„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Úvaha antikvární

Autor: Jakub Kryštof | Publikováno: 16.5.2013 | Rubrika: MYSLÍM SI
Ilustrace

Nedbaje staré advokátské zásady, že přiznání je sice polehčující okolnost, ale jistý trest, musím se úvodem přiznat k nepěkné vlastnosti: Kupuji totiž staré tisky pokleslé úrovně, najmě knihy kontrarevoluční, reakční, pravicově extrémistické a antisemitské. Činím tak nejen z ušlechtilých principů sběratelských, ale i pro zájem o jejich obsah. Ale zase, jak říká moje žena, lepší utrácet peníze za staré knihy než za mladé dívky.

Tuto svoji neřest již provozuji řadu let a nemohl jsem si nevšimnout, že cena tisků, které mě zajímají, neustále, a místy dosti značně, stoupá, a to i přes hospodářskou krizi. Naproti tomu ceny jiných obdobně sběratelských záležitostí, například beletrie, rozhodně takto prudce nerostou. I proto, že moje mzda daný trend příliš nekopíruje, stala se mi ta věc, že jsem se zamyslel. Proč ausgerechnet já, proč zrovna knihy a časopisy, které zajímají mě, musí být stále dražší a dražší?

Možné odpovědi se nabízejí tři, přičemž však všechny tři mají své problematické body.

První z nich je krajně spiklenecká, spíše až spiklenecko – paranoidní. ONI vědí, jaké knihy si chci kupovat, a proto je schválně zdražují, abych na ně neměl… Dobrá, tomuhle ani já nevěřím, tak daleko jsem se ve svém studiu konspiračních teorií dosud nedostal.

Druhá možnost je rovněž spiklenecká, ač poněkud méně, než ta předchozí. Třeba někdo, dejme tomu, že zase ONI, nechce, aby se takové knihy příliš prodávaly, protože v leckterých z nich jsou informace, data či myšlenky, které se JIM nehodí. A proto ONI takovéto knihy vykupují celkem bez ohledu na cenu, protože zdroje, zdroje to ONI mají. Ostatně když na počátku devadesátých let minulého století jedno české nakladatelství podlehlo pocitu, že si může vydávat, co chce, a publikovalo jistý pamflet, známý to podvrh carské ochranky, údajně již tenkrát jednotlivá knihkupectví obcházeli podivní kupci, kteří na fakturu skupovali veškeré výtisky tohoto spisku. Že by jim to vydrželo až dodnes?

Třetí možná odpověď je nejméně spiklenecká a naopak ve své podstatě nejvíce společensky přijatelná, nicméně i ona má své neblahé důsledky. Odvrhněme všechny konspirační úvahy a podívejme se na vymezenou otázku ryze ekonomicky – publikací vydaných řekněme do roku 1948, které za něco stojí, je omezené množství. Něco bylo skartováno, něco prostě neodolalo zubu času, něco skončilo ve sběru a tak dále. A nová vydání knih, které mě zajímají, vycházejí jen velmi, velmi zřídka. Jinak řečeno nabídka je krajně omezena, a jestliže stoupá cena, pak musí existovat i stoupající poptávka. Čili přibývá zájemců o literaturu, kterou jsem výše vymezil jako reakční, extrémistickou a antisemitskou.

Stoupající cena řady zajímavých publikací je prostě faktem. Napadly mě tři důvody tohoto trendu, přičemž hlásání prvého hraničí s blázincem, druhého s vězením a třetího ani nevím s čím, snad s neúctou k propagační mašinérii pravdy, lásky, dobra a pokroku? Co s tím? Anebo se snad nabízí ještě jiné vysvětlení?

Nějak mnoho otázek na závěr, ale na tu nejdůležitější bych málem zapomněl: Nevíte někdo o Protižidovské čítance v dobrém stavu a v ceně tak do pěti set korun?

čtěte také:

Postava za sionistickým štátom Izrael

Glosy FreeGlobe (23) Šábesgój Schwarzenberg opět v Izraeli. Záhadné česko-izraelské fórum znovu na scéně

Maďarsko: Demonstrace proti Světovému židovskému kongresu

Klíčová slova: zednáři  | Izrael  | judaismus  | sionismus
3774 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny