„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

25 faktů o aféře Evo Morales/Edward Snowden

Autor: Salim Lamrani | Publikováno: 9.7.2013 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

Tato událost, týkající se Edwarda Snowdena, měla svůj původ v závažném diplomatickém incidentu, jenž se odhrál mezi Bolívií a větším počtem evropských zemí. Následkem výslovného příkazu, jenž přišel z Washingtonu, bylo to, že Francie, Itálie, Španělsko a Portugalsko odepřely prezidentskému speciálu Evo Moralese průlet přes své území.

1. Po ukončení oficiální návštěvy Ruska, kde se prezident Evo Morales účastnil schůzky na nejvyšší úrovni zemí, které těží plyn, nastoupil prezident Morales do svého letadla, aby se mohl vrátit do Bolívie.

2. Spojené státy, v domnění, že se na palubě prezidentského letadla nachází bývalý agent CIA a NSA, Edward Snowden – původce odhalení o špionážních operacích, jež provádí jeho země – nařídily čtyřem evropským zemím, Francii, Itálii, Španělsku a Portugalsku, aby Evu Moralesovi nepovolily průlet přes svůj vzdušný prostor.

3. Paříž tuto direktivu okamžitě vyslyšela a zrušila autorizaci průletu prezidentského speciálu přes své území. Podle Bolívie k tomuto došlo 27. června 2013, v době, kdy se prezidentské letadlo nacházelo jen několik kilometrů od francouzských hranic.

4. Paříž takovýmto způsobem ohrozila život bolívijského prezidenta, jehož letadlo bylo poté donuceno, kvůli nedostatku pohonných hmot, bezodkladně přistát v Rakousku.

5. Od roku 1945 žádná jiná země na světě nezabránila prezidentskému letadlu v průletu ´přes své území.

6. Paříž tak rozpoutala velmi vážnou krizi, když porušila mezinárodní právo a absolutní diplomatickou imunitu, kterou požívají hlavy všech států.

7. Socialistická vláda Francoise Hollanda takovýmto způsobem vážně poškodila pověst své země. Francie se nyní objevila v očích veřejnosti jako servilní a poslušná země, jako země, která neváhá ani na okamžik poslechnout příkazy z Washingtonu, i když tak jedná proti svým vlastním zájmům.

8. Tím, že přijal takovéto rozhodnutí, připravil Hollande Francii o dobré jméno na mezinárodní scéně.  

9. Paříž byla zároveň celému světu pro smích. Odhalení, která byla učiněna Edwardem Snowdenem umožnila odkrýt skutečnost, že Spojené státy prováděly špionáž ve více zemích Evropské unie, včetně Francie. Následkem tohoto odhalení bylo vystoupení Francoise Hollanda, v němž francouzský prezident požadoval otevřeně a energicky, aby Washington zastavil tyto své nepřátelské akce. Nicméně za kulisami se Elysejský palác věrně držel příkazů Bílého domu.

10. Poté, co se zjistilo, že šlo o mylnou informaci a že Snowden se nenachází na palubě prezidentského letadla, Paříž tento zákaz průletu prezidentského letadla opět zrušila.

11. Itálie, Španělsko a Portugalsko rovněž poslechly příkaz Bílého domu a zakázaly Evu Moralesovi průlet přes své území.  Rovněž i tyto země tento zákaz poté zrušily, když bylo zjištěno, že informace o pobytu Snowdana na palubě byla mylná.

12. Španělsko poté dokonce požadovalo, aby došlo k prohledání prezidentského letadla a porušilo tak všechny mezinárodní právní normy.  „Uchýlili se k vydírání, my jsme to ale nepovolili z důvodu prezidentské důstojnosti“, odpověděl bolívijský prezident. „Nejsem žádný zločinec“, dodal Evo Morales.

13. Bolívie prohlásila, že došlo k porušení její suverenity a k narušení diplomatické imunity jejího prezidenta. Podle La Pazu „jednaly tyto země podle instrukcí Washingtonu. “

14. Latinská Amerika jednohlasně odsoudila tento přístup Francie, Španělska, Itálie a Portugalska.

15. Unie jihoamerických zemí (UNASUR) svolala narychlo mimořádné zasedání, jednala o tomto mezinárodní skandálu a vyjádřila hlasem svého generální tajemníka své „rozhořčení. “

16. Venezuela a Ekvádor rovněž odsoudily tuto „urážku“ a „atentát“ na prezidenta Moralese.  

17. Venezuelský prezident Nicolas Maduro odsoudil „tuto hrubou, brutální, nepatřičnou a necivilizovanou agresi. “

18. Ekvádorský prezident Rafael Correa vyjádřil své pohoršení: „Naše Amerika nemůže takovýto omyl tolerovat. “

19. Nikaragua tuto akci odsoudila jako „kriminální a barbarskou. “

20. Havana pranýřovala tuto akci jako „ ničím nepodložený, nepřípustný a tyranský akt“ a jako „urážku celé Latinské Ameriky a Karibiku. “

21. Argentinská prezidentka Cristina Fernández vyjádřila své zděšení, když prohlásila: „Zešíleli. Hlava státu ve svém letadle užívá úplnou diplomatickou imunitu. Takováto špinavost je neakceptovatelná. “

22. Podle prohlášení generálního tajemníka Organizace amerických států (OAE), Jose Miguela Inzulza, odsoudila tato organizace rozhodnutí evropských zemí : „Žádné okolnosti nemohou ospravedlnit tuto akci, která způsobila újmu bolívijskému prezidentu. Země, které byly do tohoto incidentu zapojeny, musí vysvětlit, proč přijaly takovéto rozhodnutí, protože díky tomuto rozhodnutí byl ohrožen život prezidenta jedné z členských zemí OEA. “

23. Bolívijská aliance zemí naší Ameriky (ALBA) odsoudila „flagrantní diskriminaci a ohrožení diplomatické imunity jedné z hlav státu. “

24. Namísto toho, aby tyto evropské země odsouhlasily politický azyl osobě, která jim umožnila dozvědět se o tom, že se staly obětí špionáže, vytvořily , v čele s Francií, velmi vážnou diplomatickou krizi, jejímž  cílem bylo odevzdat Edwarda Snowdena Spojeným státům.

25. Tato aféra ilustruje, že Evropská unie je sice ekonomickou, nikoliv však již politickou a diplomatickou mocností, vzhledem k tomu, že není s to zaujmout vůči Spojeným státům vlastní, nezávislý postoj.

25 vérités sur l’affaire Evo Morales/Edward Snowden, vyšel 4. 07. na mondialisation. ca, překlad R. Václav. 

čtěte také:

Jiří Paroubek interpeluje Petra Nečase kvůli tzv. kauze Snowden: "Válka proti terorismu“ se stala záminkou k masovému špehování obyvatelstva.

Klíčová slova: média  | USA  | manipulace
3732 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Íránský útok na tankery? Japonci zpochybňují americkou a saúdskoarabskou propaganduDvě lesby uřízly malému chlapečkovi… A pak… (+ foto)Googlem ke světovládě? Vyhledávač, po němž se blbne, ale správně volíČetba knih způsobuje změny v mozku!Svět se mění. K lepšímu? Pride 1959 vs Pride 2019

ePortal.cz

Naprosto neuvěřitelné vyjádření ministra vnitraRobinson musí zmizet. Je málo pokrokový

euPortal.cz

V devadesátých letech probíhal poměrně ostrý boj mezi dvěma skupinami: a) havlisté chtěli všechno rozdat nadnárodním korporacím, b) klausovci chtěli vytvořit vrstvu domácích podnikatelů a národní kapitalismusPokud by nebyl ministrem vnitra Hamáček, tak standardní ministr vnitra by měl po německé vládě požadovat vysvětlení, proč z Německa vyhoštěný imigrant znásilňoval v ČR

Eurabia.cz

Díky infiltraci bavorských mešit českou antiislamistkou Křížkovou jsme potvrdili propojení pražských islamistů na ty v MnichověJak Salvini «obrátil» katolické voliče?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životSilnější než chemoterapie: Bylinka na rakovinu, která vám roste přímo pod nosem

euServer.cz

Probíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracieMůže vůle 1/3 občanů přetlačit vůli 2/3 občanů?

ParlamentniListy.cz

Okamuru nas*al ČRo! Co jsem si to dovolil říct, že ji znásilnil migrant z Afriky? Šílená jízda redaktorky, doufám, že ten rozhovor odvysílajíLhal primátor Hřib? A bojová porada Čižinského s Minářem před Letnou, máme FOTO
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny