„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Armáda vysvětluje, proč není "armáda", ale "army"

Autor: -abb- | Publikováno: 1.8.2013 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Redakce Prvnizpravy.cz chtěla vědět, proč má ministerstvo obrany, potažmo Armáda České republiky, webové stránky na internetové doméně "army.cz". Proč by měla česká armáda či české ministerstvo používat anglický název?

Webové stránky ministerstva obrany České republiky lze už několik let najít na internetové doméně s anglickým názvem "army". Není to pro armádu, která by měla být z principu pilířem vlastenectví, ponižující? A nesvědčí to jen o tom, že naše armáda je jen nesvéprávným přívažkem vojsk Severoatlantické smlouvy?

Zeptali jsme se na ministerstvu obrany, jak k výběru tohoto názvu došlo a kdo je za něj odpovědný.

Připojení k internetové síti bylo podle ministerstva uskutečněno v první polovině devadesátých let na základě rozhodnutí tehdejšího náčelníka Generálního štábu AČR. Odtud pochází i jméno domény army.cz, tedy armáda, vysvětlil Jiří Caletka z tiskového oddělení ministerstva obrany.

V průběhu roku 1994 byly postupně realizovány nezbytné činnosti, jako např. uzavření smlouvy s poskytovatelem sítě - Internet Service Provider, přidělení IP adresního prostoru apod. V rámci národní domény České republiky byla v internetové síti zřízena armádní doména army.cz. Správcem této domény se tehdy stal organizační útvar v podřízenosti Generálního štábu AČR, vysvětlil.

"Název domény army.cz je dnes ponecháván proto, že je na něj navázáno již velmi mnoho kontaktů z celého světa. Určené informace jsou na doméně army.cz překládány do angličtiny. Za téměř dvacet let používání je název domény značně rozšířen v povědomí veřejnosti, a dnes název army zahrnuje celý resort obrany," uvedl pro Prvnizpravy.cz Caletka.

K dělení na oblasti Ministerstva obrany, Armády České republiky a zahraničních misí dochází až v doménách třetího řádu, přiblížil dále.

A dodává, že použití anglického názvu je v síti internetu věc běžná, ať již  z důvodu mezinárodní srozumitelnosti či omezené diakritiky pro národní jazyky.

"Také ostatní alianční partneři NATO používají v názvech anglické zkratky a slova jako mil – military, def – defence, mod – Ministry of Defence apod. Nakonec i doména prvního řádu .cz, která se používá v tomto státě, vychází z anglického slova Czech a ne ze slova Česko," obhajuje Caletka anglický název svého ministerstva.
 
Navíc, pokud český uživatel použije alias doménu mocr.cz, která je tvořena zkratkou pro Ministerstvo obrany České republiky, je automaticky přesměrován na doménu army.cz, argumentuje Caletka.

Podle politologa a odborníka na zahraniční politika Daniela Solise je taková praxe v české politice bohužel běžná.

"Podívejte se, pod jakou adresou je ústava ČR na stránkách Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR," říká pro Prvnizpravy.cz. Na mysli má - opět anglický - název "constitution".

Solis kroutí hlavou a používání těchto anglický výrazů v oficiálních dokumentech a prezentacích státu odsuzuje. Jsou podle něho dokladem toho, že Česká republika není samostatným a nezávislým státem.

"Jsme ´banánová republika´ ve vazalství vítězů studené války," říká. "Těmi vítězi byla aliance domácích vlastizrádců nakoupených za bony, valuty a dodatečně za privatizační kupony, dále reformních perestrojkařů a jejich kádrů - budoucích oligarchů (ano, takové u nás v 70. a 80. letech školil nomenklaturní pseudopáter a pseudoprofesor Halík) a konečně západní velmoci pod taktovkou doktríny nenásilného boje G. Sharpa, občanské společnosti, rozuměj nevládních organizací dotovaných americkými velkokapitalisty a bankéři pozdružovanými v diverzních lóžích a vybavenými rozsáhlým aparátem zpravodajských služeb a paravojenských jednotek."

Jeho slova se ostatně zdají být potvrzovány i aktuálně se odehrávající kauzou "Nečas", která se zdá být řízena rovněž ze zámoří.

Až bude těmito strukturami dosazen nový premiér, možná by se web vlády mohl změnit z "www.vlada.cz" na "government.cz". Nebo rovnou na "government.com".

www.prvnizpravy.cz

Klíčová slova: domácí politika  | Česká republika
4289 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxi

ePortal.cz

Část českých médií a politiků propadá v poslední době protičínské hysterii a předhání se ve všestranné dehonestaci asijské velmoci při každé sebemenší příležitostiV případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončena

euPortal.cz

EU obnoví hlídky u libyjského pobřeží, takže bude zřejmě hromadně sbírat migrantyPrvní obětí koronaviru byla EU, říká Le Pen

Eurabia.cz

Pozor, "von der Lejno" přežila a nikdy nespí! "POZOR chystá se na nás Migrační pakt 2020Po Itálií zachraňuje Rusko i Srbsko. EU se na Srby klasicky vysrala

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Pražská špína se vypořádala s maršálem, který Prahu uchránil před osudem VaršavyČT v nejvyšším vzepětí své nestrannosti. Zatím vystoupili herec Mádl, kněz Halík, sportovec Hašek a dramatik Svěrák. Další podobní jsou připraveni...

ParlamentniListy.cz

A tohle už nebude! To škrtněte. Významný muž o Česku po krizi: Aktivisté zapláčouEU, Čína, virus, Babiš? Odešel z TOP 09, ve funkci zůstal. Teď Kalouskovi a spol. zvedne tep
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny