„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Okultní sloupy Boáz a Jáchyn

Autor: Tajemství Hudby | Publikováno: 26.4.2013 | Rubrika: ZA OPONOU
Ilustrace

Ať už v umění nebo architektuře dva sloupy vždy reprezentují důležitý vstup do neznáma. Ve Svobodném zednářství se tyto dva sloupy nazývají Boáz a Jáchyn, a jsou jedním z nejdůležitějších symbolů této organizace.

 

Sloupy ve Svobodném zednářství

Jména Boáz a Jáchyn se odvozují od biblické zprávy z chrámů krále Šalamouna. Hlavním stavitelem Šalamounova chrámu je Hyram Abiff, který je prominentní osobou v zednářských rituálech.

Odkazují se na následující texty z Bible, aby si „potvrdili“ svoje učení a pravdy, kterým věří. Tedy – první Královská 6, 1 – 38, dále kapitola 7 a 8. V těchto kapitolách je popisována dimenze, konstrukce a věnování chrámu v době krále  Šalamouna.

Zpráva o Šalamounově chrámu je velmi důležitá ve Svobodném zednářství a každý detail této budovy má důležitý esoterický význam. Tyto dva sloupy fungují jako vstup do „mystérii“,tím že lemují vstup do tajného místa.

Podle dávnověkých rabínů byl Šalamoun zasvěcený v různých mystériích a chrám, který nechal vybudovat byl domem zasvěcení který, zahrnoval pohanské, fylozofické a falické emblémy. Granátová jablka, symboly palmových listů, sloupy přede dveřmi, babylonští cherubíni, seřazení místností a závěsy, to všechno nám naznačuje, že tento chrám byl postaven podle svatyně Egypta a Atlantýdy. (1)

Sloup na pravé jižní straně se jmenoval – dle židovského nám dochovaného překladu z Bible – Jachýn a ten levý Boáz. Naši překladatelé říkají, že to první slovo znamená „založit“ a to druhé „v něm je síla“. (2)

 

 1. Uvnitř zednářské lóže
 2. Zednářský monument v Izralei představující dva sloupy
 3. Dva sloupy na zednářské desce
 4. „Papežkyně“ znázorněná na tarotové kartě, sedící mezi Boázem a Jachýnem.

 

Esoterický význam

„Jména dvou sloupů Boáz a Jáchyn, stály u vchodu do Šalamounova chrámu. Na vrcholu každého sloupu byla velká nádoba – nyní falešně nazývána zeměkoule – pravděpodobně jedna tato nádoba znamenala oheň a druhá vodu. Tyty dva sloupy rovněž vyjadřují aktivní a pasivní výraz božské energie, slunce a měsíce, síru a sůl, dobro a zlo, světlo a temnotu. Mezi nimi jsou dveře, které vedou do božího domu, jsou bránou do svatyně a připomínají nám, že Jehova je jak androgenní tak antropomorfické božstvo. Sloupy také vyjadřují letní a zimní slunovrat, nyní Zednářům známé v moderní verzi jako dva svatí Janové.“  (3)

Spojením těchto dvou sloupů vzniká třetí sloup, který esotericky reprezentuje lidstvo.

Když dva sloupy najdou rovnováhu, tak to znázorňuje jednotu mezi Šušumou a Kundalini. Toto svaté manželství stvoří „ohnivou mlhu“, která vyzařuje skrze lidské tělo a naplňuje ho božským světlem. V tomto okamžiku se lidstvo stane třetím sloupem chrámu moudrosti, on – ona se stane sloupem, který je zformován kombinací síly Jáchyna a krásy Boaze. Tímto aktem se zformuje ztracený svět ve vibračním systému duchovně fyzikálního ztělesnění. (4)

Spojením dvou si protiřečících sil dvou pilířů vzniká prostřední pilíř - dokonalý člověk.

 

Kabalistický význam

V kabbale reprezentují Boáz a Jáchyn dva sloupy tvz. Sepirtohu neboli strom života.

Vztah mezi třemi pilíři Sepirothu a třemi sloupy Svobodného zednářství

Sloup na pravé straně – Jachýn. byl založen na Chochmahu, kde šlo o vylití moudrosti boha. Tři kouly, které se z nich vznášejí, znázorňují mužskou potenci. Sloup po levé straně – Boáz, tři koule ženského původu znázorňují vnímavou potenci, chápání a mateřskou moc. 

Tři pilíře neboli sloupy jsou nakonec jednotní v Malchuthu. Dávní myslitelé uspořádali boží stvořitelské síly do struktury desíti živoucích ohnisek zvaných sefirot, desíti projevů tvůrčí energie nekonečného. Tyto sefiroty představují různé aspekty stvořeného poznaného i nepoznaného kosmu a jedna ze sefír je modrá a zcela naplněná božím slitováním. Je to sefira kabalisty nazvaná Malchut - Království, vyjadřující svaté bytí naší Země, ve kterém se projevují všechny pravomoci nadřízených světů. (5)

 

Dnešní doba

Pilíře, které se používají v populární sféře, mají jiný význam než-li pouhý dekorační. Jde zde především o esoterický význam. To, co se odehrává mezi pilíři, symbolicky reprezentuje transformaci neboli zasvěcení a můžete to najít například:

 

 1. Rapper Kanye West stojí uprostřed sloupů dvojčat, ve velmi symbolickém okultním videu, které se jmenuje „Power“.
 2. Mezi mnoha jinými esoterickými symboly, které najdeme ve filmu „The Imaginarium of dr. Parnassus“, stojí dva sloupy na každé straně pódia.
 3. Dva pilíře, které stojí před budou IRS v Kansasu. Všimněte si také Zednářského dualistického významu černé a bílé barvy a rukou, které ukazují nahoru, kterým se rovněž říká „ruka mystérii“.
 4. Dva obrovské pilíře uprostřed města Astana v Kazachstánu.  Město, jehož architektůra obsahuje mnoho okultních elementů.

 

 1. Další z Disneyho „majetku“, půvabná Selena Gomez, která prezentuje ve svém klipu „Love you like a love song“ zednářské sloupy.
 2. Všemi uznávaná Lady Gaga, nám na svém představení VMA 2007 představila její mistrovský výkon v plné kráse. Před očima všech diváku se odehrával rituál zasvěcení, kde nesměly chybět mimo jiné zednářské pilíře.
 3. Mexická zpěvačka Belinda nám vesele prezentuje nejen symbol okultních sloupů, ale také zednářskou šachovnicovou podlahu. Píseň si nese název „Egoista“.
 

 1. Obal první knihy Harryho Pottra, kde zjistí, že je černokněžník. Jeho zasvěcení se znároznujě tím, že letí skrze dva sloupy. Původní název této knížky je Harry Potter a kámen filozofů. Kámen filozofů je dávnověký alchymický koncept, který reprezentuje osvícení.
 2. Lindsay Lohan a její „nevinný výraz“ při focení do očí bijící okultní tématikou.

 

Chtěli bychom Vás upozornit, že se naprosto neztotožňujeme s názory a filozofií okultních organizací, které ovládají hudební a filmový průmysl. Naším cílem je odhalovat jejich metody podprahové manipulace, vysvětlovat význam symbolů které používají a tím varovat konzumenty, kteří se vystavují tomuto vlivu. Na tomto světě není nic neutrálního. Odehrává se zde boj dobra a zla, pravdy a lži, Boha a satana. Je na každém z nás, abychom hledali pravdu a rozhodli se pro to co je správné

 

Zdroje:
 1. Manly P. Hall, The Secret Teachings of All Ages
 2. Albert Pike, Morals and Dogma 
 3. Hall,  Ibid?
 4. Corinne Heline, Old Testament Bible Interpretations & The Bible and the Tarot
 5. Eliphas Levi, Dogme et Rituel
  (Secret Arcana)

http://www.tajemstvihudby.cz

Klíčová slova: zednáři  | Okultismus
10410 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxi

ePortal.cz

Podle michprdů má uvědomělý lid vyjít do ulic a manifestovat své odhodlání nejít cestou našich kolegů z V4 Maďarska a PolskaV případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončena

euPortal.cz

Merkelová a s tím Novým Zeleným údělem už mají výsledky: Dohnaly Německo do recese, čísla jsou katastrofická!V Maďarsku není ani jeden muslimský imigrant, prohlašuje Orbán, a také, že s liberalismem je konec

Eurabia.cz

Objev Ameriky: Migranti jdou za vyššími dávkamiTohle je multikulturní Evropa. Uprchlíci znásilnili dítě a dostali jen podmínku ...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Levice opustila pracující třídu a přeběhla k migrantům, k LGBT a posedlostí Gretou, hořekují švédští komunistéNechť nám ČT sdělí, jakou to nestrannost a svobodu má vlastně na mysli

ParlamentniListy.cz

Havel přinesl do parlamentu obrázek od kamaráda, ať prý ho hned schválí jako státní znak. Všichni jen koukali. Vzpomínky profesora Jičínského na počátky demokracieHřibe, ukaž, jaký jsi hrdina a přejmenuj ulici před ambasádou USA na Třídu vyvražděných Indiánů! Ivan Vyskočil je ve varu
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny