„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Diplomat: Schwarzenberg může akorát přicmrndávat

Autor: Adam B. Bartoš | Publikováno: 27.4.2013 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Ministr zahraničí nemá žádné právo mluvit prezidentu republiky do jeho nominací na velvyslance, tvrdí bývalý diplomat.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg už několik týdnů odmítá přijmout návrhy prezidenta Miloše Zemana na jmenování velvyslanců.


Nejnověji se nechal slyšet, že pokud se Zeman na - pro ně nepřijatelných - jménech domluví s premiérem Petrem Nečasem, opustí TOP 09 vládu.

Schwarzenberg tak premiéra a prezidenta vydírá, ačkoli podle Ústavy, ale i podle diplomatických zvyklostí ho k takovému postoji nic neopravňuje.

Právo jmenovat velvyslance náleží totiž prezidentu republiky, hlavě státu. Takový úzus platí už sto let.

Podle mezinárodně přijatého Vídeňského reglementu z roku 1815 byli totiž velvyslanci zástupci a představiteli hlavy státu, zatímco vyslanci pouze představiteli své vlády, i když i je jmenovala a vysílala vždy hlava státu.

Vývoj postupně přešel k tomu, že vždy se vysílají jen velvyslanci. A to tedy spadají pod prezidenta - jsou zástupci hlavy státu.

"Už od předminulého století své představitele vždy jmenuje a vysílá hlava státu," řekl pro Prvnizpravy.cz pod slibem anonymity jeden z diplomatů, který je Schwarzenbergovým chováním pohoršen.

"Ministr zahraničí a zejména nedouk Schwarzenberg může být rád, že přitom může trochu ´přicmrndávat´ a když hlavu státu zrovna nikdo nenapadá, může úslužně přispěchat s nějakým návrhem, který hlava státu přijme, nebo odmítne jako nevhodný," uvedl bývalý diplomat s tím, že ministr zahraničí se ale rozhodně nemůže proti prezidentovým návrhům stavět.

Diplomat se přitom odvolává i na příručku ministerstva zahraničí o "diplomatické praxi". Byť jde o příručku federálního ministerstva, není v tomto ohledu nijak neaktualní, vždyť se odvolává na úmluvu z roku 1815, která je obecně platná i dnes.
 

"Podle mezinárodně přijatého Vídeňského reglementu z roku 1815 byli velvyslanci zástupci a představiteli hlavy státu, zatímco vyslanci pouze představiteli své vlády, i když i je jmenovala a vysílala vždy hlava státu. Tento rozdíl však v dnešní diplomatické praxi téměř vymizel. Rozdíly v jejich právním postavení nejsou a v oblasti ceremoniálu také začínají mizet. Z toho, že velvyslanci jsou představiteli hlavy státu, bylo dříve vyvozováno právo, že velvyslanci mohli jednat přímo s hlavou státu země pobytu. V oblasti protokolu nacházíme rozdíl ve způsobu poct, jaké jsou vzdávány velvyslanci a vyslanci. Jsou státy, kde velvyslance při příjezdu na působiště přivítá šéf protokolu, zatímco při příjezdu vyslance je přítomen pouze zástupce šéfa protokolu. U nás se nečiní rozdíl a vedoucí diplomatického protokolu vítá velvyslance i vyslance, protože rozdíl mezi velvyslancem a vyslancem se stal čistě formálním. Ze stejných důvodů jsme upustili od rozdílného ceremoniálu při nástupní audienci u prezidenta republiky. Jediné, co v protokolu rozlišuje velvyslance a vyslance, je pouze protokolární pořadí, podle něhož je velvyslanec umístěn před vyslance."

(zdroj: Diplomatická praxe, příručka FMZV, s. 14)

www.prvnizpravy.cz

Klíčová slova: domácí politika  | Česká republika  | Schwarzenberg  | demokracie
3372 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxi

ePortal.cz

O blbostech se jim to vyjednává a předvádí důležitost, natřásá se unijní peří, markýruje se horečná činnost. Ale když jde do tuhého, najednou objevíme jedinou věc, která fakt funguje: národní stát...Koronavirus jako chřipka, neomarxismus jako mor

euPortal.cz

Pandemie, bezdomovci, nelegální (či EU podivně legalizovaní) imigrantiKde je Člověk v tísni, když Evropu straší a v Evropě zabíjí koronavirus?

Eurabia.cz

Imigrant v Německu chystal teror biologickou bombouPřevážně muslimští imigranti ve Francií mohou být v klidu, ministr zakázal udělat cokoliv, co by jenaštvalo

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

ČT v nejvyšším vzepětí své nestrannosti. Zatím vystoupili herec Mádl, kněz Halík, sportovec Hašek a dramatik Svěrák. Další podobní jsou připraveni...Pomoc Ruska a nepomoc NATO a EU Itálii...

ParlamentniListy.cz

Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jístTeď v krizi uvidíme nevýhody eura, obává se poslanec Bžoch. V Itálii EU nezasáhla, to je špatně. A slova o USA, Rusku, Číně...
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny