„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Google Brýle aneb Každý, kdo není odpojený, je agent

Autor: D-FENS | Publikováno: 21.5.2013 | Rubrika: OBČANSKÉ SVOBODY
Ilustrace

Na trh vstupuje celá řada zařízení, která facebookové generaci "hipsterů" umožňuje nahrávat všechno a všechny, protože "přece nechcete přijít o drahocenné vzpomínky". A rozpoznávat jejich obličeje.
Když jsem narazil na kamerku-náhrdelník Memoto, která co 30 vteřin fotí všechno okolo a sepsal o tom pesimistickou povídku, ještě jsem netušil, že se jedná jen o špičku ledovce. Tyto technologie hrozí zavést jakýsi Matrix. Pamatujete? "Každý, kdo není odpojený, je potenciální agent." Ale bude hůř.

 

Nahrávání celého života (a jeho zpřístupnění pro rozpoznání obličejů a analýzu pohybů lidí a jejich vztahů) totiž obsahují nejen Memoto a čínské "google-brýle" s rozpoznáváním obličejů, ale i Google brýle (featura "Lifebits"), Microsoft takové technologie testuje již dlouho, nu a Facebook už se těší, až Google Brýlemi rozpozná obličeje lidí okolo vás.

Nejsem sám, komu dochází dalekosáhlé následky rozšíření šmírovacích systémů na rozpoznání obličejů a jejich okamžité porovnání s databázemi na všechny kolemjdoucí. Mark Hurst, zakladatel analytické společnosti Creative Good, o tom sepsal článek "The Google Glass feature no one is talking about, který jsem si tímto dovolil přeložit a zpřístupnit českému publiku.


Google Brýle vám skutečně mohou změnit život -- ale nikoli tak, jak jste si mysleli. Google Brýle umožňují něco, o čem doposud nikdo -- skutečně nikdo -- nemluvil. Proto se to pokusím rozvést v tomto blogu.

Když čtete rozjásané výpovědi novinářů z oboru technologií, kterým Google umožnil se účastnit předvedení svých Brýlí, nutně nabudete dojmu, že Google Brýle jsou něco na pomezí kouzelné hůlky a batohu, který vám umožní létat: jsou tak "cool", uhlazené, tak neodolatelné, že nevyhnutelně musí nahradit to tragicky zastaralé zařízení, kterému říkáme "smartphone".

Včera to řekl i sám Sergey Brin, když prohlásil, že používat smartphone, "mnout ten beztvarý kus skla" je jaksi "vyklešťující" (emasculating). A samozřejmě má za onen kus skla náhradu -- Google Glass, Google Brýle. Jak ty řeší onu "vykleštěnost"? Inu, jak vystihl VentureBeat, "Sergey Brin říká, že používání smartphonů jsou vyklešťující, kdežto nosit nevkusné Google Brýle je naprosto OK."

S technologií Google Glass je tomu podobně, jako s většinou ostatních nablýskaných inovací, jaké se poslední dobou vynořují všude okolo. Uspějí nebo zmizí v zapomnění v závislosti na tom, jaké zážitky lidem nabídne. Prvním problémem, se kterým se tak Brýle musí vypořádat, je jejich nevkusnost: nikdo nechce být jediným člověkem v baru, který vypadá jako filmový cyborg z roku 1992. To je přeci trapné. Early adopters, lidé, kteří jako první naskočí na vlnu nových technologií a rozšíří je, se Google Brýlí vzdají, pokud je s nimi okolí bude odmítat.

Soudě podle nedávno oznámené spolupráce s předním výrobcem módních brýlí, oblíbených především mezi omladinou, firmou Warby Parker, se zdá, že tento problém má Google již podchycený. (Den před tímto oznámením jsem v žertu navrhl, ať se Google uchýlí k monoklům).

Kromě výtek ohledně jejich nevzhlednosti vzbuzují Google Brýle nadšení. Vidět před sebou shluky dat, jak se jen tak vznáší ve vzduchu, je očividně naprosto extatický zážitek. Počasí! Navigace! Žádosti o přátelství na sociálních sítích! Záplava mailů! A to vše se vznáší přímo před vámi a nikdy vám nesejde z očí!
Pro lidi, kteří si libují v digitálním světě plném rozptýlení je taková představa o tolik lepší, než nějaký nudný smartphone, který vás šupem vrátí do nudného světa "offline", kdykoli jej odložíte. Google Brýle slibují, že tomu odpojování se do offlinu učiní přítrž. Google se dokonce snaží je prodat jako "lék proti rozptýlení", což je trochu chucpe: uživatelé se nemusí rozptylovat díváním se na smartphone... Protože ten se celou dobu nachází přímo před jejich očima! (Pro názornou ukázku takového rozptýlení doporučuji tuto temnou parodii -- nebo toto, poněkud ostřejší.)

Jako kdyby to nestačilo, Google přináší ještě další, důležitější prvek systému: lifebits, možnost neustále nahrávat všechny lidi, místa a události, na které se díváte, na video. Mí stílí čtenáři si vzpomenou, že přesně toto jsem předpovídal opřed šesti lety ve své knize Bit literacy. Cituji z kapitoly 13:

Možnost "živého přenosu" nastolí nové a zásadní otázky. Kupříkladu zda by mělo být společensky přijatelné si nahrávat soukromý rozhovor s kamarádem? Jak si kdokoli bude moci být jist, že není nahráván, ať na veřejnosti, nebo v soukromí? (....)
Korporace, policie i kamarádi, všichni s 'nahrávátky života' budou zaznamenávat všechno, co se stane a všechny, kteří budou v dohledu -- ať se jim to bude líbit, či ne.

Dnes se tato předpověď stala skutečností: významná společnost nabízí možnosti nahrávat svůj život, ukládat jej a sdílet -- to vše jednoduchým hlasovým příkazem.

A tedy v našem příběhu nadchází zlom. Zlom k následku, který zastiňuje všechny další výhrady, které zatím kdo vznesl proti Google Brýlím.
Ano, Brýle vypadají nevkusně -- ale to Google napraví. A ano, Brýle donutí své uživatele, aby byli nepřetržitě přihlášeni do digitálního světa Googlu -- což společnosti, natož většině uživatelům, skutečně nevadí. Ne. Skutečný problém, který Google Brýle přinášejí a který celý projekt buď potopí, nebo nastolí svět, který se vám možná nemusí líbit (a který popíši dále), se týká LifeBits. A opět je to otázka prožitku.

Vlastností Google brýlí, o které nikdo nemluví, je prožitek. Ne váš prožitek -- prožitek všech ostatních. Dobře to vystihuje tweet Davida Yee:

Děcko u vedlejšího stolu v restauraci, která až doteď byla mou oblíbenou, má Google Brýle.

Klíčová otázka Google Brýlí nezní "jaké to je, nosit je"; zní "jaké to bude, být v okolí někoho jiného, kdo je nosí."
Dám vám jednoduchý příklad. Váš rozhovor z očí do očí s někým, kdo nosí Google Brýle, bude pravděpodobně dost otravný, protože nikdy nebudete moci vědět, zda opravdu vnímá, co říkáte. A nebude společensky možné je požádat, aby si brýle sundali (zvláště až budou Google Brýle integrovány i do dioptrických brýlí, což je nevyhnutelné). A -- a tady začínají opravdové problémy -- nikdy nebudete vědět, kdo si vás natáčí.

Představte si, že neznáte nikoho, kdo nosí Google Brýle, a vyjdete si na procházku. Ať jdete kamkoli -- obchod, chodník, autobus či metro, můžete si být jisti, že jste nahráváni: audio a video. V autobuse může být 50 lidí bez Google brýlí, ale jakmile tam nastoupí jediný člověk s nimi, vy a dalších 49 pasažérů můžete být nahráváni. Ne do nějaké vyrovnávací paměti, která se sama přemazává, jako je tomu na bezpečnostních kamerách, ale navždy, na trvalá úložiště, a k tomu, aby vás někdo sdílel se světem.

Ano, vím, co mi na to řeknete: "stejně mne celý den nahrávají bezpečnostní kamery, tak mi to může být jedno; v čem se to liší"? Ale vyslechněte mne: ještě jsem neskončil. Google Brýle jsou tak unikátní proto, že se jedná o projekt Googlu. A Google může zkombinovat Brýle se všemi dalšími technologiemi, které vlastní.

Takže jako první vezměme video, které nahrává každý headset Google Brýlí, jak jej nosí uživatelé po celém světě. Bez ohledu na to, zda bude video nahráváno jen dočasně -- jako v současné verzi Brýlí --, nebo navždy, jako v pravděpodobných budoucích verzích, bude ono video uloženo a zpracováno v Cloudu Googlu.
Teď k tomu přidejte technologii rozpoznávání obličejů a databázi identit, kterou si Google staví s Google+ (a s jejich důrazem na skutečná jména lidí ze skutečného světa): jak budou servery Googlu zpracovávat videa, mohou přitom jen tak mimochodem rozpoznat všechny lidi na všech záběrech ve všech videích. A pokud si myslíte, že Google+ není nic moc, Mark Zuckerberg již slíbil, že aplikaci pro Google Brýle vyvine i Facebook.

A k tomu se zamyslete nad technologií rozpoznání řeči, jakou Google již provozuje jak na svých serverech, tak na Google Brýlích. Jakýkoli zvukový záznam na jakémkoli videu může být, technicky vzato, převeden do textového formátu, spárován s člověkem, který jej pronesl, a naindexován pro vyhledávání Google.

A máme připraveno jeviště. Ne pro to, co se nutně stane, ale pro to, co se kdykoli může stát, když zkombinujeme nástroje, které má Google již teď k dispozici.

Vraťme se do toho autobusu. Není přehnané si představit, že jakmile do autobusu nastoupí ten uživatel Google Glass a podívá se na vás kamerou, okamžitě budete rozpoznáni. Cokoli, co řeknete v dosahu jeho mikrofonů bude nahráno, spárováno s textem a přiřazeno k vašemu online profilu. A uloženo ve vyhledávacím indexu Google. Navždy.

Ale ještě pořád jsem neskončil.

Skutečně zajímavý aspekt toho všeho je, že všechno to indexování, tagování a ukládání se může dít bez toho, aby o to uživatel Google Glass zažádal. Jakékoli video kdekoli natočené Google Brýlemi bude uloženo na serverech Googlu, který na něm bude moci provádět libovolné zpracování (rozpoznání obličejů, převod zvuku do textu atd.) později, až o to bude mít zájem Google... Nebo jakákoli jiná korporace či vláda. Kdykoli v budoucnosti.

Pamatujete si, jak byli lidé znepokojeni, když jim dům vyfotilo auto Googlu? Většina lidí se přes to přenesla, protože za odměnu dostali pěkné Street View na Google Mapách.

Google Brýle jsou jako ono kamerové auto Googlu -- na každém z tisíců, možná milionů lidí, kteří je budou nosit -- každý den, ať půjdete kamkoli -- na chodnících, v restauracích, ve výtazích, okolo vaší kanceláře, ve vašem bytě. Odteď, dneškem počínaje, bude vše, co uděláte poblíž někoho s Google Brýlemi nahráno do Google Cloudu, kde to bude uloženo po zbytek vašeho života. Nebudete vědět, zda nejste nahráváni -- a i pokud ano, nebudete tomu moci zamezit.

A toto, přátelé, toto je tne prožitek, který přináší Google Brýle. Toto je ten prožitek, o kterém bychom měli přemýšlet. Nejdůležitějším prožitkem s Google Brýlemi není prožitek uživatele/zákazníka, nýbrž prožitek všech ostatních. To, jak se jako občan cítíte na veřejnosti, se změní.

Jen se nad tím zamyslete: když se do ulic širého světa vydá milion Google Brýlí a začne ukládat audio- a video záznam světa okolo sebe, záběr Googlu se najednou ohromně zvětší, a vyhledávací index zahrne i vás. Dovolte mi takovou ukázku: za deset led od teď se o vás někdo v nějaké společnosti začne zajímat. Bude chtít vědět, zda jste kdy ve svém životě řekli něco, co by mohlo být považováno za urážlivé, výhrůžné, nebo i jen zda jste řekli nějaké slovo či frázi, která je zajímá. Jediný dotaz na cloud Googlu -- ať jej vydá uživatel vyhledávání Google, nějaká odnož vlády nebo něco mezi tím -- okamžitě vyplivne každé slovo, které jste kdy řekli v dosahu Google Brýlí.

O tomto bychom měli diskutovat, když přijde řeč na Google Glass. A tuto debatu by jistě měla vést technologická komunita. Ale většina "techies" pořád ještě plácá o tom, zda by vypadali "cool", když by Google Brýle nosili.

Ach, ano, a co do problému s fyzickými rozměry: pokud se Googlu povede prorazit na trhu s první verzí Brýlí, zapomeňte na Warby Parker. Další společností, se kterou Google uzavře smlouvu, bude Bausch & Lomb (přední výrobce kontaktních čoček). Proč nosit neforemné brýle, když se celé to zařízení vejde na kontaktní čočku? A to by samozřejmě bylo ultimátní vyjádření celé té myšlenky Google Brýlí: digitální svět, který je nesmírně těžké vypnout, protože je implantovaný přímo do těla uživatele. V tomto bodě nebudete jako uživatel vědět ani to kdo nahrává vás samotné. A nebude úniku.


Poznámky na závěr:

http://www.dfens-cz.com

čtěte také:

Pozvánka: Britští specialisté na evropského "Velkého bratra" v ČR

Britské úřady se už nemohou dočkat šmírovacího zákona. Orwellova předpověď se naplňuje. Goodbye, Maggie!

Svoboda je ohrožena, do akce. Fízlovací systém prý pokračuje, Piráti na nohou

Klíčová slova: technologie  | soukromí  | stát
6435 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny