Americký zákon taková skrytá setkání politiků v zahraničí zakazuje. Tato setkání hlavně bývají podezřívána z toho, že tam dochází ke skrytým (formálním či neformálním) dohodám, jak se bude následně hlasovat v EU resp. USA. Namítkou pak bývá "No co, je to privátní skupina, tak ať se schází, jak chtějí."

Nicméně policie zajišťuje elitě na těchto privátních setkáních bezpečnost. Pomáhá vytvořit neproniknutelnou bariéru před novináři a jinými zvědavci.

Tedy to, že privátní setkání superbohatých dopadne na peněženky daňových poplatníků, je zřejmě příznačné, jakým způsobem ke svému majetku tito bohatí přišli? Různými triky za peníze jiných, nejraději z vděčného státního rozpočtu? Jsou moc bohatí, aby financemi mohli plýtvat. Udělejme si soukromé setkání, kde nedovolíme novinářům přístup, a ještě to nechme zacálovat veřejnost z daní.

Podle odhadů to zatím vypadá, že britská veřejnost zaplatí půl milionu liber z celkových nákladů policie, tj. cca 1 milionu liber. Skupina Bilderberg se na nátlak veřejnosti vyjádřila, že druhou půlku "charitativně" zaplatí. Zbytek v přepočtu přibližně 12,5 miliardy Kč zaplatí britský daňový poplatník. Přiznivci skupiny Bilderberg se tedy mohou těšit, zda někdy uspořádají příští setkání i v České republice, aby jsme i my v ČR mohli přispět na bohaté. Samozřejmě přebytečnými penězi z rozpočtu.

Konec tajemství, Bilderberg se odhaluje?

Dnešní setkání Bildergergů se nese nezvyklé pozornosti masových médií. Mnohá česká i zahraniční média o setkání informovala, a to dokonce často i poměrně obšírně. Z článku České televize nebo Hospodářských novin se například dovídáme, že na setkání byly demonstrantům dokonce od Bilderbergů připraveny toalety a občerstvení, což je dramatický zvrat od předchozích případů, kdy byl například policií zmlácen italský politik snažící se dostat dovnitř. Řada účastníků dříve také hovořila a dokumentovala, jak jsou za jejich snahu setkání pozorovate stali předmětem sledování tajných policistů. Jak z nějakého thilleru.

Příští rok naopak údajně bude následovat i oficiální tisková konference, píše se dále.

Skupina Bilderberg letos také dle článku ČT vytvořila své oficiální webstránky. Něco se tedy mění a přichází tedy na řeč i otázka financování bezpečnosti těchto setkání. To dosud šlo zřejmě vždy z veřejného rozpočtu (daného státu, který setkání hostoval).

Každopádně donedávna byla samotná existence skupiny Bilderberg poměrně neznámá a neoficiální. Ani ne z toho důvodu, že by to Bilderbergovci dokázali utajit jako spíš, že masmédia blahosklonně o Bilderbergu žádným zpravodajstvím neinformovala. Například svého času Adam B. Bartoš, novinář iDNES.cz, byl zřejmě z prvních ne-li úplně první český novinář, který o těchto setkání vůbec informoval.  Byl to jeden z důvodů, proč zpravodajství iDNES.cz následující rok opustil?

Při vyhledání dotazu "Bilderberg" na serveru reuters.com bylo svého času nalezeno nula výsledků, což je u setkání tak významných lidí zarážející (šéfové Facebooku, Googlu, CIA, The Washington Post, Nokia atd. se setkávají spolu s bývalými či současnými ministry, královnami, poradci i budoucími prezidenty). Je to tedy velká změna, když už tam Bildergové instalují demonstrantům záchodky a stánky s občerstvením namísto policejních psů a obušků, výslechů na stanici.

Neexistující setkání, o kterém nikdo neví, by každopádně nemělo stát žádné peníze z veřejného rozpočtu.

http://mika.blog.idnes.cz