„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Armáda vysvětluje, proč není "armáda", ale "army"

Autor: -abb- | Publikováno: 1.8.2013 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Redakce Prvnizpravy.cz chtěla vědět, proč má ministerstvo obrany, potažmo Armáda České republiky, webové stránky na internetové doméně "army.cz". Proč by měla česká armáda či české ministerstvo používat anglický název?

Webové stránky ministerstva obrany České republiky lze už několik let najít na internetové doméně s anglickým názvem "army". Není to pro armádu, která by měla být z principu pilířem vlastenectví, ponižující? A nesvědčí to jen o tom, že naše armáda je jen nesvéprávným přívažkem vojsk Severoatlantické smlouvy?

Zeptali jsme se na ministerstvu obrany, jak k výběru tohoto názvu došlo a kdo je za něj odpovědný.

Připojení k internetové síti bylo podle ministerstva uskutečněno v první polovině devadesátých let na základě rozhodnutí tehdejšího náčelníka Generálního štábu AČR. Odtud pochází i jméno domény army.cz, tedy armáda, vysvětlil Jiří Caletka z tiskového oddělení ministerstva obrany.

V průběhu roku 1994 byly postupně realizovány nezbytné činnosti, jako např. uzavření smlouvy s poskytovatelem sítě - Internet Service Provider, přidělení IP adresního prostoru apod. V rámci národní domény České republiky byla v internetové síti zřízena armádní doména army.cz. Správcem této domény se tehdy stal organizační útvar v podřízenosti Generálního štábu AČR, vysvětlil.

"Název domény army.cz je dnes ponecháván proto, že je na něj navázáno již velmi mnoho kontaktů z celého světa. Určené informace jsou na doméně army.cz překládány do angličtiny. Za téměř dvacet let používání je název domény značně rozšířen v povědomí veřejnosti, a dnes název army zahrnuje celý resort obrany," uvedl pro Prvnizpravy.cz Caletka.

K dělení na oblasti Ministerstva obrany, Armády České republiky a zahraničních misí dochází až v doménách třetího řádu, přiblížil dále.

A dodává, že použití anglického názvu je v síti internetu věc běžná, ať již  z důvodu mezinárodní srozumitelnosti či omezené diakritiky pro národní jazyky.

"Také ostatní alianční partneři NATO používají v názvech anglické zkratky a slova jako mil – military, def – defence, mod – Ministry of Defence apod. Nakonec i doména prvního řádu .cz, která se používá v tomto státě, vychází z anglického slova Czech a ne ze slova Česko," obhajuje Caletka anglický název svého ministerstva.
 
Navíc, pokud český uživatel použije alias doménu mocr.cz, která je tvořena zkratkou pro Ministerstvo obrany České republiky, je automaticky přesměrován na doménu army.cz, argumentuje Caletka.

Podle politologa a odborníka na zahraniční politika Daniela Solise je taková praxe v české politice bohužel běžná.

"Podívejte se, pod jakou adresou je ústava ČR na stránkách Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR," říká pro Prvnizpravy.cz. Na mysli má - opět anglický - název "constitution".

Solis kroutí hlavou a používání těchto anglický výrazů v oficiálních dokumentech a prezentacích státu odsuzuje. Jsou podle něho dokladem toho, že Česká republika není samostatným a nezávislým státem.

"Jsme ´banánová republika´ ve vazalství vítězů studené války," říká. "Těmi vítězi byla aliance domácích vlastizrádců nakoupených za bony, valuty a dodatečně za privatizační kupony, dále reformních perestrojkařů a jejich kádrů - budoucích oligarchů (ano, takové u nás v 70. a 80. letech školil nomenklaturní pseudopáter a pseudoprofesor Halík) a konečně západní velmoci pod taktovkou doktríny nenásilného boje G. Sharpa, občanské společnosti, rozuměj nevládních organizací dotovaných americkými velkokapitalisty a bankéři pozdružovanými v diverzních lóžích a vybavenými rozsáhlým aparátem zpravodajských služeb a paravojenských jednotek."

Jeho slova se ostatně zdají být potvrzovány i aktuálně se odehrávající kauzou "Nečas", která se zdá být řízena rovněž ze zámoří.

Až bude těmito strukturami dosazen nový premiér, možná by se web vlády mohl změnit z "www.vlada.cz" na "government.cz". Nebo rovnou na "government.com".

www.prvnizpravy.cz

Klíčová slova: domácí politika  | Česká republika
3942 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Íránský útok na tankery? Japonci zpochybňují americkou a saúdskoarabskou propaganduDvě lesby uřízly malému chlapečkovi… A pak… (+ foto)Googlem ke světovládě? Vyhledávač, po němž se blbne, ale správně volíČetba knih způsobuje změny v mozku!Svět se mění. K lepšímu? Pride 1959 vs Pride 2019

ePortal.cz

Naprosto neuvěřitelné vyjádření ministra vnitraRobinson musí zmizet. Je málo pokrokový

euPortal.cz

V devadesátých letech probíhal poměrně ostrý boj mezi dvěma skupinami: a) havlisté chtěli všechno rozdat nadnárodním korporacím, b) klausovci chtěli vytvořit vrstvu domácích podnikatelů a národní kapitalismusPokud by nebyl ministrem vnitra Hamáček, tak standardní ministr vnitra by měl po německé vládě požadovat vysvětlení, proč z Německa vyhoštěný imigrant znásilňoval v ČR

Eurabia.cz

Jak Salvini «obrátil» katolické voliče?Africký uprchlík znásilnil šestnáctiletou Češku u Terezína! Multikulturní obohacení dorazilo ze Západu již i k nám ...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životSilnější než chemoterapie: Bylinka na rakovinu, která vám roste přímo pod nosem

euServer.cz

Probíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracieMůže vůle 1/3 občanů přetlačit vůli 2/3 občanů?

ParlamentniListy.cz

Jan Schneider: Babiš čelí Kubiceho zprávě číslo 2. Byl jsem u toho, viděl jsem ty lži z PrahyMilion chvilek: Pravda o Mikuláši Minářovi
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny