„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Radek John: Vůči zednářům jsem podezřívavý

Autor: -abb- | Publikováno: 12.6.2013 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Redakce Prvnizpravy.cz obeslala poslance PČR s anketními otázkami týkajícími se jejich vztahu k svobodným zednářům. Chtěli jsme vědět, zda jsou poslanci členy zednářských lóží a co si o tomto způsobu sdružování myslí.

A ptali jsme se i na to, zda by poslanci souhlasili s formulací, že v rámci otevřenosti a transparentnosti by měla veřejnost vědět o tom, kteří její volení zástupci jsou členy těchto tajných či polotajných organizací a klubů.

"Ano, souhlasím s Vámi. Zejména proto, že podle teorie státu jsou takové organizace skupinami nátlaku," odpověděl pro Prvnizpravy.cz předseda KSČM Vojtěch Filip.

"Nevidím příliš demokracie tam, kde se nějaká skupina vyčleňuje ze společnosti," dodal pak na otázku, zda vše, co je tajné a elitářské, není ve své podstatě přímo protidemokratické.

"Co je tajné, je samozřejmě podezřelé. Vytváření tajných vlivových skupin je nebezpečné pro ekonomiku státu a tedy i pro demokracii," souhlasí s ním poslanec Věcí veřejných Radek John.

Na otázku, co si myslí o svobodných zednářích, odpovídá: "Nemám dostatek informací o jejich fungování, proto je můj pohled podezřívavý."

"Takovou informaci považuji za osobní údaj, stejně jako členství v politické straně nebo v církvi. Je na každém, zda se rozhodne ji zveřejnit či nikoli. Obecně se dá říci, že na politiky jsou (pochopitelně) kladeny vyšší požadavky na zveřejňování informací o jejich osobních aktivitách. Pokud bych členem podobné organizace jako poslankyně byla, netajila bych to," odpovídá zase předsedkyně LIDEM Karolína Peake.

Kompletní odpovědi poslanců na téma svobodné zednářství přineseme tuto sobotu.

www.prvnizpravy.cz

Klíčová slova: domácí politika  | zednáři  | Česká republika  | demokracie
4260 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny