„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Tamerlan Carnajev prošel kursy „Kavkazského fondu“ a Nadace Jamestown

Autor: odjinud | Publikováno: 13.5.2013 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

Tamerlana Carnajeva zverboval "Kavkazský fond". Ze zdrojů gruzínské kontrarozvědky o tom informuje ruský deník Izvěstija: "´Kavkazský fond´ byl založen 7. listopadu 2008, krátce po gruzínsko-osetinském konfliktu s cílem ovlivňovat ´procesy probíhajícími v severokavkazském regionu´. Základním úkolem Fondu bylo rekrutovat mládež a inteligenci pro podněcování nestability a extremistických nálad a jižních regionech Ruska. Návazně rozvinula kontrarozvědná správa Ministerstva vnitra Gruzie zpravodajskou operaci ´Darjal´."
 
Deník pak cituje i z čerstvého interního dokumentu gruzínského Ministerstva vnitra:
"Ministerstvo rozhodlo, že financování organizace a její činnost budou ukončeny, v souvislosti s tím, že provedla několik nezbytných kroků při náboru představitelů severokavkazských regionů Ruska. Koncem roku 2012 se objevily indicie, že o činnost Fondu projevuje zájem ruská rozvědka." Dokument zároveň zmiňuje pravděpodobnost, že po uzavření Fondu bude zřízena nová organizace s "alternativními zdroji financování a pod jiným názvem".
 
Gruzínské ministerstvo vnitra na žádost o vyjádření nereaguje. Že Fond končí, potvrdil listu i jeho viceprezident Gela Chmaladze. Politolog Sergej Čerňachovskij v tom spatřuje souvislost právě s tím, co Tamerlana Carnajeva "zviditelnilo" v Bostonu: "Nelze vyloučit, že sama obvinění vedla k situaci, kdy ´Kavkazský fond´ už nemohl pokračovat v činnosti."
 
"Kavkazský fond" - stojí i v dokumentaci, zveřejněné Washington´s Blog - byl "konspirativní strukturou gruzínské kontrarozvědky", mající ovšem zázemí i v americké Jamestown Foundation. Jako "nevládní" nadaci ji spoluzakládal William Casey, bývalý ředitel CIA. Nadace je "napojena na řadu zpravodajských a bezpečnostních institucí USA". V její správní radě dříve zasedal osobně i Zbigniew Brzezinski.
 
V hlášení plukovníka Grigorije Čanturiji, náčelníka kontrarozvědné správy, gruzínskému ministru vnitra Irakli Garibašvilimu, je řeč i o "workshopech a seminářích pro mládež z Kavkazu, včetně jeho ruské části", pořádaných loni v létě společně "Kavkazským fondem" a Jamestown Foundation.
 
Části z nich se zúčastnil i Tamerlan Carnajev. Takovým mouřenínům je - jakmile svou mission splní - souzeno přežít jen zcela výjimečně.
 
 
čtěte také:

Klíčová slova: USA  | tajné služby  | terorismus  | válka
3731 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny