„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Diplomat: Schwarzenberg může akorát přicmrndávat

Autor: Adam B. Bartoš | Publikováno: 27.4.2013 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Ministr zahraničí nemá žádné právo mluvit prezidentu republiky do jeho nominací na velvyslance, tvrdí bývalý diplomat.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg už několik týdnů odmítá přijmout návrhy prezidenta Miloše Zemana na jmenování velvyslanců.


Nejnověji se nechal slyšet, že pokud se Zeman na - pro ně nepřijatelných - jménech domluví s premiérem Petrem Nečasem, opustí TOP 09 vládu.

Schwarzenberg tak premiéra a prezidenta vydírá, ačkoli podle Ústavy, ale i podle diplomatických zvyklostí ho k takovému postoji nic neopravňuje.

Právo jmenovat velvyslance náleží totiž prezidentu republiky, hlavě státu. Takový úzus platí už sto let.

Podle mezinárodně přijatého Vídeňského reglementu z roku 1815 byli totiž velvyslanci zástupci a představiteli hlavy státu, zatímco vyslanci pouze představiteli své vlády, i když i je jmenovala a vysílala vždy hlava státu.

Vývoj postupně přešel k tomu, že vždy se vysílají jen velvyslanci. A to tedy spadají pod prezidenta - jsou zástupci hlavy státu.

"Už od předminulého století své představitele vždy jmenuje a vysílá hlava státu," řekl pro Prvnizpravy.cz pod slibem anonymity jeden z diplomatů, který je Schwarzenbergovým chováním pohoršen.

"Ministr zahraničí a zejména nedouk Schwarzenberg může být rád, že přitom může trochu ´přicmrndávat´ a když hlavu státu zrovna nikdo nenapadá, může úslužně přispěchat s nějakým návrhem, který hlava státu přijme, nebo odmítne jako nevhodný," uvedl bývalý diplomat s tím, že ministr zahraničí se ale rozhodně nemůže proti prezidentovým návrhům stavět.

Diplomat se přitom odvolává i na příručku ministerstva zahraničí o "diplomatické praxi". Byť jde o příručku federálního ministerstva, není v tomto ohledu nijak neaktualní, vždyť se odvolává na úmluvu z roku 1815, která je obecně platná i dnes.
 

"Podle mezinárodně přijatého Vídeňského reglementu z roku 1815 byli velvyslanci zástupci a představiteli hlavy státu, zatímco vyslanci pouze představiteli své vlády, i když i je jmenovala a vysílala vždy hlava státu. Tento rozdíl však v dnešní diplomatické praxi téměř vymizel. Rozdíly v jejich právním postavení nejsou a v oblasti ceremoniálu také začínají mizet. Z toho, že velvyslanci jsou představiteli hlavy státu, bylo dříve vyvozováno právo, že velvyslanci mohli jednat přímo s hlavou státu země pobytu. V oblasti protokolu nacházíme rozdíl ve způsobu poct, jaké jsou vzdávány velvyslanci a vyslanci. Jsou státy, kde velvyslance při příjezdu na působiště přivítá šéf protokolu, zatímco při příjezdu vyslance je přítomen pouze zástupce šéfa protokolu. U nás se nečiní rozdíl a vedoucí diplomatického protokolu vítá velvyslance i vyslance, protože rozdíl mezi velvyslancem a vyslancem se stal čistě formálním. Ze stejných důvodů jsme upustili od rozdílného ceremoniálu při nástupní audienci u prezidenta republiky. Jediné, co v protokolu rozlišuje velvyslance a vyslance, je pouze protokolární pořadí, podle něhož je velvyslanec umístěn před vyslance."

(zdroj: Diplomatická praxe, příručka FMZV, s. 14)

www.prvnizpravy.cz

Klíčová slova: domácí politika  | Česká republika  | Schwarzenberg  | demokracie
2963 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Chaluhy, třeste se! Bílí dredaři ve skutečnosti šíří rasismus. Taková je dikce nového stupně politické korektnosti (+ foto)Ruské špičky: USA nemají prostředky k nátlaku na politiku RuskaEuroopilec Juncker si užívá za naše peníze! Vůbec se s tím nemazlí. Podívejte se, jak si žije šlechta, poddaníBrutalita francouzské policie. Milovníci demokracie mlčí, není to v Rusku (+ foto)Neuvěřitelná epidemie útoků kyselinou! Policie si neví rady. Další kulturní obohacení Evropy

ePortal.cz

Právo samozvaných držitelů klíčů a té správné ideologieJan Palach nebyl hrdina. To opravdu ne

euPortal.cz

Drsná reportáž TV Prima z žižkovské Kliniky: Všude je plno výkalů, odpadků i použitých injekčních stříkačekČeská televize je opravdu dojná kráva? Aneb povánoční dáreček pro Václava Moravce

Eurabia.cz

Další případ násilí francouzské policie: Střelili muže do hlavy a přišel o oko. Tohle si nedovolili ani komunisti v 1989 u nás!Spisovatel Petr Hampl přeje Okamurovi konkurenci na politické scéně

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

ParlamentniListy.cz

Dvacet let od velké dezinformace NATO. Zpochybňovaný masakr vedl přímo k bombardování JugoslávieVIDEO Další tvrdá slova profesora Piťhy: Kabát hanby těch, kteří řeční o Palachovi. Pravda je pohozena jako pet lahve. Rozbijeme si lebky
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny