„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Život po 21. 12. 2012. Můj pohled

Autor: Josef Just | Publikováno: 16.4.2013 | Rubrika: NÁZORY ČTENÁŘŮ
Ilustrace

Nedovoluju si psát o tom, co se kolem nás děje. Ale dovolím si napsat, jak některé souvislosti vidím osobně a jak se z toho nezbláznit.

Před třemi lety jsem viděl divadelní představení Toltékové od Jaroslava Duška. Tam byla několikrát zdůrazněna jedno - že musí přijít změna. Člověk nemusí být velký filozof, aby podobnou myšlenku vymyslel. Dovedu si představit tisíce lidí, kteří si v období komunismu na Silvestra připíjelo slovy „letos to praskne“ nebo podobně. Budoucnost přináší změny, to je jedna z jejích vlastností.

Možná, že očekávání změny může být pro velkou část lidstva smyslem života, určitě očekávaná budoucnost je i předmětem podnikání a velkého obchodu (od čarodějnic předpovídajících budoucnost až po hvězdné války našich mocipánů).

Nedávno jsme zažili volbu prezidenta a papeže. To je veliký prostor pro spekulace o změnách. Kdo je s kým spolčen, kterým směrem půjdeme a je to dobré nebo špatné…? Osobně jsem se nikdy veřejně neangažoval, ale také jsem nebyl nikdy z toho, co se děje kolem mě, šťastný. Po letošních prezidentských volbách jsem se rozhodl svůj přístup změnit. Napsal jsem dopis panu Schwarzenbergovi a také jsem se spojil s duchovní osobou, abych své postoje a kroky s někým „korigoval“.

Vzhledem k tomu, že jsem ekonom a k tomu ještě věřící křesťan, dospěl jsem k rozhodnutí, že je důležité mluvit s lidmi a posílit je v jejich především ekonomických starostech, aby si uvědomili, že jejich trápení není předmětem pro některé chytráky, kteří se mohou a budou snažit toho využít pro svůj prospěch. Napadlo mě vstoupit do politiky, abych měl „širší záběr“.

Nicméně ještě dřív, než jsem tam vstoupil, rozhodl jsem se zase vystoupit. Dospěl jsem k závěru, že není v ničím zájmu, aby se obyčejným lidem žilo lépe…

Svět versus konspirační teorie

Je zajímavé sledovat vzájemné přestřelky lidí, kteří jsou přesvědčení, že za světovým děním je nějaký zrůdný plán, a lidí, kteří tomu nevěří a všechny tyto lidi mají za blázny. Vzhledem k tomu, že i toto se dostalo do vysoké politiky, dovolím se k tomu vyjádřit. Už od doby, kdy prorok Daniel prorokoval konec světa, lidé sledují a očekávají konec. Zvláště, když pro ten konec máme některá podobenství, která si svévolně napasováváme na dění kolem nás.

Můj pohled je trošku jiný. Dost dobře si nedokážu představit, že by za vývojem „lidských dějin“ byl plán lidí. Lidé jsou sice fascinováni tajemstvím a tajným společenstvím, děti mají tajné kluby, dospělí tajné milence a schází se v tajných spolcích a dokonce si hrají tajné a velmi nebezpečné hry se životy lidí. O tom snad nikdo nepochybuje.

Ale o tom, že by tito lidé měli svůj plán své vlastní světovlády, tomu se dá jen těžko věřit. Já pro svou úvahu vyjdu z Žalmu 91, respektive z  jeho výkladu pana profesora Jana Hellera. Pan Heller v něm říká, že lidé nemoudře hledají zdroj zla v předmětném světě a nevidí ty zlé síly, které „vedou ruku“ toho, kdo  „jí“ páchá zlo. Toto je samozřejmě otázka víry, tomu neuvěří ten, kdo v Pána Boha věřit nechce, ale chová se nemoudře, protože se stává bezbranným.

Představme si zlo jako osobu. Nemyslím si, že Zlo má konkrétní plán, ale má konkrétní cíl. Věřící člověk ví, že tím cílem je odvrácení lidí od Boha a jeho Syna. A v čase „využívá“ dané prostředky. To je stejné jako u člověka - může používat jen to, co má a plánovat jen s krátkou perspektivou, jen tam, kam „dovidí“. Zlo v současnosti využívá maximálně toho, že lidi se odvracejí od Boha a Církve zády. Bůh v Kristu lidi shromažďuje, učí je milovat se navzájem biblickou láskou, ale odvrácením se od Boha se uzavíráme do sebe a zesobečťujeme se. Čili, sobectví je nejsilnější prostředek, které Zlo v současnosti využívá.

Teď se pokusím toto dát do kontextu dění kolem nás. Ježíš na upozornění „tam jsou tví bratři a matka“ odpověděl: ti, kteří poslouchají Boha, ti jsou mí bratři, ti jsou moje matka. Na jiném místě Písma nás Ježíš poučuje o ztracené ovci. I ta poslední ztracená ovečka Boha zajímá. Božím záměrem je skutečně shromáždit všechen lid. Je tedy globalizace součástí Božího záměru? Představte si rodinu, kde se mají všichni rádi a všichni hluboce věří v Krista a pak si představte rodinu, kde každý je osobitou individualitou, velice ambiciózní, a aby tento příklad byl jednoznačnější, tak dělají všichni ve stejném oboru. Určitě existují výjimky, ale vsadil bych na druhou rodinu, že nefunguje jako rodina.

Pokud jsou různé formy sobectví na vrcholu žebříčku hodnot (soutěživost, úspěch), pak globalizace bez následků není možná. Jaké prostředky bude dále Zlo k dosažení svého cíle využívat a jaké budou toho následky, nevím a nechci o tom spekulovat. Ale dnes už vím, jak se k tomu postavit. Z Bible vyplývá, že jediným prostředkem změny, který nevyvolává protireakci, je Láska. Nejde však o naši představu lásky, ale o lásku biblickou. Biblická láska je stav, při kterém je milující ochoten za milovaného i trpět. Proto se vracím k tomu, co nám Pán Ježíš poručil. Jděte a kažte evangelium. Ve vší pokoře, protože ani Ježíš nebyl ušetřen pokušení.

Přemýšlejme v pokoře o dění kolem nás, nehledejme zdroj svých problému vně nás a neodvracejme se k Bohu zády, je to nemoudré.

čtěte také:

Budeme mít v nejbližší budoucnosti právo dýchat?

Zamyšlení o modernismu v katolické církvi...

Čtenáři píší (1) V pátek nám zase přijdou Lidovky a bude tam opět to samé...

Klíčová slova: konspirace  | historie  | náboženství
5258 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

ePortal.cz

Věrně sloužil komunistům a dnes věrně slouží eurohujerům, nový ministr chce rozbíjet V4Jak Němci a Ukrajinci přinášeli civilizaci do Ruska - mučení a totální vyhlazení židů s Rusy

euPortal.cz

Český Portál i EUportal ukončují ke konci roku svou činnost a vydávání článkůRusko je dnes svobodnější než „svobodný svět“

Eurabia.cz

Maďarsko vetovalo účast EU na summitu demokracií pořádaném USAVe Varšavě je plánováno setkání konzervativních stran EU

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

ParlamentniListy.cz

Když Pirát přejde od slov k činům, je to naprostá katastrofa. Drtivý rozbor jejich plánů od starého pravičáka„Další fake news pravověrných covidových zvrhlíků odhalena?“ Komentátor sledoval společné vystoupení Babiše a Fialy. Má jasno
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny