„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Vysoké pokuty, finanční vyrovnání nebo soudní procesy jsou pro farmaceutické společnosti běžné

Autor: Tony Isaacs | Publikováno: 7.8.2013 | Rubrika: ZDRAVÍ
Ilustrace

V roce 2012 pět velkých farmaceutických společností souhlasilo se zaplacením přibližně 5,5 miliard dolarů jako odškodné za podvody a propagaci léčiv, která nebyla schválena od FDA k příslušnému použití. Tyto uhrazené částky jen potvrzují pokračující trend stále vyšších pokut a soudních výdajů, jež se staly běžnou součástí podnikání ve farmacii.

V rozmezí let 2004 až 2010 největší výrobci léků vyplatili cca 7 miliard dolarů za pokuty, postihy a soudní pře, jež se týkaly podvodného marketingu, klamných tvrzení o bezpečnosti léků a skrývání nebo falšování studií, dokládajících škodlivé účinky. Hrozící vyplácení vysokých částek odškodného ale zřejmě není dostatečně odstrašujícím prostředkem k jejich usměrnění.

Dokonce i ty nejvyšší pokuty jen zřídka ohrozí zisky, spojené se zavedením léků na trh. Dosud nejvyšší pokuta 3 miliardy dolarů, která byla vyměřena v červenci 2012 společnosti GlaxoSmithKline (GSK) za nelegální marketing antidepresiv Paxil a Wellbutrin a za skrývání dat o rizikovosti léku proti diabetu Avandia, dosáhla pouze výše 11% jejích výnosů. V kontrastu s tím u většiny jiných procesů, kdy se jedná o podvod, bývá běžné, že viník přijde o veškerý zisk a konkrétní osoby jsou odsouzeny k vězení.
Udělené pokuty a vypořádání farmaceutických firem za poslední roky:
• V září 2009 byla společnost Pfizer pokutována částkou 2,3 miliardy za chybné označení léku proti bolesti Bextra - jednalo se o “záměr o podvod nebo oklamání“

• V listopadu 2011 souhlasila firma Merck se zaplacením pokuty 950 miliónů kvůli nelegální propagaci léku proti bolesti Vioxx. Odhaduje se, že tento přípravek mohl způsobit asi 60 000 úmrtí na infarkt.

• V červenci 2012 souhlasil GSK se zaplacením 3 miliardové pokuty protože propagoval léky Paxil, Avandia a další bez doložení bezpečnostních dat.

• V prosinci 2012 měla společnost Sanofi-Aventis uhradit 109 miliónů kvůli obvinění, že navýšila ceny prostřednictvím podvodných cenových kalkulací u přípravku Hyalgan.

• V lednu 2009 byla společnost Eli Lilly pokutována částkou 1,42 miliardy za tzv „off-label“ propagaci psychiatrického přípravku Zyprexa.

• V dubnu 2010 měla společnost AstraZeneca zaplatit 520 miliónů kvůli obvinění, že nelegálně propagovala psychiatrický lék Seroquel k neschválenému používání.

• V květnu 2012 byla pokutována společnost Abbott částkou 1,5 miliardy za nelegální propagaci psychofarmak Depakote.

• V září 2012 souhlasila společnost Boehringer Ingelheim Pharmaceuticals Inc. se zaplacením 95 miliónů na základě obvinění, že nabízela léky Aggrenox, Atrovent, Combivent a Micardis pro neschválená použití.

• V prosinci 2012 souhlasila firma Amgen se zaplacením pokuty 762 miliónů za nelegální uvedení a propagaci léků, včetně přípravku Aranesp.
Rizikové léky ale stále zůstávají na trhu
V USA bylo od roku 2000 agenturou FDA schváleno průměrně 24 léků ročně - mnohé z nich však vykazují zdravotní rizika a závažné dlouhodobé vedlejší účinky. Na tomto problému se významně podílí výrobci léků tím, že provádí chybné nebo nepoctivé klinické ověřování účinnosti.

Mezi nejrizikovější léky na trhu patří tyto:

• Léky proti diabetu 2. typu Avandia a Actos.
• Antidepresiva Paxil, Prozac, Effexor, Zoloft a Lexapro.
• Uklidňující lék Depakote.
• Antikoncepční léky Yaz a Yasmin.
• Lék na akné Accutane.
• Léky na ředění krve Pradaxa a Xarelto
• Lék na osteoporózu Fosamax
• Prostředky k dialýze GranuFlo a NaturaLyte
• Lék proti vypadávání vlasů Propecia.

Škodlivé vedlejší účinky výše vyjmenovaných léků mají širokou škálu: defekty při narození, poškození jater, sebevražedné sklony, tvorba krevních sraženin, riziko rakoviny močového měchýře, Krohnova choroba, infarkty, mrtvice, krvácivost nebo srdeční selhání.

Magazín the New England Journal of Medicine k tomuto problému ve svém editorialu nedávno napsal: „Pokuty pro výrobce léků by měly být dostatečně vysoké, aby nemohly být pomíjeny jako prostá ‚cena za podnikání‘. Informátorům by měla být udělována vyšší ochrana. Lidé z vedení těchto firem by měli být odsuzovaní za svá pochybení k pobytům ve vězení.“

Použité zdroje:
http://www.drugwatch.com/dangerous-drugs.php
http://projects.propublica.org/graphics/bigpharma
http://healthland.time.com/2012/09/17/pharma-behaving-badly-top-10-drug-company-settlements/

(Přeloženo z http://www.naturalnews.com/041261_Big_Pharma_settlements_fines.html)

Klíčová slova: zdraví
3755 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Chaluhy, třeste se! Bílí dredaři ve skutečnosti šíří rasismus. Taková je dikce nového stupně politické korektnosti (+ foto)Ruské špičky: USA nemají prostředky k nátlaku na politiku RuskaEuroopilec Juncker si užívá za naše peníze! Vůbec se s tím nemazlí. Podívejte se, jak si žije šlechta, poddaníBrutalita francouzské policie. Milovníci demokracie mlčí, není to v Rusku (+ foto)Neuvěřitelná epidemie útoků kyselinou! Policie si neví rady. Další kulturní obohacení Evropy

ePortal.cz

Jan Palach nebyl hrdina. To opravdu neRazítkovací mánie snad nikdy neskončí

euPortal.cz

Migranti položili na koleje dřevěné hole a kameny...Brutalita francouzské policie. Milovníci "liberální demokracie" mlčí, podívejte se na šokující záběry

Eurabia.cz

Horká novinka z USA: Byl zatčen muslim plánující útok na Bilý dům a TrumpaMinistr vnitra: S násilnickými imigranty jsme ve výjimečné situaci, tabu musí stranou !

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

ParlamentniListy.cz

A hele: Matěj Stropnický pojednal téma Jan Palach tak, že už do kavárny nevkročí. Už mu myjou hlavuTydýt. Konec světa! Jaromír Soukup „načural do mraveniště“, Praha šílí
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny