„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Bez komentáře: Schwarzenberg jako hlavní řečník Globálního fóra Amerického židovského výboru. Pak poobědval s Brzezinskim

Autor: redakce | Publikováno: 4.6.2013 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg vystoupil ve Washingtonu s hlavním projevem na každoročním Globálním foru Amerického židovského výboru (AJC), jedné z nejrespektovanějších a nejvlivnějších amerických židovských organizací.

Ve svém projevu ministr Schwarzenberg zdůraznil, že Česká republika bude nadále pevně stát po boku Izraele v jeho snaze zajistit základní bezpečnost svých obyvatel. Zároveň významné zástupce židovské komunity varoval, že krize mírového procesu a přetrvávající status quo ve vztahu k Palestincům vytváří nové politické hrozby pro Izrael.

Ministr, který je na třídenní pracovní návštěvě USA, promluvil na fóru čítajícím 1200 účastníků z 60 států. Globální fórum v minulosti zahajovali američtí prezidenti, včetně Johna Fitzgeralda Kennedyho, Ronalda Reagana, George W. Bushe či Baracka Obamy, režisér Steven Spielberg, spisovatel Elie Wiesel, z evropských politiků pak Angela Merkelová či Nicolas Sarkozy.

"Jsem zde, abych uctil přítele Spojených států amerických, Izraele a Židů. Děkuji hrdé a odvážné České republice a jejímu vizionářskému ministrovi zahraničí Karlu Schwarzenbergovi," uvedl ministrovo vystoupení Steven Wisch, člen správní rady AJC. Připomněl historické milníky, kdy Československo a později Česká republika v klíčových chvílích podpořily Izrael, včetně návštěvy prvního československého prezidenta Masaryka v tehdejší Palestině, dodávek vojenského materiálu a letadel během války v roce 1948 či loňské hlasování na půdě OSN o uznání státu Palestina.

"Česká republika konzistentně a někdy proti většinovému mínění prosazovala od předsudků oproštěné pochopení pro výzvy spojené s mírovým procesem," řekl ministr s tím, že je velice poctěn, že mnoho vážených osobností v Izraeli mluví o České republice jako o opravdovém příteli jejich státu.

"Nicméně jako angažovaný, konzistentní a znepokojený přítel Izraele po více než 50 let považuji za povinnost mluvit otevřeně a nabídnout přátelské varování, pokud je to nutné," pokračoval. "Bez nezávislého palestinského státu není pro Izrael cesty, jak dlouhodobě zůstat státem židovským a demokratickým.“

Podle ministra přetrvávající netečnost vůči teritoriálním nárokům Palestinců, kdy pokračuje výstavba židovských osad, ubírá Izraeli podporu a sympatie mezi Evropany. Vyzval AJC, aby pomohl zvrátit poškozování image Izraele v Evropě.

"Dámy a pánové, chci vás ujistit, že má slova zde odráží moji zkušenost posledních pěti let v roli ministra zahraničí a dlouholetého pozorovatele evropské politiky.  To nemění nic na tom, že zůstávám pevný přítel a spojenec Izraele," zakončil svůj projev ministr.

V průběhu zahajovacího večera Globálního fóra vystoupili rovněž ministři zahraničních věcí Polska, Radoslaw Sikorski a Ázerbájdžánu, Elmar Mammadyarov. S ázerbájdžánským ministrem se šéf české diplomacie sešel na krátké schůzce, kde si vyjasnili nedávná nedorozumění ve vzájemných vztazích.

Ministr Schwarzenberg má dne 3. června na programu setkání s Michele Flournoyovou, předsedkyní představenstva think-tanku Center for a New American Security (CNAS),   Kurtem Volkerem, výkonným ředitelem McCain Institute či Alanem Kruegerem, předsedou Rady ekonomických poradců Bílého domu.  

Setká se také s předsedou Zahraničního výboru Senátu Robertem Menendezem a poobědvá se Zbigniewem Brzezinskim.

tisková zpráva ministerstva zahraničních věcí

www.mzv.cz

Klíčová slova: USA  | Schwarzenberg  | Izrael  | sionismus
4400 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxi

ePortal.cz

Pomozte nám, prosímJsme hákliví, když si na nás otevřou ústa Čínani a Rusové. Ale když von der Lejnová hovoří o tom, že nám Brusel nařídí přijetí uprchlíků a nemáme na vybranou, kde jsou hrdinové Hřib, Kolář, Novotnej, Vystrčil...

euPortal.cz

Evropu čeká další a mnohem větší vlna migrace. Do pohybu se dá miliarda lidíÚtoky proti bílým lidem se neomezují pouze na USA. Například v Anglii vzniklo nové černošské hnutí, jehož vůdce tvrdí, že cílem je udělat z bílých lidí jejich otroky

Eurabia.cz

NOVINKA: AMERICKÉ VÁLKY - FAKTA A REALITAZlatá generace dostává hustou sodu

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Už i ta žárovka zčernalaZápadní civilizace prochází inkluzí

ParlamentniListy.cz

Syn Jana Krause: Romové? Byla s nima sranda. A gádžové...Ticho před bouří? Václav Cílek varuje před velkou krizí
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny