„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Unijní levici irituje křesťanství v maďarské ústavě

Autor: redakce | Publikováno: 14.4.2013 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

Máloco rozpaluje levici v EU tak do běla jako zmínka o křesťanství v unijních dokumentech. Své o tom ví i maďarský premiér Viktor Orbán. Na závěr tradiční španělské univerzitní konference (CEU San Pablo) Katolíci a veřejný život (kde mj. pronesl: „Jsou dva způsoby, jak si porobit národy: meč a úvěr.“) v rozhovoru pro španělský deník ABC označil socialisty, komunisty a zelené v Evropském parlamentu za úhlavní nepřátele schválení zmínky o křesťanství a rodině v nové maďarské ústavě. „Naproti tomu my máme za to, že hodnoty křesťanství a rodiny přináleží nejen k historii, ale rovněž k budoucnosti Evropy“, uvedl Viktor (Orbán). Polemiku s evropskými papaláši nicméně nazírá jako standardní hrátky v rámci demokratické diskuze na evropských institucích.

V novele maďarské Ústavy je totiž garantováno právo na život nenarozeným, manželství definováno jako svazek mezi mužem a ženou a křesťanství jako základ národní identity. Orbán poukázal zejména na mezinárodní potratovou lobby Centrum pro reprodukční práva, jejíž ředitelka Johanna Westesonová se do maďarské Ústavy obula slovy:“ Ve střední a východní Evropě je silný pro-natalistický (proti-potratový) proud, který jde ruku v ruce s nacionalistickými tendencemi v těchto zemích“. Dále uvedla, že v těchto zemích pravicoví lídři povzbuzeni vzepětím nacionalisticky konzervativních a krajně pravicových stran se opovažují křísit diskuze kolem potratů a reprodukční asistence, a to i v Maďarsku, které bylo jednou z prvních zemí, která potraty zlegalizovala.

zdroje:
http://www.abc.es/internacional/20121122/abci-viktor-orban-hungria-201211221118.html
http://www.periodistadigital.com/religion/espana/2012/11/17/viktor-orban-europa-cristiana-iglesia-religion-crisis-oreja-mayor-ceu.shtml
http://onceu.es/actualidad/9106/Viktor-Orban-en-el-XIV-Congreso-Cat%C3%B3licos-y-Vida-P%C3%BAblica
http://infocatolica.com/?t=noticia&cod=13254
http://elmunicipiotoledo.blogspot.cz/2012/11/viktor-orban-primer-ministro-de-hungria.html
http://info.wiara.pl/doc/1368087.Orban-Europa-musi-wrocic-do-chrzescijanstwa

- bj-, www.eurabia.cz

Klíčová slova: rodina  | konzervatismus
3550 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny