„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Pražský eurohrad

Autor: Hlas Ruska | Publikováno: 11.4.2013 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Český prezident Miloš Zeman za jeden den proměnil dříve euroskeptický Pražský hrad v bránu eurofederalismu. Bezmála po devíti letech od vstupu České republiky do Evropské unie nad Prahou zavlála modrá unijní vlajka s dvanácti žlutými hvězdami.

Spolu s prezidentem Milošem Zemanem ji vztyčil na nádvoří Pražského hradu předseda Evropské komise José Barroso, který do České republiky přijel na dvoudenní návštěvu.

Pokud vím, není v Buckinghamském paláci, ale já nejsem anglická královna. Takže to, co se stalo, se stalo sice poněkud opožděně, ale díky bohu se to stalo. Je to symbol našeho přihlášení se k hlavnímu proudu evropské integrace,“ uvedl prezident Miloš Zeman po slavnostní ceremonii. Jak zároveň dodal, vyvěšování evropské vlajky v sídlech hlav států je běžné po celé Unii.

Jsem rád, že jsem se mohl účastnit ceremoniálu vyvěšování vlajky. Krása Pražského hradu a okolí bere dech a nutí nás přemýšlet nad zkušenostmi této země a Evropy. Českou republiku a Evropu spojují celá staletí, z této historické zkušenosti přirozeně vychází naše spolupráce,“ sdělil šéf evropských komisařů José Barroso.

Naopak předseda české vlády Petr Nečas považuje vztyčení unijní vlajky na Hradě za pouhý symbol, kterému by neměl být dáván přehnaný význam. „To, zda vlaje ta nebo ona vlajka, neznamená nějakou změnu české politiky,“ prohlásil český premiér.

Čistě symbolickým gestem byla také následná ratifikace záchranného fondu pro ohrožené ekonomiky eurozóny. Zřízení tak zvaného eurovalu odmítal bývalý prezident Václav Klaus. Jeho nástupce Miloš Zeman dokument podepsal stejně rychle, jako vzlétla unijní vlajka na Plečnikův stožár.

Byli jsme poslední země z 27 členských zemí Evropské unie, kde euroval nebyl ratifikován,“ sdělila hlava českého státu. „Plně respektuji stanovisko obou komor českého parlamentu, které euroval schválily dokonce kvalifikovanou, tedy ústavní většinou,“ zdůraznil Zeman.

Za jeden den tak byla smetena poslední bašta českého euroskepticismu, kterou tak pracně na Pražském hradě budoval Václav Klaus. Zeman navíc znovu zopakoval, že je příznivcem hlubší integrace Česka v rámci Evropské unie a v zásadě by nebyl proti, kdyby dnešní evropské společenství suverénních států získalo podobu federativního uspořádání.

Já jsem vždy zastával názor, že EU potřebuje společnou zahraniční a obrannou politiku a samozřejmě také společnou fiskální politiku včetně postupné harmonizace daňové soustavy. Nevím, jestli to nazývat mainstreamem nebo tvrdým jádrem. Podle mého názoru jsou to synonyma. Já jsem vysoce ocenil nedávný projev pana předsedy Barrosa, kde se vyslovil pro budoucnost EU jako evropskou federace,“ prohlásil český prezident.

Šéf Evropské komise musel odjíždět z Prahy velmi spokojený. Nejenže první oťukávání s nedávno zvoleným českým prezidentem proběhlo bez viditelného škobrtnutí, k Barrosově radosti se z rebelujícího Česka stal spojenec Bruselu na cestě k federalizaci Unie. Takový prudký obrat neudělalo ani Polsko.

Líbivá slova o evropské federaci, která si Barroso vyslechl v Praze, samozřejmě nejsou „výstřelem z Aurory“. Od prvního května se od Dublinu do Bukureště nebude místo státní hymny povinně a jednotně zpívat Óda na radost. Federativní Evropská unie je stále jen mlhavý sen bruselských politiků, který má menší šanci na zhmotnění než rozpad eurozóny.

Zeman však poskytl Bruselu mnohem víc, než pouhou podporu idealistickým plánům. Český prezident otevřeně vyjádřil důvěru Evropské unii a její „světlé“ budoucnosti. A takové přátelské poplácání po zádech Unie potřebuje jako sůl. Zejména v době, kdy je pálení vlajek s dvanácti hvězdami v ulicích evropských měst takřka všednodenní zábava obyvatel ekonomickou krizí zkoušených států.

Projev českého prezidenta o evropské federalizaci za přítomnosti šéfa Evropské komise může mít ještě jeden podtext. Miloš Zeman je výborný politický stratég a stoupenec aktivistického prezidentování. Není vyloučeno, že Barrosova, takřka výlučně hradní, návštěva měla rovněž naznačit, kde se bude nacházet těžiště zahraniční politiky v příštích pěti letech.

http://czech.ruvr.ru

čtěte také:

Seznam a mapa solárních elektráren v ČR. Komu platíme hříšné peníze za nejdražší elektřinu v EU?

A tenhle vtip o Kypru už znáte?

Václav Klaus podruhé ke kyperské krizi: Barroso a van Rompuy si kupují země. Brzy na to doplatí

Klíčová slova: EU  | Česká republika  | Klaus  | Rusko
4101 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny