„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Lenka Bradáčová promluvila o své stáži v USA

Autor: -abb- | Publikováno: 12.7.2013 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Zeptali jsme se pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové na její stáž v USA, která je někdy dávána do souvislosti s její jasnou proamerickou orientací.

Chtěli jsme vědět, jaká stáž to byla, kdy se konala a jaké úřady a instituce v rámci ní Bradáčová navštívila, stejně jako to, kdo stáž financoval.

"V USA jsem se účastnila jediné odborné stáže, a to v roce 2008 ve skupině složené ze dvou státních zástupců, dvou policistů a dvou zástupců nevládních organizací," uvedla Bradáčová pro Prvnizpravy.cz.

"Jednalo se o program, který se koná pravidelně, pořádá jej americká ambasáda. Program nese název International Visitor Leadership Program of the United States Department of StateTransparency and Ethics in Democracy," vysvětlila.

"Vedle mě se jej zúčastnila v předešlých i následujících letech celá řada soudců, státních zástupců a policistů, ale rovněž desítky osob činných ve veřejné sféře. Program byl zaměřen na návštěvu justičních a policejních úřadů, které se zaměřují na postihovaní korupce," uvedla také.

Na její vztah k americké ambasádě byla přitom Bradáčová dotazována i v pořadu České televize Interview ČT 24 loni v září poté, co byla jmenována vrchní státní zástupkyní v Praze.

Na otázku moderátorky, zda nevnímá dnes jako chybu, že tehdy - podle některých médií - informovala amerického velvyslance o vnitřních záležitostech české justice, Bradáčová reagovala podrážděně: "Tak to jsem ještě nikdy neslyšela, ale musím říci, že jsem nikdy takové vztahy s americkou ambasádou neměla, ani s americkým velvyslancem."

Na další, přesnější, otázku ("S velvyslancem Cabanisem jste se nestýkali v rámci těch protikorupčních seminářů a žádné takové informace jste americkému velvyslanectví, které by se týkaly vnitřních záležitostí justice, neposkytovala?") pak řekla:

"Já jsem se s ním nikdy nepotkala a jediné, kdy jsem byla, byl skutečně, byla stáž ve Spojených státech amerických, ale tou prošlo řada, řada mých kolegů, ale nebyla jsem jenom ve Spojených státech, byla jsem také ve Španělsku, v Německu i v řadě dalších zemí."

„Byla to naprosto standardní stáž. Každá byla zaměřena na jiný okruh. Já jsem společně s kolegou Ištvánem byla na stáži protikorupčních postupů. Součástí stáže bylo například rozebírání jejich konkrétních kauz a postupů v nich,“ uvedla pak  Bradáčová v jiném rozhovoru.

Podle některých médií patřila Bradáčová ke skupině českých žalobců, kteří komunikovali s americkou ambasádou a někdy na ni donášeli i velmi citlivé vnitropolitické informace, jak vyplynulo z uniklých depeší WikiLeaks. Ty například prozradily i tehdejšího státního zástupce, dnes ústavního soudce, Jaroslava Fenyka, který na americkou ambasádu donášel pravidelně.

Kromě Bradáčové a Ištvána prodělal školení v USA i Pavel Šereda z olomouckého vrchního státního zastupitelství nebo Bradáčové kolegové Adam Bašný (dnes její náměstek) či Vladimír Jan z ústeckého státního zastupitelství.

Petr Hájek, šéfredaktor magazínu Protiproud, vidí za nedávným pádem vlády Petra Nečase režii USA se zaměřením na Temelín a Bradáčovou označuje jako americkou spojku.

"Spekulace kolem mé osoby, ať jsou vyvolávány úmyslně či z neznalosti, nebudu komentovat a nejspíše vždy se budu podivovat nad hloupostí a výmysly jiných," uvedla Bradáčová pro Prvnizpravy.cz.

Klíčová slova: domácí politika  | USA  | Česká republika  | justice  | demokracie
4455 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Chaluhy, třeste se! Bílí dredaři ve skutečnosti šíří rasismus. Taková je dikce nového stupně politické korektnosti (+ foto)Ruské špičky: USA nemají prostředky k nátlaku na politiku RuskaEuroopilec Juncker si užívá za naše peníze! Vůbec se s tím nemazlí. Podívejte se, jak si žije šlechta, poddaníBrutalita francouzské policie. Milovníci demokracie mlčí, není to v Rusku (+ foto)Neuvěřitelná epidemie útoků kyselinou! Policie si neví rady. Další kulturní obohacení Evropy

ePortal.cz

Právo samozvaných držitelů klíčů a té správné ideologieJan Palach nebyl hrdina. To opravdu ne

euPortal.cz

Česká televize je opravdu dojná kráva? Aneb povánoční dáreček pro Václava MoravceTak to je vtipné. Švédi doufají, že sexuální příručka naučí imigrnty, že znásilňování není správné. Devíti z deseti skupinových znásilnění se dopouštějí imigranti

Eurabia.cz

Vyznavači zvracené morálky - imigrace, multikulturalismus a islamizaceJak muslimové skrývají svou agresivitu za obviňování druhých z perzekuce muslimů

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

ParlamentniListy.cz

Šok. Sbírka na klinikářku, exekutor jí za „camping“ vyměřil skoro půl milionu. I vy můžete přispětPrvní oběť médií. Když to ČT přepálí... Zbožštění Palacha. Halík skončí v pekle. Reakce politiků i lidu na dnešní tragédii. Jen pro silné žaludky
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny