„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Špehování NSA v Německu

Autor: WertyzReport | Publikováno: 15.8.2013 | Rubrika: OBČANSKÉ SVOBODY
Ilustrace

Když německá kancléřka Angela Merkelová prohlásila své pobouření ohledně špehování NSA, bezpochyby musela vědět, že je Německo v této aktivitě zapojeno už od studené války. Tvrdí to i německý historik Josef Foschepoth. Podle něj jsou tím pravým důvodem poválečné dohody.

“Byl jsem překvapen prvními reakcemi, zvláště z politické strany. Bylo to jako kdyby se to stalo poprvé a jako hrozně špatné a unikátní. Není tomu tak. Podle mého výzkumu se tohle v Německu stalo v 60tých letech nespočetkrát.” řekl DW. Podle Foschepotha vše začalo po porážce nacistů, americké okupaci a nalezení nového nepřítele v podobě Sovětského svazu. “Američané uvalili obrovský tlak. Nechtěli se vzdát tohoto území, které je pro jejich monitorovací operace geostrategické. Němečtí lídři chtěli říkat, že teď máme trochu suverenity; jinými slovy, pár slov pro obnovení národní psychiky. Neřekli samozřejmě, že musíme přijmout stejné podmínky, jako v minulosti pod okupací a v budoucnu, kvůli mezinárodním a tajným dohodám. A tyto dohody jsou pořád platné a závazné pro každou německou vládu, dokonce i dnes.”

Kromě toho, že je Německo partnerem třetí strany Národní bezpečnostní agentury, a tudíž musí odevzdávat informace do USA výměnou za absolutní minimum, má dlouhou historii amerických špionážních operací mířených na Východní Německo, Švýcarsko, Polsko, Československo a Sovětský svaz. Podle knihy “Národní bezpečnost a systém Echelon” od Wayna Madsena BND také spolupracovala i se Španěly:

Nejasná podstata zpravodajských vztahů v období po studené válce a oslabení tradičních zpravodajských vazeb mezi anglicky mluvícími partnety UKUSA (Británie, USA) vyústilo v posílení vazeb SIGINT (signálové informace) mezi NSA a německou BND. Kromě programu NSA-BND o ovládání šifrovacího vybavení si obě agentury vytvořily úzké spojení mezi jejich odposlouchávacími zařízeními v Německu a jinde.

 V 80tých letech BND nainstalovala stanici po zachycování komunikací šířících se troposferickým rozptylem společně se stanicí NSA Bad Aibling, ta kdysi byla druhou největší stanicí SIGINT v Evropě. Stanice BND pro troposferické zachycování, krycím jménem “Seeland”, byla zvláště efektivní v zachycování komunikací mezi sovětskými ozbrojenými složkami ve Východním Německu u Wunsdorfu a velitelstvími Sovětského generálního štábu v Československu a Polsku přes satelit Molniya.

Schopnost BND sledovat komunikace raketových, námořních a generálních velitelství Sovětů poskytla Němcům v červenci 1991 informaci, že plánovaný srpnový převrat proti Michajlu Gobačevovi nemá plnou podporu Sovětských ozbrojených sil. Některé zachycené komunikace NSA mezi šéfem KGB Kryuškovem a ministrem obrany Yazovem a vojenskými veliteli po celém SSSR odhalily, že pro puč je minimální nebo žádná podpora. Antény Bab Ailbing poksytly BND a NSA pokročilé varování Sovětského převratu a následného kolapsu.

BND doufala, že NSA podpoří americké operace SIGINT ve Střední Evropě ze supermoderního velitelství BND ve Stockdorfu u Mnichova. Náznakem úzkých vazeb je společné operační centrum NSA a BND u Augsburgu. BND by klidně mohla nahradit britskou GCGQ jako oblíbeného partnera NSA v Evropě, protože každá agentura má té druhé co nabídnout. V době, když Spojené státy buď opustily, nebo předaly, spoustu zařízení SIGINT daným zemím, BND vypadala připraveně k převzítí podílu sbírání SIGINT pro NSA. BND má navíc excelentní satelitní zdroje, jak v Ionosferickém institutu (krycí jméno) v Rheinhausen-South Badenu, odkud budova BND v Pullachu monitoruje 21 kanálů německých a zahraničních satelitů, a v Evropské vesmírné agentuře v Kourou ve Francouzské Guianě, kde satelitní specialisté BND poslouchají přenos dat z komunikačních satelitů (včetně INTELSAT) vypuštěných raketami Ariane.

BND také rozšířila využití počítačů vyhledávajících slova, které byly pravděpodobně dodány Fort Meade (ředitelstvím NSA). Němci využívají počítače k boji proti organizovanému zločinu. Počítače pro rozpoznávání slova, stejně jako jejich protějšci v NSA, jsou naprogramovány na zachycování a nahrávání psaných nebo mluvených slov jako “zbraně,” “drogy”, “peníze”. Ačkoliv BND německé občany ujistila, že nahrávky nevinných konverzací “ničí,” spousta Němců přesvědčená není.

Christian Pfeiffer, německý profesor práv na Výzkumném institutu Lower Saxony, tvrdí, že jakákoliv diskuze, které má se svými americkými kolegy v Nizozemí nebo v USA, které se týkají organizovaného zločinu, jsou pravděpodobně zachycovány. Domnívá se také, že hlavními cíly odposliuchávání agentury jsou jakékoliv konverzace mezi novináři týkající se politických skandálů zahrnujících velké politiky.

V době po studené válce se zájmy NSA a BND vždy nestřetly. Ačkoliv jsou některé COMINT označeny jako REL RFG (znamená vydavatelné Německu), spousta zůstává pod zámkem NSA. Kromě Bad Aibling udržovala NSA velkou pozemní stanici v Gablingenu, severně od Augsburgu. Na místě největší Wullenweberské antény v Evropě stojí kruhové klece o velikosti 36 fotbalových hřišť. Ačkoliv byla Pozemení stanice v Augsburgu (NSA byla známa jako Gablingen) oficiálně vyřazena z provozu v roce 1993, NSA má na základně dodnes omezenou zpravodajskou přítomnost.

Gablingen zůstává pro NSA důležitým, byl zapojen v několika vojenských operacích v Evropě a jinde. Budova 1801, jedna z nejtajnějších budov zpravodajské komunity na světě, má 220 kanceláří, více jak 400 dveří a žádná okna. V budově sídlí 66.Brigáda vojenské rozvědky, kde 700 lidí s přísně tajnou prověrkou pomáhá zachycovat COMINT a ELINT americkým vojákům ve Rwandě, Perském zálivu a těm, kteří tvoří Bojovou jednotku Able Sentry v Makedonii.

V roce 1995 vytvořila NSA síť odposlouchávacích zařízení v rámci mírového kontignentu NATO (IFOR) v Bosně. Stanice na vrcholu hor v americkém mírovém sektoru ve východní Bosně posílala zachycená data zpravodajskému podpůrčímu týmu sídlícímu v Tuzle.  Zpravodajský tým v Tuzle se skládal z personálu NSA, CIA a Obranné zpravodajské agentury. Fakt, že Srbové pochytili některé velice dobré praktiky komunikační bezpečnosti (COMSEC) od jugoslávské armády, a nedostek srbsko-chorvatských lingvistů udělalo sledování Srbů relativně složitým. NSA se ale odradit nenechala. Americký velitel 250.Brigády vojenské rozvědky řekl, že když zaměřoval frekvence srbských vysílaček, slyšel Srby říkat “Poslouchají nás.” K tomu plukovník Charles Green dodal: “Opravdu.” Srbové byli podle Greena opatrní. “Věděli, že jsme v SIGINT nejlepší na světě. Nejsme vševidoucí, ale jsme velice dobří.”

A nemyslitelné je, že o pár let dřív, některá data NSA byla sdílena s takovými partnery IFOR jako bylo Rusko a Polsko. Velitel Ruského kontignentu, plukovník Alexander Lentsov, byl s kvalitou americké informace zaujat. Mimo jeho dosah byly metody a zdroje zpravodajských dat NSA. Ačkoliv NSA poskytla Rusům přikrášlené infomrace (nejspíš i neochotně), ujistili se, že Rusům nedají ten hlavní klíč.

Ačkoliv sbírání signálů od soupeřících stran v bývalé Jugoslávii bylo pro NSA v době po studené válce v Evropě prioritou, dalším hlavním úkolem agentury je aktivní sbírání ekonomických informací v Evropě. Bad Aibling a Gablingen kromě monitorování Východní Evropy také zachycují finanční informace z Rakouska, Švýcarska, Lucemburska, Lichtenštejnska a Středního východu. Protože takové informace často zahrnují německé společnosti, NSA trvá na nezávislé možnosti SIGINT v Německu.

Jeden bývalý zaměstnanec NSA, který používal pseudonym Lseter Curren, prohlásil, že NSA běžně poslouchá komunikace v Německu a Švýcarsku z odposlouchávacích zařízeních v Německu. Prohlásil, že jistá telefonní čísla jsou uložena v paměti zachycovacích počítačů NSA a další dodatečný program sleduje klíčová slova a fráze jako “drogy”, “praní peněz” a jistá patřičná jména přes dálnopis, fax, hlas a eletkronickou poštu.

 “Curren” také řekl, že NSA vybavila některé běžné telefony dovezené z USA speciálními štěnicemi. Řekl, že NSA může vytočit napíchnutý telefon aniž by telefon zvonil. Odposlouchávač pak může aktivovat v telefonu vysílač, který odposlouchává celou místnost.

Evropské odposlouchávací aktivity NSA se zdají být namířeny na Švýcarsko. Bad Aibling a Gablingen jsou obě v dohledu na mikrovlnné spojení Bernu a Curychu. Monitorování tohoto spojení mohlo být důležitým v odhalení švýcarského vládního skandálu v roce 1988. NSA očividně sledovala komunikace Shakarchi Trading A.G., firmy vlastněné Libanoncem Mohammeden Shakarchim, protože byla velkou pračkou peněz. NSA ani snad překvapena nebyla, když zachycené komunikace odhalily, že jedním z hlavních zákazníků Shakarchi Tradingu byla CIA. Na taková odhalení si NSA už zvykla po výsledku jejího sledování mezinárodních finančních transakcí dalších společností jako byly Bank of Credit and Commerce International (BCCI) a Banca Nazionale del Lavoro (BNL). Obě banky byly zapojeny v peněžních manipulacích řízených CIA.

V roce 1988 NSA zachytila telefonní hovor švýcarské ministryně spravedlnosti Elisabeth Koppové jejímu manželovi, Hansi W. Koppovi, viceprezidentovi Shakarchi Trading. Kloppova svého manžela varovala, že společnost je vyšetřována jako komplic v Shakarchiho aktivitách. I když Švýcarsko nebylo partnerem SIGINT, NSA přes Americký Protidrogový úřad upozornila švýcarské úřady na střet zájmů. Kloppová nakonec rezignovala kvůli údajnému zneužití tajné informace.

K jejímu rozčarování NSA pečlivě sleduje švýcarské komunikace. Kromě sledování mikrovlnných přenosů z Bernu do Curychu z Bad Aiblingu a Gablingenu jsou ze základny Amerického Letectva něměckém Ramsteinu zachycovány telekomunikace v Basijeli. Telekomunikace v Luganu v jižním Švýcarsku jsou zachycovány stanicí pro mikrovlnné zachycování ve vojenské zóně v malé italské alpské vesnici Sorico, severně od jezera Lomo a blízko švýcarského telekomunikačního mikrovlnného centra na vrcholu Mount Generoso v kantonu Ticino.

NSA si také vytvořila úzký pracovní vztah s aktivitami SIGINT BND mimo Německo. Do roku 1993 BND a španělská zpravodajská služba CESID (Centro Superior para la Informacion dela Defensa) společně ovládaly stanici pro zachycování podmořských kabelů na španělském jižním pobřeží. Transatlantické mořské kabely ze Severní Ameriky, Jižní Ameriky, Velké Británie a Západní Afriky směřují do španělského atlantického pobřeží u Jimeny. Stanice BND s CESID, krycím jménem “Eismeer,” byla umístěna u Cadizu, kde mikrovlnné spojení přepravuje přenosy nad zemí. Německo-španělské zachycování kabelů bylo očividně předáno NSA.”

V Německu se v současné době staví nová základna americké armády, kterou bude používat i NSA. Ve Wiesbadenu bude za 124 milionů stát nové Centrum pro upevňování informací, kde  budou kanceláře odolné štěnicím a hi-tech kontrolní centrum. Hned jak bude zařízení dokončeno, tak se uzavře komplex v Darmstadtu. Podle Spiegelu jsou zařízení stavěna výhradně Američany, kteří mají bezpečnostní prověrky. Dokonce i materiál pochází z USA.

http://wertyzreport.com

Klíčová slova: Německo  | USA  | technologie  | soukromí
3571 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny