„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Syrští povstalci dostali české zbraně

Autor: Hlas Ruska | Publikováno: 2.7.2013 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

Česká Kobylka proti ruským tankům. Syrští povstalci se pochlubili českými pancéřovkami, kterými bojují proti obrněné technice vládních vojsk.

Syrští protivládní ozbrojenci získali české pancéřovky RPG-75, přezdívané Kobylka. Uvedl to na svém blogu britský publicista Eliot Higgins, který monitoruje zbraně a vojenskou techniku používané v syrském konfliktu.

Protitankové granáty získala islamistická skupina Ghurabáa aš-Šám, která operuje v oblasti Aleppa na severozápadě země. Jak Higgins uvádí, ozbrojenci koupili osm střel od jiné protivládní frakce za osmdesát tisíc dolarů. Má se přitom jednat o nové zbraně, které jsou v perfektním stavu.

Jak sdělil Českému rozhlasu mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek, je vyloučeno, že by se do Sýrie pancéřovky dostaly s vědomím nebo účastí českého obranného rezortu. Higgins předpokládá, že střely do konfliktem zmítané arabské republiky byly dodány z Chorvatska.

Není vyloučeno, že se české protitankové granáty v Chorvatsku objevily v 90. letech, kdy Praha tajně a nehledě na mezinárodní embargo dodávala zbraně do této balkánské republiky. Podle textu, na který britský publicista odkazuje, Záhřeb zakoupil přes prostředníky v Československu přibližně 20 tisíc střel RPG-7, 50 tisíc samopalů, 40 tisíc samopalů vzor 61 Škorpion, pistole CZ 75 a 85. A také stovky tisíc nábojů, neupřesněné množství protipěchotních min, ručních granátů nebo protiletadlových kompletů Igla, Strela 2 a 3. V kontejnerech, které šly přes Maďarsko, se údajně měly nacházet také střely RPG-75.

Eliot Higgins nedávno přitom odhalil, že Chorvatsko funguje jako tajný zbrojní „supermarket“ pro syrské povstalce. Jak dříve uvedl americký deník New York Times, od listopadu 2012 zbraně z nového členského státu Evropské unie pravidelně dopravují letadla do Turecka. Odtud poté míří k syrským povstalcům. Za celou operací má stát Saúdská Arábie, Katar a Jordánsko.

Izraelský předseda vlády Benjamin Netanjahu v této spojitosti varoval mezinárodní společenství před vyzbrojováním syrské opozice. Podle jeho slov zbraně získávají nejen stoupenci demokratizace země, ale rovněž islamističtí extrémisté. Jak prohlásil izraelský premiér, v Sýrii „zlo bojuje se zlem.

Stejné obavy sdílí také některé členské státy Evropské unie, včetně České republiky. „Myslíme, že zbraní je v Sýrii více než dost,“ komentoval koncem letošního března šéf české vlády Petr Nečasnávrh na zrušení unijního zbrojního embarga.

Podle odhadů vojenského experta Hugha Griffithse ze Stockholmského mezinárodního institutu pro výzkum míru, na kterého se americký list odkazuje, se z Chorvatska a dalších zemí dostalo do rukou syrských povstalců okolo 4 tisíc tun výzbroje.

Nebylo by proto překvapení, pokud by bylo do Sýrie přepraveno také větší množství zbraní české výroby.

Co je to RPG-75? Reaktivní protitankový granát vzor 75 je teleskopická pancéřovka na jedno použití. Podobně jako legendární americká protitanková zbraň M72 LAW, kterou filmoví fanoušci mohou znát ze scény finálního souboje Ramba 2, se vyrábí už s protipancéřovým granátem uvnitř a její konstrukce má výsuvnou podobu. RPG-75 je určen k ničení obrněných a opevněných cílů.

Kumulativní střela z hliníkové slitiny ráže 68mm má průbojnost kolmého pancíře do hloubky 300mm při mířené délce střelby na 300 metrů. Maximální dostřel pancéřovky je 750 metrů.

RPG-75 se začal v Československu vyvíjet v 70. letech pod krycím jménem Kobylka. Československá armáda začala zbraň používat od roku 1975. Pancéřovkou jsou vyzbrojeny mechanizované a speciální jednotky, aby s jejich pomocí navýšili svou palebnou sílu.

V současné době RPG-75 používá česká armáda a ozbrojené síly Slovenské republiky. Střely má ale také ve výzbroji mexické námořnictvo a nedávno si nejnovější termobarickou verzi RPG-75-TB pořídila i elitní speciální jednotka polské armády GROM.

A nyní českou pancéřovkou likvidují tanky syrské armády i tamní protivládní ozbrojenci.

http://czech.ruvr.ru/

čtěte také:

Banánová republika a americká faleš

Apoštolský vikář Aleppa: Západní export demokracie působí zkázu

V Turecku byli zadrženi extremisté, vezoucí do Sýrie sarin

 

Klíčová slova: USA  | Česká republika  | Izrael  | válka  | Sýrie
6066 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxi

ePortal.cz

Prosíme o pomoc. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikneIstanbulská pirueta Andreje Babiše

euPortal.cz

Voda je nás všech, ale musíme si ji paradoxně koupit zpětVážení čtenáři, pomozte nám prosím

Eurabia.cz

Kterak realita naučila BISku housti: přešaltovává na TureckoVideo: V tureckém plážovém rezortu zmlátili top-modelku

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Nová ruská ústava Kalousek ví stejně dobře jak to ví generál Flynn, že hnutí Blak Lives Matter je jen dočasnou zástěrkou toho, co má přijít po něm. Což je nová barevná revoluce fašistického střihu

ParlamentniListy.cz

Film Havel? Předvolební agitka, zhnusil se senátní kandidát a bývalý rektor. Rozdrtil Istanbulskou smlouvu a popsal, jak vyhrožují dnešní neziskovkyPodpora pro Jakuba Železného z Reflexu: Prezident Svoboda skutečně zradil národ
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny