„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Vysoké pokuty, finanční vyrovnání nebo soudní procesy jsou pro farmaceutické společnosti běžné

Autor: Tony Isaacs | Publikováno: 7.8.2013 | Rubrika: ZDRAVÍ
Ilustrace

V roce 2012 pět velkých farmaceutických společností souhlasilo se zaplacením přibližně 5,5 miliard dolarů jako odškodné za podvody a propagaci léčiv, která nebyla schválena od FDA k příslušnému použití. Tyto uhrazené částky jen potvrzují pokračující trend stále vyšších pokut a soudních výdajů, jež se staly běžnou součástí podnikání ve farmacii.

V rozmezí let 2004 až 2010 největší výrobci léků vyplatili cca 7 miliard dolarů za pokuty, postihy a soudní pře, jež se týkaly podvodného marketingu, klamných tvrzení o bezpečnosti léků a skrývání nebo falšování studií, dokládajících škodlivé účinky. Hrozící vyplácení vysokých částek odškodného ale zřejmě není dostatečně odstrašujícím prostředkem k jejich usměrnění.

Dokonce i ty nejvyšší pokuty jen zřídka ohrozí zisky, spojené se zavedením léků na trh. Dosud nejvyšší pokuta 3 miliardy dolarů, která byla vyměřena v červenci 2012 společnosti GlaxoSmithKline (GSK) za nelegální marketing antidepresiv Paxil a Wellbutrin a za skrývání dat o rizikovosti léku proti diabetu Avandia, dosáhla pouze výše 11% jejích výnosů. V kontrastu s tím u většiny jiných procesů, kdy se jedná o podvod, bývá běžné, že viník přijde o veškerý zisk a konkrétní osoby jsou odsouzeny k vězení.
Udělené pokuty a vypořádání farmaceutických firem za poslední roky:
• V září 2009 byla společnost Pfizer pokutována částkou 2,3 miliardy za chybné označení léku proti bolesti Bextra - jednalo se o “záměr o podvod nebo oklamání“

• V listopadu 2011 souhlasila firma Merck se zaplacením pokuty 950 miliónů kvůli nelegální propagaci léku proti bolesti Vioxx. Odhaduje se, že tento přípravek mohl způsobit asi 60 000 úmrtí na infarkt.

• V červenci 2012 souhlasil GSK se zaplacením 3 miliardové pokuty protože propagoval léky Paxil, Avandia a další bez doložení bezpečnostních dat.

• V prosinci 2012 měla společnost Sanofi-Aventis uhradit 109 miliónů kvůli obvinění, že navýšila ceny prostřednictvím podvodných cenových kalkulací u přípravku Hyalgan.

• V lednu 2009 byla společnost Eli Lilly pokutována částkou 1,42 miliardy za tzv „off-label“ propagaci psychiatrického přípravku Zyprexa.

• V dubnu 2010 měla společnost AstraZeneca zaplatit 520 miliónů kvůli obvinění, že nelegálně propagovala psychiatrický lék Seroquel k neschválenému používání.

• V květnu 2012 byla pokutována společnost Abbott částkou 1,5 miliardy za nelegální propagaci psychofarmak Depakote.

• V září 2012 souhlasila společnost Boehringer Ingelheim Pharmaceuticals Inc. se zaplacením 95 miliónů na základě obvinění, že nabízela léky Aggrenox, Atrovent, Combivent a Micardis pro neschválená použití.

• V prosinci 2012 souhlasila firma Amgen se zaplacením pokuty 762 miliónů za nelegální uvedení a propagaci léků, včetně přípravku Aranesp.
Rizikové léky ale stále zůstávají na trhu
V USA bylo od roku 2000 agenturou FDA schváleno průměrně 24 léků ročně - mnohé z nich však vykazují zdravotní rizika a závažné dlouhodobé vedlejší účinky. Na tomto problému se významně podílí výrobci léků tím, že provádí chybné nebo nepoctivé klinické ověřování účinnosti.

Mezi nejrizikovější léky na trhu patří tyto:

• Léky proti diabetu 2. typu Avandia a Actos.
• Antidepresiva Paxil, Prozac, Effexor, Zoloft a Lexapro.
• Uklidňující lék Depakote.
• Antikoncepční léky Yaz a Yasmin.
• Lék na akné Accutane.
• Léky na ředění krve Pradaxa a Xarelto
• Lék na osteoporózu Fosamax
• Prostředky k dialýze GranuFlo a NaturaLyte
• Lék proti vypadávání vlasů Propecia.

Škodlivé vedlejší účinky výše vyjmenovaných léků mají širokou škálu: defekty při narození, poškození jater, sebevražedné sklony, tvorba krevních sraženin, riziko rakoviny močového měchýře, Krohnova choroba, infarkty, mrtvice, krvácivost nebo srdeční selhání.

Magazín the New England Journal of Medicine k tomuto problému ve svém editorialu nedávno napsal: „Pokuty pro výrobce léků by měly být dostatečně vysoké, aby nemohly být pomíjeny jako prostá ‚cena za podnikání‘. Informátorům by měla být udělována vyšší ochrana. Lidé z vedení těchto firem by měli být odsuzovaní za svá pochybení k pobytům ve vězení.“

Použité zdroje:
http://www.drugwatch.com/dangerous-drugs.php
http://projects.propublica.org/graphics/bigpharma
http://healthland.time.com/2012/09/17/pharma-behaving-badly-top-10-drug-company-settlements/

(Přeloženo z http://www.naturalnews.com/041261_Big_Pharma_settlements_fines.html)

Klíčová slova: zdraví
4261 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxi

ePortal.cz

Ekonomický pád bude větší, než vláda tušíJe to neskutečné, jak je lidstvo nepoučitelné. Posledních sto let to zkoušelo znovu a znovu. Socialismus tuhle a onde, tudy a jinudy. Vždycky se spálilo

euPortal.cz

Migrační lež v záři koronaviru a lenost dekadentního Západu. Kde je ekonomický přínos migrantů? Rychle pryč z Evropské unieSalvini: EU je doupě zmijí a hyen. Epidemie změnila myšlení Italů. Solidarita na bruselský způsob

Eurabia.cz

Děsivé svědectví z Řecka. Muslimští uprchlíci ze rabují a kradou co mohouFeminismus zabíjí

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Pražská špína se vypořádala s maršálem, který Prahu uchránil před osudem VaršavyČT v nejvyšším vzepětí své nestrannosti. Zatím vystoupili herec Mádl, kněz Halík, sportovec Hašek a dramatik Svěrák. Další podobní jsou připraveni...

ParlamentniListy.cz

Ladislav Henek: Starců že není škoda? Pro blbečky jsou méněcenná rasa! Svině jsou teď ještě horší. Buď změna EU, nebo se zásobte municíLidi jsou spodina? Ne! udeřil Okamura na TOP 09. A rozbalil to proti EU: Vytáhl zlé věci
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny