„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Jak pomohla Bank of England prodat české ukradené zlato

Autor: odjinud | Publikováno: 9.8.2013 | Rubrika: ZISKY & ZTRÁTY
Ilustrace

Anglické noviny z 1. 8. 2013 jsou plné příběhu z roku 1939, kdy Bank of England zprostředkovala prodej nacisty uloupeného zlata, přinejmenším dvakrát v roce. Vždy bez svolení britské vlády a navzdory pokusu zmrazit česká aktiva. Nacistická praxe té doby byla tato: v napadené zemi byly vždy jako první uloupeny zlaté rezervy (podklad národní měny) a další cennosti a rychle byla znehodnocena místní měna. Toto není příliš známý fakt, ale byla to nesmírně efektivní zbraň v kampani pro svržení vlád národů. Nacisté si upevňovali svou moc držením zlata, zatímto jejich obětem zůstaly chatrné papírové měny.

Pojďme se podívat, jak to celé bylo.

V úterý 30. 7. se objevily zápisy ze zdrojů anglické centrální banky, Bank of England, které detailně popisují prodej ukradeného zlata, které nacisté uloupili po invazi Československa.

Měnové zlato Československa bylo v průběhu 30. let uloženo u BIS (Bank of International Settlement), což je tzv. banka centrálních bank, protože byly obavy československé vlády z rostoucí německé hrozby.

Dokument dále detailně popisuje, jak byl v březnu 1939 vznesen požadavek k převedení zlata v tehdejší hodnotě 5.6 milionů liber z účtu Národní banky Československa u BIS na účet, kterým disponovala německá Reichsbanka. Zlato v hodnotě 4 milionů liber putovalo do bank v Holandsku a Belgii a zbytek byl prodán v Londýně.

Dokumenty ukazují, jak tehdejší kancléř britské vlády John Simon požádal guvernéra banky Montagu Normana, jestli drží ke květnu 1939, dva měsíce po nacistické invazi, nějaké české zlato.

Zpráva říká: Guvernér ve své odpovědi (30. května) přímo neodpověděl, ale poukázal na to, že Bank of England čas od času držela zlato pro BIS a nevěděla tak, jestli se jedná o zlato této banky nebo o majetek jejich klientů (v tomto případě Československa). Proto nemůže říci, zdali zlato bylo drženo pro Národní banku Československa. Další transakce byla provedena v červnu - a to navzdory obavám Johna Simona. V tomto případě došlo  k prodejům zlata v tehdejší hodnotě 440 000 a 420 000 liber a k odeslání do New Yorku.

Podle dokumentů zásilka obsahovala zlato, které bylo posláno do Londýna německou Reichsbank. Tentokrát se Bank of England obrátila na kancléře, který řekl, že by rád viděl právní názor právního úřadu koruny.

Tyto zápisy Bank of England, které někteří považují za velice temné epizody této instituce, byly sepsány v roce 1950 a publikovány v úterý 30. 7. 2013 poté, co došlo k první části digitalizace bankovního archivu.

Na dotaz BIS, co je důvodem zdržení, které ohrožovalo platby v dalších dnech, Bank of England reagovala na instrukce bez názoru právníků.

Profesor Neville Wylie, historik unverzity v Nottinghamu, který se tomuto období věnuje jako součásti výzkumu nacisty uloupeného zlata a roli Británie a Švýcarska, řekl v úterý, že jsou to pro něho zcela nové informace v oficiální historii Bank of England a vrhá to zcela nové světlo na mnoho dalších záležitostí.

Wylie řekl, že postoj Bank of England v historii je konsistentní s tím, co vyplývá z jeho vlastního výzkumu britské pozice vůči německým válečným finančním aktivitám, které popisuje jako přející.

Dodává, že banka byla názoru, že je součástí mezinárodních financí a spolupráce centrálních bank. Měla příliš velké obavy o udržení si statutu Londýna jako mezinárodního finančního centra a držela se potřeby udržení směnitelnosti libry dávno poté, kdy bylo moudré v této politice pokračovat.

Zdroje Bank of England v úterý upozornily na část zápisu, který obsahuje komentář kancléře vůči Dolní sněmovně v červnu 1939, kdy říká že právníci mu vysvětlili, že dle platných protokolů britská vláda nemůže bránit Bank of England v uposlechnutí příkazů od BIS, které se týkají převodů zlata.

zdroj:Ben Quinn, Guardian a Jan Skoyles

http://www.investicni-zlato-tv.cz

Klíčová slova: banky  | historie  | peníze
3398 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny