„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Diplomat: Schwarzenberg může akorát přicmrndávat

Autor: Adam B. Bartoš | Publikováno: 27.4.2013 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Ministr zahraničí nemá žádné právo mluvit prezidentu republiky do jeho nominací na velvyslance, tvrdí bývalý diplomat.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg už několik týdnů odmítá přijmout návrhy prezidenta Miloše Zemana na jmenování velvyslanců.


Nejnověji se nechal slyšet, že pokud se Zeman na - pro ně nepřijatelných - jménech domluví s premiérem Petrem Nečasem, opustí TOP 09 vládu.

Schwarzenberg tak premiéra a prezidenta vydírá, ačkoli podle Ústavy, ale i podle diplomatických zvyklostí ho k takovému postoji nic neopravňuje.

Právo jmenovat velvyslance náleží totiž prezidentu republiky, hlavě státu. Takový úzus platí už sto let.

Podle mezinárodně přijatého Vídeňského reglementu z roku 1815 byli totiž velvyslanci zástupci a představiteli hlavy státu, zatímco vyslanci pouze představiteli své vlády, i když i je jmenovala a vysílala vždy hlava státu.

Vývoj postupně přešel k tomu, že vždy se vysílají jen velvyslanci. A to tedy spadají pod prezidenta - jsou zástupci hlavy státu.

"Už od předminulého století své představitele vždy jmenuje a vysílá hlava státu," řekl pro Prvnizpravy.cz pod slibem anonymity jeden z diplomatů, který je Schwarzenbergovým chováním pohoršen.

"Ministr zahraničí a zejména nedouk Schwarzenberg může být rád, že přitom může trochu ´přicmrndávat´ a když hlavu státu zrovna nikdo nenapadá, může úslužně přispěchat s nějakým návrhem, který hlava státu přijme, nebo odmítne jako nevhodný," uvedl bývalý diplomat s tím, že ministr zahraničí se ale rozhodně nemůže proti prezidentovým návrhům stavět.

Diplomat se přitom odvolává i na příručku ministerstva zahraničí o "diplomatické praxi". Byť jde o příručku federálního ministerstva, není v tomto ohledu nijak neaktualní, vždyť se odvolává na úmluvu z roku 1815, která je obecně platná i dnes.
 

"Podle mezinárodně přijatého Vídeňského reglementu z roku 1815 byli velvyslanci zástupci a představiteli hlavy státu, zatímco vyslanci pouze představiteli své vlády, i když i je jmenovala a vysílala vždy hlava státu. Tento rozdíl však v dnešní diplomatické praxi téměř vymizel. Rozdíly v jejich právním postavení nejsou a v oblasti ceremoniálu také začínají mizet. Z toho, že velvyslanci jsou představiteli hlavy státu, bylo dříve vyvozováno právo, že velvyslanci mohli jednat přímo s hlavou státu země pobytu. V oblasti protokolu nacházíme rozdíl ve způsobu poct, jaké jsou vzdávány velvyslanci a vyslanci. Jsou státy, kde velvyslance při příjezdu na působiště přivítá šéf protokolu, zatímco při příjezdu vyslance je přítomen pouze zástupce šéfa protokolu. U nás se nečiní rozdíl a vedoucí diplomatického protokolu vítá velvyslance i vyslance, protože rozdíl mezi velvyslancem a vyslancem se stal čistě formálním. Ze stejných důvodů jsme upustili od rozdílného ceremoniálu při nástupní audienci u prezidenta republiky. Jediné, co v protokolu rozlišuje velvyslance a vyslance, je pouze protokolární pořadí, podle něhož je velvyslanec umístěn před vyslance."

(zdroj: Diplomatická praxe, příručka FMZV, s. 14)

www.prvnizpravy.cz

Klíčová slova: domácí politika  | Česká republika  | Schwarzenberg  | demokracie
3026 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Dvě lesby uřízly malému chlapečkovi… A pak… (+ foto)Googlem ke světovládě? Vyhledávač, po němž se blbne, ale správně volíČetba knih způsobuje změny v mozku!Svět se mění. K lepšímu? Pride 1959 vs Pride 2019Bilderberg! Známe agendu a účastníky letošního setkání šedých korifejů ve Švýcarsku

ePortal.cz

Než důchodovou reformu, raději postaví pekárnu na koblihyEliminace slov maminka a tatínek je ukázkou blbosti, nikoliv pokroku

euPortal.cz

Rusko rekordně nakupuje zlato a posiluje tak svou nezávislost. Tím bychom se měli inspirovat i myPodpořte nás prosím a bojujte společně s námi za to, aby naše země byla opět naše, aby se tu dalo dobře a bezpečně žít a abychom tuto zemi ubránili pro nás i pro naše děti a vnuky a další generace

Eurabia.cz

Čech si nechtěl nechat líbit předbíháni muslimem a tak ho německá policie zmlátila! Pro Němce jsme horší než muslimovéVelení švédské armády se již připravuje na nasazení proti odpůrcům imigrace a islámu?!

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životSilnější než chemoterapie: Bylinka na rakovinu, která vám roste přímo pod nosem

euServer.cz

Probíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracieMůže vůle 1/3 občanů přetlačit vůli 2/3 občanů?

ParlamentniListy.cz

Chcete místo nás ve vládě SPD? Onderka z ČSSD pohrozil. A vyslal vzkaz ZemanoviVolíte ANO? Jste zloději. Šílená veřejnoprávní jízda Josefa Klímy, i vy ji platíte. A jak se „maká“ v ČT? Peníze lítají ven oknem. Kontrolor ČRo Kňourek šel do otáček
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny