„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

V procesu s Davidem Rathem nejde o hledání spravedlnosti. Justice a média pouze na „živém vzorku“ testují citlivost veřejnosti. To hlavní teprve přijde

Autor: Petr Hájek | Publikováno: 25.8.2013 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Při pravidelném vstupu do vysílání konstatovala dnes reportérka veřejnoprávního rozhlasu, že je to v soudní síni nuda. Někteří diváci si prý raději čtou, jiní zklamaně odcházejí. Tohle že je „proces roku“?

Informace ze soudu jsou sice stále součástí každodenního zpravodajství, ale zájem rychle opadá. Až na jednu výjimku žádné slzy, nikdo se nehroutí, neobjevují se skandální odhalení. Vypadá to, že místo velkolepého divadla sledujeme standardní soudní jednání, pouze neúměrně dlouhé. "Proč s tím trochu nepohnou?" může si myslet posluchač, divák či čtenář, který tuto optiku přijme.

S kamerami, či bez nich?

Standardního na tomto procesu ovšem není nic. Jen to nevidíme. Tím, že soudce na začátku rozhodl, že tentokrát nepůjde o reality show v přímém přenosu, dostávají se ven pouze informace „mediálně zpracované“. Tím nechci říci, že je nám něco zatajováno – veřejnost ostatně přístup do soudní síně má – jenže rozhodující je interpretace. Ta o „nudě“ je příznačná.

Zatímco daleko menší případy končí jako televizní estráda – například onen slavný s Vítem Bártou a Kristýnou Kočí, který se změnil na televizní „one man show“ soudce Šotta, včetně skandálního rozsudku – tentokrát je nám tato „zábava“ odepřena. Obecně řečeno: Přímé přenosy ze soudního jednání by neměly být dovoleny vůbec. Ale pokud je už zákon připouští, mělo tomu být určitě naopak. Zatímco v případě „úplatku“ Víta Bárty či v kauze „vítkovských žhářů“ šlo o záměrné vyvolání davových emocí, které měly ospravedlnit „sci-fi rozsudky“, u doktora Ratha nic takového nehrozilo – spíše naopak.

Jediné, co „hrozilo“, že tento mimořádně dobře vybavený řečník dokáže obrátit veřejné mínění na svou stranu. K tomu nesmělo dojít. Ostatně právě proto byl David Rath po celou dobu držen ve vazbě, a nedovolili mu dokonce přijít ani na hlasování o vyslovení důvěry Rusnokově vládě. Smysl tohoto neuvěřitelného věznění podezřelého – čili stále ještě nevinného – poslance byl tentýž: Nesměl se dostat před kamery. Nesměl mít příležitost mluvit v přímém přenosu.

Manipulace nesmí být vidět

Od počátku je totiž jasné, co jsme psali dávno před zahájením jednání: Důkazy jsou mírně řečeno chabé a nebýt „spolupracující obviněné“ paní Salačové, nebylo by asi vůbec na čem žalobu postavit. A to přes masívní nahrávky, odposlechy a dlouhé měsíce sledování. Klíčový „záznam ze zatýkání“, který byl vytvořen především pro počáteční „naladění veřejnosti“, je podle všeho také zmanipulovaný.

Neviděli jsme na něm, že ona slavná „krabice s milióny“ na čas zmizela ze zorného pole kamer, aby se v něm objevila až za hezkou řádku minut. A teprve pak byla otevřena. Proč? Co se s ní dělo v „mezičase“? A proč jsme to na záznamu nesměli vidět?

Mediální mainstream sice už není nažhavený jako zpočátku a „nudí se“, ale přitom teprve nyní začíná být proces patřičně vzrušující. Nebo právě proto slova o nudě? Jednou z mála výjimek je časopis Reflex, který si přece jen uchovává jistý skeptický odstup. V článku Dušana Šrámka čteme:

„Materiálních důkazů má obžaloba málo. Diář další z obviněných Lucie Novanské, jež měla organizovat konkrétní průběh výběrových řízení, útržek papíru, na nějž si měl Kott napsat dopředu vítěze výběrového řízení a údajně přijatou částku, či mailovou korespondenci stavebních firem, která byla mezitím smazána, z čehož policie usuzuje na nějakou nekalou činnost. (...) Některé odpovědi (paní Salačové, pozn. aut.), zvláště tam , kde tvrdí, že si již nemůže vzpomenout, budí přinejmenším rozpaky. Stejně jako výhody, které zatím získala. (...) Jak je možné, že se na chodbách v přestávkách průběžně domlouvá se státním zástupcem Jirátem? V nahrávkách z výslechů pořízených v přípravném řízení se Salačová dokonce ptá vyšetřovatelky, zda odpověděla dobře.“

Připomeňme, že právě tuto pasáž chtěl soudce při přehrávání přeskočit. Pasáž, která tak podivuhodně připomíná jiné procesy z naší historie, na nichž „spolupracující obvinění“ pod dohledem vyšetřovatelů nacvičují své výpovědi. Nejde ani tak o to, co si o tom myslíme. Daleko podstatnější je právě fakt, že tuto pasáž soud nechtěl nechat zaznít. Proč ji chtěl přeskočit? Věděl snad, co tam je a nehodilo se to? Nehledá-li však spravedlnost, co potom hledá?

O co tu jde?

Nesrovnalostí ve výpovědích „korunní svědkyně“ je mnoho. Nemluvě o tom, že se zásadně liší. Paní Salačová si nakonec vybrala, že teprve třetí verze výslechu je ta správná. A soud se jí neptá PROČ. Proč? A tak dále.

V tomto duchu bychom mohli pokračovat hodně dlouho. Mně dnes ale nejde o to řešit „detektivku“ mírně řečeno podivného vyšetřování i soudního jednání. Spíše upozornit na zjevné: Od počátku nejsme svědky poctivého hledání spravedlnosti, ale inscenování kauzy na „společenskou“ objednávku. Přesně řečeno – tak by to chtěli ONI, vyšetřovatelé, státní zástupci i soudci. Právě tuto atmosféru potřebují vyvolat. I pro to nesmí být v soudní síni kamery. A v tom jim většina médií, vědomě či bezděčně, zdatně sekunduje.

Tento proces – včetně naplánování doby jeho konání – měl být a stále má být základním testem. O naprosto nepochybných souvislostech s „případem“ Nagyová a spol., tedy s pádem  Nečasovy vlády, jsme také již nejednou psali. Je dobré na to nezapomínat právě nyní, kdy „vařící se“ politická scéna – tedy zamýšlený důsledek toho všeho – mediálně zakrývá příčiny celé konspirace pučistické kliky proti politice jako takové. Momentálně se testují především nálady veřejnosti. Snaha vylíčit proces jako „nudný“, tedy nehodný většího zájmu, k tomu patří.

Vůbec nejsem schopen posoudit, zda je David Rath něčím vinen. Rozhodně to nebyl a není andílek. Ale temné pozadí jeho vyšetřování a soudu, jenž je na samém počátku, jasně ukazují, že jak jemu, tak ostatním spoluobviněným se spravedlnosti dostat nemůže. Ať už tento proces, který budeme přes jeho zdánlivou „nudnost“ pozorně sledovat, dopadne jakkoli. Jeho výsledku se ostatně hned tak nedočkáme. Může se táhnout měsíce nebo i roky.

Daleko podstatnější však je a bude jeho průběh. Ten nám hodně napoví, k čemu se strůjci těchto represivních představení ve veřejném prostoru chystají a jakými metodami jsou odhodláni postupovat. Je to velmi důležité. Nemylme se totiž. Triumvirát Bradáčová – Šlachta – Ištvan a jejich spojenci jsou také stále jen na začátku.

Až zanedlouho začne horká předvolební kampaň, přijdou od nich nepochybně další „údery“. Vůbec jim totiž není jedno, jak volby dopadnou. V tomto smyslu nám dávají příležitost otestovat si také je. Jejich sílu, propojení a odhodlání. Zatím jsou klidní. To nás ale nesmí znervóznit. Boj o obnovení alespoň části ztracených občanských svobod je rovněž teprve na začátku. A také je to zatím napohled „nuda“. Nuda, ve které jde zase jednou o všechno.

www.protiproud.cz

čtěte také:

Show time

Obrana „kmotrů“ za časů policejně-justiční zvůle: Média pěstují „třídní nenávist“ a soudce Lynč se příznačně jmenuje advokát Láska. Komu zvoní hrana?

Klaus: Debatovali jsme, zda je Dr. Ištván jen pěšákem či generálem

Klíčová slova: domácí politika  | Česká republika  | justice  | boj proti korupci
3438 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Euroopilec Juncker si užívá za naše peníze! Vůbec se s tím nemazlí. Podívejte se, jak si žije šlechta, poddaníBrutalita francouzské policie. Milovníci demokracie mlčí, není to v Rusku (+ foto)Neuvěřitelná epidemie útoků kyselinou! Policie si neví rady. Další kulturní obohacení EvropyTohle si myslí někteří přední evropští politici: Díky omezení naší porodnosti bychom mohli lépe přijímat migrantyFeministky zrušily připravovanou manifestaci. Byla rasově nevyvážená. Uhodnete, jaká rasa převažovala?

ePortal.cz

Nedopusťme, aby nám za dvacet let vládli tito lidéŠest důvodů, proč nelze Palachův čin hodnotit kladně

euPortal.cz

Jel podezřele rychle a nezastavil. Česká policie zadržela auto s nelegálními migrantyJen nevinná recese ve škole? Tady máte šílené případy zvráceného genderu v praxi

Eurabia.cz

Dnešní pojetí práva v Německu: Policista zajistil zatčení vraha německé dívky a teď je za to stíhán, prý neměl právo zajistit zatčeni vahaVraždění žen a dívek v Rakousku nepolevuje

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

ParlamentniListy.cz

Bára Štěpánová promluvila k divákům ČT: Nemalé části společnosti nejde o svobodu. Stačí jim ty jogurty a lepší oblečení. A že jim někdo dá tisícovku k důchodu„Chová se jako vůl!“ Známý herec si to jednou pro vždy vyřídil s Hřebejkem, který svolává národ do ulic. A přidali se další umělci
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny