„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Brusel zbavuje evropské země svrchovanosti

Autor: Hlas Ruska | Publikováno: 24.8.2013 | Rubrika: V BRUSELU
Ilustrace

Evropská unie postupuje stále rychleji směrem federativního státu, v němž budou evropské země zbaveny zbytků své politické a ekonomické svrchovanosti. Ekonomická krize a politická vůle Bruselu postrkují evropské země k projektu „Spojených států evropských“, a je už jasné, že „federalizátoři Evropy“ si vzali nezbytná ponaučení ze zkušeností SSSR a USA.

Aby připravil evropské země dokonce o teoretickou možnost vystoupit z nové centralizované struktury, ničí Brusel jejich státní svrchovanost nejen „shora“, prostřednictvím zpřísnění fiskální kázně a předání ekonomické politiky do rukou Evropské komise, ale i „zespodu“ – tím, že pod záminkou rozvoje místní samosprávy ničí ústřední administrativu evropských zemí. Zdálo by se, co může zabránit regionům, aby vrátili moc ústředí, bude-li to nutné? Evropští vedoucí představitelé brali ohled na tuto možnost a pro úplnou likvidaci národních států zahájili program vytvoření „euroregionů“, které se budou skládat z částí různých zemí. Euroregiony budou mít vlastní programy rozvoje a značný stupeň samostatnosti vůči národním vládám.

Mezi evropskými politiky je málo těch, kdo mají dostatek odvahy a ochoty k tomu, aby čelili likvidaci svrchovanosti evropských států. Ve Francii bojuje za zachování svrchovanosti a národní identity Marine Le Pen. Ve Velké Británii už nejen opoziční Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP), ale také členové vlády se začali vyslovovat proti plánům Evropské unie. Státní tajemník pro otázky místní samosprávy Eric Pickles obvinil EU z pokusu „vymazat Anglii z mapy“ a slíbil, že se bude bránit diktátu Bruselu.

Z východoevropských zemí jenom Maďarsko se pokouší bránit likvidaci svrchovanosti a národní identity. Nehledě na to, že EU slibuje periodicky Maďarsku pomoc ve vytvoření maďarských národních autonomií v sousedních zemích, nepospíchá Budapešť s podporou myšlenky federalizace EU. Možná, že nejsou maďarští politici tak naivní, aby si mysleli, že Brusel je ochoten zrušit Trianonskou smlouvu z r. 1920 a obnovit „Velké Maďarsko“.

V roce 1920 ztratilo Maďarsko dvě třetiny svého území a jednu třetinu obyvatelstva, zachovalo se však jako stát. Uskuteční-li se plány „evropských federalistů“, už nebude ani samotné Maďarsko, ani jiné evropské státy, protože už nebudou existovat jako subjekty mezinárodního práva. Možná, že právě podobná perspektiva nutí maďarského ministerského předsedu Viktora Orbána k tomu, aby odmítal spolupráci s MMF, snášel ekonomické sankce Bruselu a hledal geopolitické spojence mimo EU.

Loni v listopadu prohlásila Angela Merkelová o tom, že „Evropská komise se jednou stane vládou, a Evropský parlament – parlamentem“. Tento den je stále blíž, a Evropská unie stále více připomíná past na myši pro země, které se nechaly zlákat sliby evropského blahobytu. Které země se dokážou zachránit, a které navždy zmizí z mapy světa a spojí se do jednotného evropského státu, o tom se dozvíme v nejbližší době.

http://czech.ruvr.ru

 

Klíčová slova: euro  | EU
5030 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny