„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Vondra chce být prezidentem

Autor: Adam B. Bartoš | Publikováno: 2.12.2010 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Alexandr Vondra si dělá zálusk na křeslo prezidenta. Ne hned, samozřejmě. Až po Karlu Schwarzenbergovi. Nejprve pomůže do křesla jemu, pak to zkusí sám.

Mám tu informaci z důvěryhodného zdroje. Prý se Alexandr Vondra tuhle jednou ve stavu společenské unavenosti, kdy je jazyk jaksi uvolněn, mysl obveselená a člověk cítí nutkání "pochlubit" se věcmi, které jinak drží spíše za zuby, rozpovídal, jaké jsou jeho plány. Že nejprve tedy na prezidenta prosadí knížete a za další čtyři roky vezme prezidentské křeslo útokem sám. Dobře to má vymyšlené.

Slyšel jsem tu historku už před pár měsíci, ale co mne vyprovokovalo k tomu, abych ji napsal, bylo nedávné prohlášení Karla Schwarzenberga, že by do toho klidně šel. Myšleno do prezidentské volby.

Zdá se tedy, že lidem, kteří Alexandra Vondru slyšeli v opojení líčit jeho velkolepé plány, se dá věřit i proto, že se tento plán prozatím naplňuje.

O tom, že má starý knížepán na prezidentský trůn pomyšlení, si štěbetali i vrabci na střeše Černínského paláce měsíce dozadu. Dost možná, že takové věci se nerozhodují unáhleně, ale roky dopředu, třeba na Bilderbergu či jiné podobné sešlosti.

Nikdy to neřekl sám, spíše to za něj naznačovali jiní. A politickými kuloáry se nesl nejeden drb, který to dosvědčoval - že například Mirek Topolánek se ještě v době, kdy byl na výsluní, se Schwarzenbergem dohodnul, že ho bude ODS nominovat na prezidenta, čehož se prý zalekl Přemysl Sobotka a proto rozjel plán na odstranění Topolánka skrze aféru s časopisem...

Nyní ale Schwarzenberg promluvil. Nevyloučil kandidaturu. A ježto to řekl pro Respekt, můžeme to vnímat jako vypuštění zkušebního balónku - skrze své médium si už přímo říká o prezidentský post.

Zatím to tedy podmiňuje přímou volbou (protože dobře ví, že při hlasování v parlamentu vyhrát nemůže). Ale důležité je, že je to už venku. Že už nemlží jako dříve, kdy podobné dotazy odbýval poukazem na svůj kmetovský věk. Šlechtic konečně kápnul božskou a postavil se tak do řady žadatelů o nejvyšší ústavní post - vedle Přemysla Sobotky či Jany Bobošíkové.

A co ten Vondra? Co s tím má společného?

V tomto plánu pravdolásky získat zpět Klausem hanebně uzmuté křeslo má Vondra sehrát důležitou roli. Dovedu si představit, že Vondra, který se nevím-proč stále těší podpoře Petra Nečase a tudíž nemalému vlivu v ODS, napne před volbou veškeré své síly, aby pomohl prosadit Schwarzenberga jako společného koaličního kandidáta.

Umím si představit, že podrazí svého kolegu Sobotku, kterého předtím vyhecoval proti Topolánkovi a přesvědčí i další občanské demokraty, že je nesmysl, aby ODS stavěla vlastního kandidáta, když může podpořit rozšafného ministra, miláčka lidu a mediálního světa.

Umím si představit, že bude vyhrožovat rozpadem koalice a tvrdit, že v zájmu jejího zachování a dokončení reforem bude potřeba udělat ústupek TOP 09 (s jejíž havlovskou částí udržuje dobré vztahy) a pustit knížete na Hrad.

Umím si zkrátka představit, že diplomat Vondra využije všechny své diplomatické triky na to, aby takto Nečase oklamal a pomohl na Pražský hrad svému kamarádovi z konkurenční strany.

Zda se mu to podaří, je věc jiná, ale klidně se vsadím, že silného lobbování (ve kterém je ostatně Vondra zběhlý) svědky budeme.

A pak, za další čtyři roky, se kamarádi opět podrží a Schwarzenberg ukáže tentokrát na Vondru, který se se vší vážností bude ucházet o prezidentský post v roce 2018. A bude u toho mumlat zase něco o tom, jak za svobodu bojuje už třicet let, jak byl disidentem a chartistou a pašerákem samizdatů a ...

V tu dobu totiž už Vondra bude nejspíše předsedou ODS (další jeho neskrývaná ambice), protože v pravý čas třeba podrazí Nečase, kterému zatím slouží (i když to často vypadá, že Nečas slouží Vondrovi), tak jako před pár měsíci podrazil nohy Topolánkovi, který ho do politiky vytáhl.

Nejvyšší čas, aby si ODS uvědomila, koho si vpustila na místopředsednický post.

Nejvyšší čas, aby se ODS pana Vondry zbavila. Nehraje totiž čistou hru.

Nebo se mýlím, pane Vondro?

www.prvnizpravy.cz

4883 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxi

ePortal.cz

Pomozte nám, prosímJsme hákliví, když si na nás otevřou ústa Čínani a Rusové. Ale když von der Lejnová hovoří o tom, že nám Brusel nařídí přijetí uprchlíků a nemáme na vybranou, kde jsou hrdinové Hřib, Kolář, Novotnej, Vystrčil...

euPortal.cz

Evropu čeká další a mnohem větší vlna migrace. Do pohybu se dá miliarda lidíÚtoky proti bílým lidem se neomezují pouze na USA. Například v Anglii vzniklo nové černošské hnutí, jehož vůdce tvrdí, že cílem je udělat z bílých lidí jejich otroky

Eurabia.cz

NOVINKA: AMERICKÉ VÁLKY - FAKTA A REALITAZlatá generace dostává hustou sodu

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Už i ta žárovka zčernalaZápadní civilizace prochází inkluzí

ParlamentniListy.cz

Aktivistka Filipová: „Věšet se nebudu.“ Chvilkaři drží palce. Boj s Babišem nabírá nové obrátkySyn Jana Krause: Romové? Byla s nima sranda. A gádžové...
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny