„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Schwarzenberg lavíruje v kauze kostela sv. Michaela

Autor: -abb- | Publikováno: 3.9.2013 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg se pro Prvnizpravy.cz vyjádřil k vlekoucí se kauze kostela Sv. Archanděla Michaela (SAM), ve kterém jeho majitel Jerri Nowikovski provozuje erotické služby a pokleslé taneční párty pro zahraniční turisty.

Za záchranu kostela bojuje hned několik několik občanských sdružení a institucí, vyslovily se pro něj přední církevní i sekulární autority, byly využity snad všechny možné postupy, jak zabránit nápravě chyby z roku 1993, kdy kostel byl dán do dražby a následně prodán obchodníkovi s rakouským a izraelským pasem Jerri Nowikovskému. Zatím ale vše neúspěšně.

Kauza se vleče od počátku 90. let, ale poslední dny a týdny je nadmíru aktuální, protože majitel se pokusil zažádat o stavební povolení, které by umožnilo přebudovat dosud pro poskytování erotických služeb nevyhovující provizorní prostory na několik luxusních pokojů v podkroví kostela. Kritici tvrdí, že Nowikovski chce následně kostel prodat ruskojazyčné mafii, která podniká právě v oboru prostituce - aby byl ale obchod možný, musí získat povolení od magistrátu.

To ale na poslední chvíli zmařila ostražitost některých členů primátorovy pracovní skupiny pro revitalizaci Staroměstského náměstí, kteří v žádosti o vydání stavebního povolení odhalili pravý úmysl majitele a otevřeným dopise se obrátili na řadu významných politických, kulturních a církevních činitelů s prosbou o pomoc v boji za zachování jedné z nejvýznamnějších sakrálních památek nejen Prahy a České republiky, ale i celé Evropy.

Zajímavou roli v celé kauze hraje TOP 09, která nyní ovládá radnici a jejíž představitel, Tomáš Hudeček, se před několika týdny stal primátorem. Podle některých informací není ze strany TOP 09 zájem zabránit devastaci a znesvěcování kostela, o čemž svědčí údajně i snaha rozpustit pracovní skupinu primátora pro revitalizaci Staroměstského náměstí, která přitom na poslední vývoj v kauze upozornila. Ta zároveň usilovala o obnovení Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí, což je další kauza, která ale s kauzou kostela nepřímo souvisí.

"To jsou dvě velice odlišné kauzy. Na obnovení sloupu stačí politické rozhodnutí na radnici, tak jako svrhnutí byl revoluční, politický čin. Bývalý kostel sv. Michala je složitá právní otázka či spíše nastává zde hromada otázek, které nejsem schopen zodpovědět. Údajné úmysly p. Nowikovského jsou politováníhodné, ale i v boji proti nim nesmíme používat protiprávní prostředky," uvedl pro Prvnizpravy.cz předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Za záchranu kostela bojuje také od roku 1997 bývalý diplomat a pedagog Jiří Pavel Pešek. Ten má podle svých slov mandát právě od Karla Schwarzenberga, aby v kauze kostela jednal s primátorem Hudečkem.

Schwarzenberg se podle Peška za rehabilitaci chrámu SMA postavil, když ho pověřil, aby dal jasný a konkrétní podnět novému primátorovi Hudečkovi k rychlému a účinnému vyřešení kauzy. Pešek se už na Hudečka s žádostí o schůzku obrátil.

"Bude-li tedy šlechtické slovo předsedy Karla Schwarzenberga naplněno konkrétními činy, a kostel SMA vytržen z otrockých pout hříchu a smrti, v nichž ho drží Jerri Nowikovsky se svými slibujícími a vyhrožujícími lobbisty, přinese kníže veliký prospěch nejen své zemi, které je podle vlastních slov „připraven sloužit“, ale i pro spásu své duše a šťastnou věčnost," doufá Pešek ve zdárný vývoj kauzy.

www.prvnizpravy.cz

čtěte také:

Památník Šoa ano, kostel ne?

Spiknutí proti kostelu sv. arch. Michaela (I.)

Bijí na poplach před obří ostudou: Z Husova kostela je bordel

Klíčová slova: zednáři  | Česká republika  | Schwarzenberg  | církev
2904 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Dvě lesby uřízly malému chlapečkovi… A pak… (+ foto)Googlem ke světovládě? Vyhledávač, po němž se blbne, ale správně volíČetba knih způsobuje změny v mozku!Svět se mění. K lepšímu? Pride 1959 vs Pride 2019Bilderberg! Známe agendu a účastníky letošního setkání šedých korifejů ve Švýcarsku

ePortal.cz

Jestli si u nás Putin někoho platí, tak je to tenhle joudaNež důchodovou reformu, raději postaví pekárnu na koblihy

euPortal.cz

Boj sluníčkářů, neomarxistů a elitářů proti vlastencům a normálním hodnotám se přiostřuje. Dokonce napadli nedávno i Ladislava Jakla... Pomozte nám proto prosímVšechny polistopadové vlády bohužel nechaly zbídačit a chátrat českých venkov a zničit české zemědělství

Eurabia.cz

Imigranti v detenčním centru se vzbouřili: chtějí kapesnéBelgičané se v zaimigrované a islamizované Belgii už necítí doma

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životSilnější než chemoterapie: Bylinka na rakovinu, která vám roste přímo pod nosem

euServer.cz

Probíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracieMůže vůle 1/3 občanů přetlačit vůli 2/3 občanů?

ParlamentniListy.cz

Teď vás naštvu! Babiš utřel Jiřího Mádla a Milion chvilekMarkéta Šichtařová má několik rad pro Klausovo hnutí. A reaguje na Macronův šílený nápad, který hrozí zabít východní ekonomiky v EU
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny