„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Odhalena největší manipulace cenami v dějinách za 500 bilionů USD

Autor: odjinud | Publikováno: 14.6.2013 | Rubrika: ZISKY & ZTRÁTY
Ilustrace

Skvělý Matt Taibbi v časopise Rolling Stone dokumentuje neuvěřitelný skandál spočívající v manipulaci cenami, do nějž jsou zapojeny největší světové banky. Spiknutí, při němž jsou manipulovány swapové obchody s úrokovými sazbami poškozuje všechna města a státy, které používají k získání peněz dluhopisy, a přesměrovává nepředstavitelné částky od daňových pokladníků do kapes ultrabohatých bankéřů. Pokud od roku 2008 jenom nevěřícně zíráte na prázdné výklady, zavřené knihovny a školy, bezdomovce a fronty na polévku pro chudé a divíte se, kde všechny ty peníze jsou, teď už se divit nebudete.

Swapům na úrokové sazby jen tak někdo mimo finanční svět nerozumí, ale základní koncept ve skutečnosti není těžké pochopit. Pokud si dokážete představit, že si sjednáte s bankou hypotéku s pohyblivou úrokovou sazbou, a pak jí zaplatíte za to, aby zafixovala vaše splátky, dostanete základní přestavu o swapových obchodech s úrokovými sazbami.

Prakticky mohou být účastníky obchodu země typu Řecka stejně jako místní zastupitelé nějakého městečka v Alabamě, kteří si půjčí peníze na pohyblivý úrok, a potom jdou do banky, aby s ní „vyhandlovali” tuto půjčku za jinou s více předvídatelnou fixní úrokovou sazbou. V té nejjednodušší podobě jde o to, že zákazník v této obchodní transakci obvykle platí příplatek za bezpečnost a jistotu pevných úrokových sazeb, zatímco firma prodávající swap sází na to, že ví více o budoucím vývoji úrokových sazeb než její zákazníci.

Ceny za swapy na úrokové míry jsou často založeny na ISDAfix, což je podobně jako LIBOR další ze soukromě kalkulovaných ukazatelů. Indexy ISDAfix pro úrokové sazby v USD jsou publikovány každý den v 11:30 a 15:30 poté, co gang těch samých obvyklých podezřelých – megabank, jako jsou Bank of America, RBS, Deutsche, JPMorgan Chase, Barclays atd. předloží své informace o tom, jaké jsou nabízené a poptávané ceny swapů.

A tohle je současný popis situace: CFTC (Commodity Futures Trading Commission, regulátor trhu - pozn. překl.) poslal předvolání ICAP a patnácti jeho členským bankám a plánuje pozvat si k pohovoru asi tucet zaměstnanců z newjerseyské kanceláře společnosti ICAP. Navíc si ISDA (International Swaps and Derivatives Association), která, co se týče dolarových transakcí, spolupracuje s ICAP a Thompson Reuters na výpočtu indexu ISDAfix najala konzultační firmu Oliver Wyman, aby přezkoumala proces, kterým se vypočítává ISDAfix. Oliver Wyman je ta samá firma, kterou si British Bankers' Association najala k tomu, aby přezkoumala proces výpočtu indexu LIBOR poté, co kolem něj minulý rok vypukl skandál. Výsledkem všeho je, že se zdá velmi pravděpodobné, že s ISDAfix by to mohlo být velmi podobné jako s LIBOR.

„Existuje zřejmá podobnost s problémem kolem manipulace sazbou LIBOR,” řekl reportérům Darrell Duffie, profesor vyučující finance na Stanfordské univerzitě. „Bylo by naivní se domnívat, že pouhé zveřejňování těchto sazeb dostačovalo k tomu, aby se zabránilo manipulaci.”

Stejně jako v Liborgate bude v manipulaci swapů s úrokovými sazbami mezi poraženými ta samá sada měst, společností a dalších nebankovních entit, které nemají žádný způsob, jak se dozvědět, zda platí za swapy reálnou cenu, nebo cenu, která byla ze zištných důvodů zmanipulována bankovními insidery. ISDAfix není používán pouze pro výpočet cen swapů úrokových sazeb, ale je používán i pro ohodnocení dluhopisů, které se vztahují ke komerčním nemovitostem v hodnotě 550 mld. USD, a také má vliv na výplaty některých státem vyplácených penzí.

Přestože ISDAfix není tak široce rozšířená jako LIBOR, má natolik silný potenciál k tomu, aby mohla otřást světovou finanční infrastrukturou, že jakákoli manipulace touto sazbou by mohla způsobit katastrofu s ohromnou masou obětí, jež by mohla zahrnout každého - od na státu závislých penzistů, přes velká města až po bohaté investory do sofistikovaných cenných papírů, kteří nemají ani tušení o tom, že byli okrádáni.


Převzato za Boing Boing

Překlad: Stan

http://www.outsidermedia.cz/

čtěte také:

Výnosy užitečných idiotů, kteří si „spoří“ na důchod

Necháte se také “zKypřit”?

Přichází ekonomický Armageddon

3030 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Člověk málem přišel o hlavu! Zvířeckoprávním aktivistům se protest vymkl z rukou (+ video)Íránský útok na tankery? Japonci zpochybňují americkou a saúdskoarabskou propaganduDvě lesby uřízly malému chlapečkovi… A pak… (+ foto)Googlem ke světovládě? Vyhledávač, po němž se blbne, ale správně volíČetba knih způsobuje změny v mozku!

ePortal.cz

Cítíte ten rozdíl? Na Letné umělci lámali čínské hůlky i rdousili ruského plyšového medvěda. Zazářili nahatí Jarda Hutka a Kačka Jacques Bursíková

euPortal.cz

Putin poprvé celému světu oznámil, že Rusko již neuznává vzniklý systém nadvlády USA. Rusko háže tomuto systému totální výzvu a spojuje se v této konfrontaci s Čínou a celým zbytkem světaPiráti a KDU-ČSL nominovaly do Rady ČTK Josefa Šlerku, což je člověk napojený na sorosovské globalisty

Eurabia.cz

Studie: Nový Zéland nejlepší muslimskou zemíImigrant z Nepálu podřezal v Itálií Poláka. Polák mu nechtěl totiž dát peníze ...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životMilióny obětí podvodu s cholesterolem. Vejce a tučná jídla potřebujeme! Impotence a infarkty v důsledku "zdravé výživy? Kudy z toho? Nespoléhejme na vědce, ale na rozum

euServer.cz

Přesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí konto

ParlamentniListy.cz

Docent Cerman: Milion chvilek mi něco připomíná. A mrzí mě to. Ale Babišovy výsledky jsou katastrofa. ČT, to je bolavé téma, co si dovoliliBabiš dnes? Ve Sněmovně prý bude zle. A Petr Pithart...
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny