„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Zastavte kyborgy! Soukromí ve světě s Google Glass nebude existovat, kritizují aktivisté

Autor: odjinud | Publikováno: 31.5.2013 | Rubrika: OBČANSKÉ SVOBODY
Ilustrace

Mnohým z nás se při myšlence neustálého sledování ze všech stran vybaví utopie George Orwella s názvem 1984. Velký bratr neustále sledující své ovečky se může v tuto chvíli zdát jako něco nereálného, ale možná je podobná situace blíže, než si myslíme. Pokud se zamyslíme nad tím, kolik informací získává a analyzuje Facebook, Google, ale také třeba mobilní operátoři apod., jen těžko se ubráníme pocitu, že soukromí je dnes pro mnohé vzácností.
 
O projektu brýlí sázejících na prvky rozšířené reality jsme vás informovali již mnohokrát, viz odkazy níže. Google v těchto dnech rozesílá vybraným šťastlivcům první kusy, což nezůstalo bez odezvy. Skupina s názvem "Stop the Cyborgs" považuje projekt Glass za "soukromí ohrožující" a chce jasně definovat, kde a za jakých podmínek jej budeme mít možnost využívat.
 
Mimo webových stránek skupina vytvořila také plakáty, na kterých informuje případné nositele digitálních brýlí, že jsou v dané lokalitě zakázané, nebo je nutné vypnout funkci nahrávání. Kampaň přichází v době, kdy dochází k všestranné debatě o tom, jak podobná zařízení a gadgety mění naší společnost.
 
zastavte_kyborgy
 
"Nevoláme po úplném zákazu," upozornil jeden z tvůrců kampaně s přezdívkou Jack novinářům z BBC prostřednictvím anonymní mailové služby Hushmail. "Raději bychom, aby si lidé zvolili fyzické a sociální limity pro využívání technologií, ne jen následovali jejich směr vývoje," napsal v mailu.
 
V Londýně začala kampaň Stop The Cyborgs na konci února, přičemž skupina do finálního uvedení Google Glass na trh nečeká žádný velký humbuk. Přesto si prý plakáty varující před využíváním brýlí do této chvíle stáhlo několik tisíc lidí. Z "úžasné nové technologie" se prý může v budoucnu stát jedna z těch nejvíce kontroverzních, jaké jsme mohli poznat.
 
Aby vše neznělo jako nesmyslné řeči aktivistů, je nutné se podívat na jeden výše zmíněný cíl kampaně. Tím je především cíl jasně určit, kam až mohou podobné projekty zasahovat a vymyslet jednoduchou cestu, jak uživatele upozornit na fakt, že jsou nahráváni. Upřímně, vždyť už v tuto chvíli jsme denně pod dohledem desítek až stovek kamer a málokdy o tom víme.
 
"Je důležité pro společnost a demokracii, aby mohli lidé komunikovat bez obav, že budou sledováni, nebo se vše co řekli dostane na veřejnost. Nejsme proti technologiím, jen chceme lidem ukázat, že technologie sice mění svět kolem nás, ale my tyto změny můžeme kontrolovat."
 
Google na situaci reagoval vyjádřením, kde říká: "Hodně přemýšlíme nad návrhem produktu Glass, neboť nové technologie vždy vyvolávají ve společnosti spoustu otázek. Google Explorer Program dává nám všem šanci podílet se na vývoji této technologie, všech jejich funkcí a společenských norem."
 
V tuto chvíli některé státy USA hledají cestu, jak nastavit omezení pro zařízení stavějící na rozšířené realitě. Západní Virginie připravuje zákon, který zakáže užívání zařízení s rozšířenou realitou při řízení vozidel. Zrovna zde se ale dle našeho názoru nejedná o příliš vhodné omezení, protože právě řízení je jedna z činností, kde by mohla technologie v mnohém pomáhat.
 
Co si o rizicích spojených s využíváním podobných technologií myslíte vy, máme se čeho bát, nebo je to v dnešním světě plném kamer a mobilních zařízení zbytečné?
 
Zdroje:
 

Klíčová slova: technologie  | soukromí
4584 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxi

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaV tomto půlbilionovém plánu EU se skrývá naprosto fantastický korupční potenciál...

euPortal.cz

Panna Marie se naklonovala a Ježíš byl transsexuál, objevili v pokrokovém ŠvédskuŽerte brouky, vyhlašuje nová pokroková potravinová politika EU prosazující méně masa a více alternativních proteinů

Eurabia.cz

Vláda Itálie odsouhlasila Kataru ideologickou kontrolu nad muslimskou komunitou ve své zemi ...Před pár dny Česká televize v dětském vysílání vyzvala děti, aby oslavily islám

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Skryté záměry pomníkové válkyZdeněk Hřib by Emanueli Moravcovi udělal radost...

ParlamentniListy.cz

Liberální řečičky fungují, jen když svítí slunce, myslí si Petr Štěpánek. Novolevičácké třeštění, diktatura menšin. Když herečky s brunátnou tváří vyřvávají o pravdě a lásce...Neuvěřitelný příběh o tříletém boji se státem. Muž po operaci zcela ztratil paměť, dcera se nemůže domoci příspěvku na péči
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny