„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Poláci se vzbouřili proti klimatické politice EU

Autor: Vítězslav Kremlík | Publikováno: 3.6.2013 | Rubrika: KLIMA
Ilustrace

Polsko je z 90 % závislé na uhlí. Kriminalizace uhlí může Poláky přijít pořádně draho.  Možná by na lejstrech z Brusele mělo být varování: Pozor, EU škodí vaší ekonomice.

Záložka

 

Co je smyslem klimatické politiky EU nikdo neví. O klima tu určitě nejde. EU totiž tvoří pouhých cca 13% světových emisí, takže když dodrží svůj závazek a do roku 2020 to sníží o pětinu, s globálním klimatem to ani nehne. 

Dosavadní plány byly do roku 2020 (tzv. energeticko-klimatický balíček z roku 2009), právě nyní se uvádějí do praxe. To ale soudruhům v Bruseli nestačí. Nyní EU osnuje další zpřísnění této politiky. Nový plán se jmenuje „Roadmap 2050“. 

Je tu ale zádrhel. Polsko na všech jednáních tento nový plán vetuje:

  • Na jednání v červenci 2011
  • Na jednání v březnu 2012
  • Na jednání v červnu 2012

Poland single-handedly blocks climate talks, again (Warsaw Business Journal)

Poland Blocks EU Endorsement on Climate Change (WSJ 15 .června 2012)

Poland slows EU effort to mitigate climate change (ERL 22.červen 2011)

Eurokomisařka pro mlhu, rosu a vítr, Connie Hedegaardová, zuří. Zbývajících 26 států EU na klimatické plány poslušně kývlo, loutkoví politici se bojí ozvat, aby se neocitli takzvaně „v izolaci“ (tj. aby nepřišli o korýtko). 

Proč naši volení zástupci nehájí zájmy našich občanů? Proč se Češi nepřipojili k polskému veto?

 Sobieski.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obrázek: Ne to není Lech Walesa.  Toto je Jan III Sobiesky, polský král, který v bitvě u Vídně odrazil tureckou invazi do Evropy. Dnešní bitvy se odehrávají u jednacích stolů a místo řinčení mečů se šustí papíry. Ale i tady jde často o hodně.

 

Poláci bojují sami proti všem. Připomíná to dobu, kdy polský vojevůdce Sobieski v roce 1683 zachránil v bitvě u Vídně Evropu před Turky. I dnes je před námi hrozba "tureckého hospodářství". Tentokrát v podobě nesmyslné klimatické politiky.

Podle analýz ekonomů agentury Ernst & Young a polského Kosciuszko Institute bude evropská klimatická politika Poláky do roku 2020 stát nějakých 19-37 miliard Euro! Přitom jde o vyhozené peníze, protože na klima to nebude mít vliv.

http://ik.org.pl/en/publikacja/nr/6905/towards-a-new-climate-consensus-for-european-economic-co/

Zpráva: "Towards a New Climate Consensus for European Economic Competitiveness – Opportunities and Challenges of the EU Climate and Energy Package"

Podívejme se na pár grafů z webu IEA a pochopíme, čeho se Poláci tak bojí. 

 Poland01.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GRAF 1: Přes 90% elektřiny v Polsku je vyrobeno z uhlí. Protože Polsko nemá jaderné elektrárny. Pokud energii z fosilních paliv budeme trestat pokutami, dojde k podstatnému zdražení energií.

Přechod na obnovitelné zdroje není reálný. Němci podporují OZE silně už dlouhá léta, chlubí se gigantickou instalovanou kapacitou. Ale z ní se využije jen zlomek, protože slunce nesvítí pořád. A tak i Germáni dnes ze soláru vyrobí pouhá 3% elektřiny ročně (zdroj). A i to je příliš, protože do destabilizuje síť. Slepá ulička.   

Je spravedlivé někoho trestat, když nemůže jinak? Trestat užívání fosilních paliv, když není jiná náhrada? 

Bylo by omylem si myslet, že jsou Poláci nějakou výjimkou. Asociální klimatická politika bolestně dopadne na nás všechny. Nejhůře dopadne na ty nejchudší. 

 Poland02.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GRAF 2: Na fosilních palivech je závislá í výroba elektřiny v Řecku. Řecko se už nyní potácí na pokraji krachu. Klimatická politika EU mu vrazí hřebík do rakve. Však k čemu prosperita či hospodářský růst! Osvícení lidé z Římského klubu přece vědí, že růst je falešná modla a nemůže trvat věčně.  http://www.iea.org/stats/pdf_graphs/GRELEC.pdf

 Poland03.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GRAF 3: Nové členské státy EU mají jedno společné – vysokou energetickou náročnost průmyslu (tmavě zelená: V ekvivalentech kg nafty na 1000 Eur HDP). Těchto nových zemí se tedy klimatická politika EU dotkne nejtvrději. Energeticky náročná odvětví mohou zkrachovat a přesunou svou výrobu do rozvojových zemí. Lidé u nás budou bez práce. Tomuto vyhánění pracovních míst z Evropy se říká "carbon leakage", tj. únik uhlíku.

Pozor, energeticky náročná odvětví neznamenají automaticky, že tam jsou zastaralé neefektivní technologie. Je to často jen rozdíl mezi výrobou kozího sýra a mezi výrobou ocelových pístů. To druhé vyžaduje daleko více energie. 

Schválení Roadmap 2050 vetoval polský ministr životního prostředí Marcin Korolec.  Nejde ale je o vrtoch nějakého jednoho politika. Odpor proti klimatické politice si v Polsku získal i podporu legendárních polských odborů – Solidarity. 

Kdysi revolta Solidarity v éře Lecha Walesy byla začátkem konce sovětského bloku. Bude se situace opakovat? Nejde o začátek konce Evropského sajuzu? Nebo se to povede zahrát do autu, jako Climategate? 

Poláci nyní začínají sbírat podporu po celé Evropě. Poslanec strany Solidární Polsko, Ludwig Dorn (někdejší předseda polské dolní sněmovny) využívá nový evropský předpis, který dle Lisabonské smlouvy platí od letošního jara a zakládá „Iniciativu evropských občanů“ (European Citizen Initiative). Jde o novou formu petice, která neskončí jen na stole nějakého parlamentního podvýboru. Nýbrž organizátorům dává právo jednat přímo s Evropskou komisí. 

Jak informovala Polská tisková agentura, vznik této občanské iniciativy byl představen počátkem června 2012 na tiskové konferenci Solidarity v Katovicích

Przedstawiciele 8 państw chcą zawieszenia pakietu klimatycznego  (PAP Polska Agencja Prasowa)

 Poland04.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto: Tuto svou iniciativu Ludwig Dorn představil i v Praze na sněmu Strany svobodných občanů v červnu 2012.

www.klimaskeptik.cz

čtěte také:

Snížení populace o 90 %? Cíl globální oligarchie

Předmluva Václava Klause ke knize Iana Plimera - Konec poplašných zpráv o Modré planetě

Bordel v počasí (1) Mraky jako ožralé, oblačnost se točí opačně

Klíčová slova: globální oteplování  | alarmismus  | EU
5870 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny