlouhé době prvním náznakem pokusu České televize o pluralitu názorů na závažný problém v soužití české společnosti s nepřizpůsobivou částí romské populace. Skutečnost, že se ve vysílání veřejnoprávní televize objevil pohled na tento problém, tak jak jej formuloval Mgr. Jiří Siostrzonek, Ph.D., jsme považovali za jeden z prvních signálů, že Česká televize je ochotna dát prostor celospolečenské diskusi, která je bezpodmínečným předpokladem racionální analýzy současné situace a nutným krokem na cestě k opravdovému řešení po dekády zanedbávaného problému. Právě dlouhodobou neexistenci svobodné a otevřené debaty na toto téma považujeme za jednu z hlavních příčin vyhrocení situace a radikalizace české společnosti.

Jak jsme v následujících dnech zjistili, zahájily osoby a skupiny, které se v posledních letech snaží uzurpovat si monopol na mediální komentáře k problematice soužití Čechů s Romy, nátlakovou kampaň na Radu České televize s cílem vytlačit z veřejnoprávního prostoru názory odlišné od těch svých. Tato kampaň navíc není vedena pouze jako polemika s názorem Mgr. Jiřího Siostrzonka, Ph.D., ale především jako nevkusný útok ad hominem s cílem poškodit v očích veřejnosti odbornou pověst tohoto sociologa. Za ještě nebezpečnější považujeme tlak, který se tito aktivisté snaží vyvíjet na pracovníky České televize, kteří Mgr. Jiřímu Siostrzonkovi, Ph.D., umožnili jeho názor v televizi prezentovat.

Máme na mysli Vám adresovaný otevřený dopis Apoleny Rychlíkové, který podle zpráv serveru Romea.cz údajně podepsalo kolem 400 osob. Tento dopis považujeme za přímý pokus donutit Radu České televize k cenzuře legitimních názorů, kádrování jejich nositelů a v neposlední řadě k postihům zaměstnanců České televize, kteří se dopustili toho „hříchu“, že na obrazovky pustili věcně a korektně formulovaný názor, jenž se paní Rychlíkové a jejím názorovým souputníkům nelíbí.

Vážené členky a členové Rady České televize,
Vážený pane Milane Uhde, předsedo Rady.

Vyzýváme Vás, abyste nepodléhali tlaku zastánců a udržovatelů jednostranného informačního monopolu. Nepřipusťte další omezení a šikanování za projevený názor, ale přímo podpořte pluralitu názorů na zásadní společenské problémy naší země, aby mohly otevřeně zaznít v České televizi. Jen tak můžete napomoci tomu, aby se složitý, roky neřešený a rychle eskalující problém soužití různých národnostních, kulturních a sociálních společenstev v naší zemi nestal roznětkou k vývoji, který si žádný soudný člověk nemůže přát. Apelujeme na Vás, abyste nedali na nabádání k cenzuře a mocenským zásahům, ke kterým Vás vyzývá Apolena Rychlíková a její názoroví souputníci. Nepřipusťte, abyste se stali spoluodpovědnými za cenzuru, která pouze zhoršuje společenskou situaci v naší zemi a v důsledku může vést až k tragickým koncům.

Tento dopis, prosím, považujte za otevřený.

S pozdravem

Dušan Stuchlík, novinář
Lukáš Cvrček, historik
Václav Dvořák, režisér – dokumentarista

V Praze dne 29. srpna 2013

Originál dopisu Vám je doručován prostřednictvím České pošty.

Klíčová slova: média  | Česká republika  | demokracie  | politická korektnost
4156 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Dvě lesby uřízly malému chlapečkovi… A pak… (+ foto)Googlem ke světovládě? Vyhledávač, po němž se blbne, ale správně volíČetba knih způsobuje změny v mozku!Svět se mění. K lepšímu? Pride 1959 vs Pride 2019Bilderberg! Známe agendu a účastníky letošního setkání šedých korifejů ve Švýcarsku

ePortal.cz

Naprosto neuvěřitelné vyjádření ministra vnitraRobinson musí zmizet. Je málo pokrokový

euPortal.cz

Viděli jste někdy větší příklad arogance a zpupnosti? Poslanec ODS Pavel Žáček hájí fašistické banderovce, kteří masově sadisticky vraždili Čechy, Poláky i Židy, a odporně překrucuje historii a relativizuje zločiny banderovců

Eurabia.cz

Studie: brutální islamizace v britských věznicíchImigranti v detenčním centru se vzbouřili: chtějí kapesné

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životSilnější než chemoterapie: Bylinka na rakovinu, která vám roste přímo pod nosem

euServer.cz

Probíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracieMůže vůle 1/3 občanů přetlačit vůli 2/3 občanů?

ParlamentniListy.cz

Pamatujete intervence? ČNB nyní podle Markéty Šichtařové chystá ještě větší hloupostLetná je rozcvička. Babiše to nejhorší čeká za 153 dnů. Má se na co těšit, nebudou mu stačit smajlíky s kupičkami lejn, co prý rozesílá
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny