„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Nová odhalení o špehování NSA se týkají Evropské unie a Německa

Autor: WertyzReport | Publikováno: 5.7.2013 | Rubrika: OBČANSKÉ SVOBODY
Ilustrace

Zdá se, že úniky Edwarda Snowdena přichází pokaždé v období dvou dnů. Když minule čínský deník South China Morning Post uvedl detaily o útocích NSA na optické kabely v Pacifiku, v Evropě se objevila zpráva o tom, jak NSA napadla optické kabely v Británii. Dnes je situace podobná – německý deník Spiegel přišel s informací, že NSA napíchla kanceláře Evropské unie, Washington Post uvedl, že program PRISM zahrnoval přes 100 tisíc uživatelů a Glen Greenwald prohlásil, že NSA dokáže ukládat 1 miliardu telefonních hovorů denně.

Jak už jsem mnohokrát uváděl, i když jsou některé věci podezřelé, důležité pořád je, co bylo odhaleno, ať už se to děje schválně nebo ne. Podle informací německého Spiegelu Národní bezpečnostní agentura odposlouchávala budovy, kde sídlí instituce Evropské unie. Tajný dokument z roku 2010 popisuje, jak se agentura zaměřila diplomatickou misi EU ve Washingtonu štěnicemi a infiltrovala její počítačovou síť. Američané tak mohli poslouchat diskuze a číst emaily a interní dokumenty.

Podle dokumentů, které deník viděl, byla napadena také mise Evropské unie v OSN, dokument s datem září 2010 označuje Evropany jako “cíl.” Kromě toho byla agentura také zodpovědná za elektronické odposlouchávání v Bruselu. Asi před pěti lety si bezpečnostní experti EU všimli několika telefonátů, které očividně napadaly vzdálený systém údržby v Budově Justuse Lipsiuse, kde sídlí Rada ministrů EU a Evropská rada. Telefonáty mířily na čísla, která byla velice blízká číslům administrace telefonního systému budovy. Bezpečnostní činitelé dokázali telefonáty vystopovat do budovy NATO na předměstí Bruselu. Důkladná analýza pak dokázala, že útoky na telekomunikační systém pocházely z komplexu budov oddělených od budovy NATO, kterou používají experti NSA.

Prozkoumání systému údržby ukázalo, že zde bylo několikrát voláno z komplexu NATO. Každý členský stát má v Budově Justus Lipsius místnosti, které mohou ministři EU využívat. Mají také internetová a telefonní spojení.

Další odhalení deníku Spiegel se týká špehování agentury v Německu, kde NSA sleduje půl miliardy telefonních hovorů, emailů a textových zpráv. Denně se číslo pohybuje okolo 20ti milionů německých telefonních hovorů a deset miliónů internetových souborů, v rušných dnes na 60 milionů. Při monitorování internetu klíčovou roli Frankfurt nad Mohanem. Město leží na páteřních internetových sítích, což NSA umožňuje sledovat datový provoz se státy jako je Mali nebo Sýrie, ale i s východní Evropou.

Americká Stasi také sledovala komunikaci německé vlády a podle Spiegelu se možná ani nezastavili před úřadem Angely Merkelové.

Šéf Evropské parlamentu Martin Schulz a německá ministryně zahraničí Sabine Leutheusser-Schnarrenbergerová už Spojené státy vyzvaly, aby okamžitě tato obvinění vysvětlily. Rusko a Čína mezitím zahájily vlastní vyšetřování.

Deník Washington Post mezitím odhalil další detaily programu PRISM. A hlavně další čtyři stránky prezentace, které noviny úzkostlivě tajily. Pod programem PRISM Microsoft, Google, Yahoo, Facebook, YouTube, Skype, AOL, Apple a PalTalk předávaly agentuře informace na základně povolení od tajného soudu FISC. V jedné stránce je uvedeno, že 5.dubna 2013 bylo pod dosahem programu PRISM 117 675 uživatelů. Další stránka prezentace popisuje rutinu sbírání dat. Po vyhodnocení analytikem NSA pak vrchní autorita určí rozsah špionážních operací.

Ve skládačce PRISM nám ale pořád chybí to hlavní – na koho přesně se program NSA zaměřuje? Hlavní otázkou také zůstává, proč deníky po celém světě informace zveřejňují s několikadenním odstupem a ve stejný čas.  Novinář Glen Greenwald deníku Chicago Post řekl, že NSA může uchovávat až 1 miliardu hovorů denně. Další informace prý poskytne “v dohledné době.”

Ohledně Edwarda Snowdena se opět točí několik kontroverzí. WikiLeaks podle některých médií prohlásila, že mezi Julianem Assagem a některými vládními činiteli Ekvádoru nastal konflikt, WikiLeaks to ale hned popřela.

Další kontroverze se týkala cestovního dokladu, který měl být Snowdenovi vydán ekvádorským konzulem v Londýně. Televize Univision zveřejnila jeho kopii a ekvádorští činitelé tvrdili, že je dokument neplatný, protože nebyl schválen úřady země. Ekvádorský prezident Rafael Correa také slíbil, že pokud se potvrdí, že londýnský konzul tyto doklady Snowdenovi vydal, může čelit disciplinárnímu trestu. Correa dále zdůraznil, že vyřešení problému záleží na ruských úřadech. V pondělí se má odehrát schůze mezi ruskými, venezuelskými a ekvádorskými diplomaty, na které se země mají domluvit, co dál.

http://wertyzreport.com

Klíčová slova: USA  | technologie  | soukromí  | tajné služby
2898 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny