„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Andrej Babiš jde do politiky z jediného důvodu. Ztratil vliv na rozdělování peněz

Autor: František Matějka | Publikováno: 3.7.2013 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Andrej Babiš by si bez dotačního byznysu ani neškrtl. Jedno mu však nelze upřít. Má tah na branku, jde přes mrtvoly, nedělá při realizacích svých záměrů početní chyby a do teď si udržoval, kromě několika set milionů korun přímých dotací do jeho firem na tzv. politiku zaměstnanosti a inovace, odstup v očích neznalých voličů od dotací v řádech miliard. Vždy totiž lobboval jen za dotace pro jeho dodavatele, aby on, uprostřed, zůstal čistý. Klasickou ukázkou je hlasování předchozí sněmovny v poslední den poslaneckých mandátů, kdy protlačil podporu bio příměsí do PHM nad rámec nutnosti takového objemu. Jen tenhle majstrštyk stál daňové poplatníky tak velký balík peněz, že by to za normálních okolností pro každého voliče, který ví, že dotace jsou zlo, stačilo na červenou kartu pro politickou kariéru.

Jeho byznys se bez dotací neobejde. Zrušte dotace do zemědělství, ať už jde o vstupní plodiny pro potraviny nebo technické plodiny pro chemii, a jeho nadvláda skončí. A to je přesně toho, čeho se zalekl po posledních volbách. Ztráta dosavadního vlivu na sněmovnu. Krátce před výše uvedeným hlasováním se sešel s předsedou Svobodných, kteří jediní v České republice vystupovali z ideových a ekonomických důvodů veřejně proti, aby ho požádal o zmírnění tlaku, resp. aby mu sdělil, že jakékoli snahy ovlivnit hlasování jsou zbytečné. S lišáckým úsměvem mu oznámil, že podporu si zajistil už napříč sněmovním politickým spektrem. Svobodní odmítli nabídku na pomoc při jejich volební kampani výměnou za pakt neútočení a Babiš byl opět úspěšný. V poslední den svého mandátu odhlasovali poslanci další bezprecedentní vytažení peněz z lidí na podporu přimíchávání „bio“ příměsí do PHM, čímž de facto odhlasovali zajištěný další příjem Babišovy firmy, která krátce před tím spustila provoz nové továrny na výrobu toho svinstva do motorů.

Od té doby nevyšla sněmovna Babišovi vstříc. Měla nové složení. A jako náhodou se zrovna o rok později zrodilo tzv. politické hnutí ANO2011, které není ničím jiným, než dalším marketingovým nástrojem Andreje Babiše, jehož jedinou ambicí je získat možnost spolurozhodovat o veřejných penězích. Představa, že by byly dotace v oblastech jeho podnikání sníženy, nebo dokonce zrušeny, by totiž znamenala podstatné snížení příjmů jeho firem. S ohledem na velikost závazků vůči bankám by to mohlo ohrozit v řadě případů jejich existenci. Současně s tím by tento jeden z největších zaměstnavatelů v České republice začal masivně propouštět, což bylo mimochodem jedním z těch argumentů, kterými otevřeně vyhrožoval politikům před volbami.

ANO2011 není nic jiného, než další lobbyistická nátlaková platforma pro zisk moci nad veřejnými statky. Andrej Babiš je především obchodník a já uznávám, že dobrý, který dokázal ze současného systému vytěžit maximum možného. Jenže je to právě ten prohnilý ekonomický dotační a přerozdělovací systém, který je potřeba zrušit a nahradit, nikoli v něm pokračovat a upevňovat ho skrze lidi, jako je Babiš, jehož skutečným zájmem není změna tohoto systému, ale jeho zachování a upevnění. Nezbývá než věřit, že si voliči přes jeho investice do médií, kterými si samozřejmě nezajišťuje nic jiného, než prostor pro volební kampaň, vzpomenou na principiálně obdobnou marketingovou akci s názvem Věci veřejné.

Andrej Babiš není klasickým kmotrem, jak je známe z dosavadních parlamentních stran. On dal kmotrovství za těch dvacet let na úplně jiný level. Zatímco kmotři těží z jednorázových větších veřejných zakázek, on dokázal toto všechno povýšit na plošné kapání na základě zákona z peněženek všech a ještě u toho vyvolat dojem, že mu jde o lidi. Pokud je někdo dalším ohrožením možné aplikace opravdové demokracie, individuálních svobod a tolik žádoucí skutečné soutěže politických idejí, jsou to právě lidé, jako je on.

http://www.frantisekmatejka.cz

Klíčová slova: média  | domácí politika  | Česká republika  | demokracie  | Babiš
6405 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny