„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Jakl o chemickém útoku v Sýrii: Odporné vrtění psem

Autor: -abb- | Publikováno: 26.8.2013 | Rubrika: MÉDIA
Ilustrace

Blízký spolupracovník Václava Klause Ladislav Jakl se většinou vyjadřuje k domácí politice. Mimořádně přiléhavé jsou ale i jeho postřehy k politice mezinárodní. Nejnověji si rýpnul, aniž by jmenoval, do Američanů.

V souvislosti s údajným chemickým útokem v Sýrii, ze kterého protirežimní povstalci v žoldu USA podporovaní Al-Kájdou a stovkami islamistů z Evropy viní syrskou vládu, což ochotně tlumočí téměř všechna západní média, doporučuje selský rozum.

"Nikdo nemá žádný důkaz, tak si to všichni interpretují podle sebe. A co takhle se podívat, komu posloužil?" napovídá Jakl, jak by měl konzument zpráv na podobné těžko ověřitelné zvěsti reagovat.

"Vojensky nikomu," odpovídá si. "A propagandisticky? Syrské vládě určitě ne. Jen se dobře dívejme, kdo bere tuhle tragédii jako dar z nebe, jako záminku k prosazení svých plánů. Tentokrát jde o mimořádně odporné vrtění psem," uvedl Jakl pro Prvnizpravy.cz v narážce na slavný americký film, který ukazuje zákulisí příprav podobných propagandistických kampaní USA.

Zpráv o údajném použití chemických zbraní, na které média už nějaký čas veřejnost připravovala, se ihned chytila americká administrativa a Pentagon se nechal slyšet, že připravuje několik variant řešení situace, včetně americké vojenské invaze do Sýrie.

Bezpečnostní poradci navrhli americkému prezidentu Baracku Obamovi během sobotní schůze řadu možností, jak reagovat na danou situaci, přičemž ministr obrany Chuck Hagel uvedl, že americká armáda je již připravena i na variantu, že se prezident rozhodne pro vojenský zásah.

Není to poprvé, co se Ladislav Jakl podobným způsobem vyjadřuje k americké intervenční politice. Pochybnosti o tom, zda předešlé invaze USA do zemí blízkého a středního východu nebyly dlouho připravovanými operacemi, kde se jen čekalo na nějakou záminku (a když ta nebyla, tak se nějaká vymyslela), prezentoval například ve svém příspěvku k desetiletému výročí událostí 11. září 2001 na semináři CEPu.

Kritizoval v něm obě americké války (v Afghánistánu a Iráku) i ideologii vývozu amerických hodnot. Talibánu podle něj nebyl prokázán žádný teroristický čin mimo území Afghánistánu a v Iráku zase nebyly nalezeny žádné zbraně hromadného ničení, jak USA tvrdily. Tragédie 11. září byla pouze "pouhá a docela trapná" záminka, jak oprášit staré neokonzervativní doktríny a napadnout země, které měli Američané v hledáčku už dlouho předtím, ale teprve po 11. září cítili, že by jim taková akce mohla projít.

www.prvnizpravy.cz

Klíčová slova: USA  | terorismus  | válka  | Sýrie
4496 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxi

ePortal.cz

Prosíme o pomoc. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikneRasismus je zpátky a sílí

euPortal.cz

Zapomenutý rozhovor se sestrou Lucií Obrana státu bez funkční domobrany je nemyslitelná

Eurabia.cz

Český antiislám žije! Pomozte nám jej propagovat - nové propagační předmětyUSA vyhlásily EU válku. Hospodářskou. Pompeo si jede koupit východňáry

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Nová ruská ústava Kalousek ví stejně dobře jak to ví generál Flynn, že hnutí Blak Lives Matter je jen dočasnou zástěrkou toho, co má přijít po něm. Což je nová barevná revoluce fašistického střihu

ParlamentniListy.cz

Jan Kraus byl hostem v rádiu při Zemanově inauguraci. Už tehdy se vyjádřil k jeho zdraví. A to tak, že moderátorka Hejdová, která se zalykala smíchy, rázem ztichlaNacher k Hřibovi: Tak já vám řeknu, co vím... Na Magistrátu se leccos šušká
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny