„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Mozart a svobodné zednářství

Autor: Lucie Zaoralová | Publikováno: 14.5.2013 | Rubrika: NÁZORY ČTENÁŘŮ
Ilustrace

V 18. století nebylo nijak neobvyklé patřit ke svobodným zednářům. Tato záliba byla obvyklá hlavně u těch, jejichž moc něco znamenala - ať už ve sféře kulturní, tak i mocenské.

Wolfgang Amadeus Mozart se narodil 27. ledna 1756 v Salzburgu. Otec skladatel a hudebník Leopold Mozart (a také aktivní svobodný zednář). Matka Anna Maria Mozartová.
Při svých cestách s otcem se Wolfgang setkal poprvé se svobodnými zednáři. Jsou dochována písemná sdělení lóže „U dobročinnosti“(„Zur Wohltätigkeit“) o návrhu vstupu Wolfganga Amadea Mozarta: „Náš dřívější sekretář Hoffmann opomněl informovat sesterské lóže o tomto návrhu. Známost o tom byla dána Oblastní lóži už před čtyřmi týdny. Přáli bychom si podle něj uskutečnit jeho iniciaci, pokud sesterské lóže proti tomu nic nenamítají.“ Podepsal lóžový tajemník Johann Daniel Schwanckhardt (1761-1787).

Dne 14. prosince 1784 informovala lóže „ U dobročinnosti“, že Mozart byl iniciován v prvním stupni jako učedník. A dne 24. prosince téhož roku zaznamenal protokol Mozartovu účast na zasedání lóže: “Bratr Wolfgang A. Mozart byl na žádost nejctihodnější lóže „U dobročinnosti“ s obvyklými ceremoniemi povýšen na druhý stupeň“ -  stal se tedy tovaryšem.

V řádu svobodných zednářů existují pouze tři skutečné pozice – učedník, tovaryš a mistr zednář. I když se odborné knihy zmiňují o více pozicích, nejsou nijak autoritativně důležité. Jistou záhadou je, že se mladý Mozart stal tovaryšem již za 10 dnů, což je hodně zrychlená fáze, protože aby mohl přejít k druhé etapě, je třeba, aby byl opravdu spolehlivý a měl velký zájem o lóži. To ale asi Mozart splňoval. Důležité je, že Mozarta dělil od nejvyššího stupně opravdu jen kousek. Mělo v jeho smrti nějakou dohru to, že se nedostal na třetí pozici?

Velký úspěch měla u Pražanů opera „Kouzelná flétna“, jak s mateřskou němčinou, tak i s  češtinou. Tiskař Zima ve své publikaci „Zprávy“ uvádí: “Tyto zpěvy jsou z oné německé opery, kterouž nyní veškeren lid pražský tak velice sobě zalíbil, žeť ačkoliv již mnoho a častokráte v němčině na divadle představována a vždy s všeobecnou pochvalou přijata byla, přece až posavád ještě mnohých milovníků nalézá, takť, že i vlastencové nemálo o to usilovali, aby tak zalíbenou operu též i dobří Čechové v svém mateřském jazyku čísti mohli.“

Kouzelná flétna je často považována za čistý projev svobodného zednářství.

Symbolika čísla tři v této hře dominuje (stejně jako násobky čísla 3). Vidíme zde prince Tamina, který zabloudí na lovu a je ohrožen velkým hadem. V bezmoci upadne. Zachrání jej tři dámy, které se do něj zamilují. Předávají Taminovi portrét dcery Královny Noci Paminy, který ji musí vysvobodit z paláce. Jako pomocníci mu mají být tři géniové v podobě chlapců. Poté dospějí ke třem chrámům, kde vyjde kněz Moudrosti a od něj se dozví, že Pamina žije…

Předpokladem zednářského zasvěcení jsou tři vlastnosti kandidátovy: mravnost, mlčenlivost a dobrotivost. Číslo tři zde vyjadřuje kvalitu vyššího řádu tj. makrokosmos (= nebe-země-podsvětí), mikrokosmos (= tělo-duch-duše). Geometricky je číslo tři rovnoramenný trojúhelník, symbol Nejvyššího Stavitele Všech Světů, Velkého Architekta Vesmíru. Tato symbolika je vložena do obrazů Kouzelné flétny.

Číslo tři je také známo například z pražských lóží - např. „Kazimír u tří korunovaných hvězd a tří korunovaných sloupů („Casimir zu den drei gekrönten Sternen und drei gekrönten Säulen“) a „U devíti hvězd“ („Zu den neun Sternen“).

Když si prostudujeme celou tuto hru (a nejen tuto, třeba i hru Figarova svatba), nalezneme v nich hojně zednářskou symboliku.

Co W. A. Mozartovi dávala tato sekta? Možná byl znechucen dobou a chtěl něco nového, něco neprozkoumaného. Nebo jej sekta jen využívala ke svým vlastním potřebám?

čtěte také:

Okamura se odkopal: Je iluminát?

Bez komentáře (5) Číslo Václava Havla je 666

Glosy FreeGlobe (22) Je Miloš Zeman svobodný zednář?

Klíčová slova: zednáři  | historie
8459 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Digitální vražda a vymazání ze světa. Ukázkový případ nepohodlného novináře Alexe JoneseLidé ve Švýcarsku se obohatili! Tedy alespoň osmdesát procent těch, co pocházejí ze SomálskaNový Word bude politicky korektně opravovat psaný textVálčení jako droga. Může za všechno zase Írán?Londýnská galerie zakryla kvůli muslimům dva obrazy. Proč? Jeden vám ukážeme (+ foto)

ePortal.cz

Cirkus bude!Mediální mainstream vědomě zamlčuje islámský antisemitismus

euPortal.cz

Podpořte nás prosím a bojujte společně s námi za to, aby naše země byla opět naše, aby se tu dalo dobře a bezpečně žít a abychom tuto zemi ubránili pro nás i pro naše děti a vnuky a další generacePapež František je vinen tím, že kryl a chránil pedofilní kněze. Urážel jejich oběti. Zde jsou šokující informace i o jeho lžích

Eurabia.cz

Britská media informuji o útoku muslimů na shromáždění Robinsona stylem, jakoby za vše mohli jeho stoupenciProč jsou volby do EP volbami o imigraci?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Zběsilému úsilí téměř všech našich oficiálních médií, aby všichni naši lidé proklínali Rusko, do nebes vynášeli Ameriku a byli náruživými fandy EU a NATOBezradnost KSČM podporující v čele vlády oligarchu a současně se tvářící jako sociálně, ekologicky, a kdoví jak ještě starostlivou politickou stranu

ParlamentniListy.cz

Profesor, který nesnáší politickou korektnost: Drahoš těžce poškodil renomé vědců, kteří chtějí jít do politiky. Výzva Hřebejka? Drzost, měl by se stydět. A veřejnoprávní média...Ubožáci, kteří Jágrovi nesahají ani po kotníky. Politici chrání zloděje a gaunery a slušní lidé je nezajímají... Půvabná kandidátka do europarlamentu od Okamury promlouvá
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny