„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Hnutí Pro Život: Petice a trestní oznámení proti distribuci nelegální potratové pilulky

Autor: redakce | Publikováno: 7.4.2013 | Rubrika: ZDRAVÍ
Ilustrace

V úterý dopoledne 12. března 2013 předalo Hnutí Pro život ČR ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi petici proti registraci potratového přípravku Mifegyne (RU-486). Přípravek Mifegyne slouží k usmrcení dítěte do 9. týdne těhotenství. Jeho účinná látkou je mifepriston, který byla nejdříve používán jako psychofarmakum, později k léčení děložního myomu. Vedlejšími účinky léku jsou křeče a silné krvácení.  V souvislosti s užíváním léku Mifegyne je hlášeno i několik úmrtí Petici požadující zastavení registračního procesu podpořilo od počátku února téměř 60 tisíc občanů.


Prezident Hnutí Pro život ČR Radim Ucháč při té příležitosti řekl: "Naše země nepotřebuje nabízet další metodu zabíjení, ale probudit soucit s dětmi před narozením a nabídnout pomoc ženám v obtížné situaci" a připomněl, že registrace přípravku je v rozporu i se současnými zákony, které vylučují, aby proces potratu probíhal mimo zdravotnické zařízení.

Do protestů se zapojila i část lékařské veřejnosti, která upozorňuje nejen na vyšší zdravotní rizika, ale i na hlubší dopady na psychiku žen.

Ministr zdravotnictví na upozornění, že by registrace byla v rozporu s našim právním řádem, předkladatele petice ujistil, že se problematice bude věnovat. Hnutí Pro život ČR se zároveň s ministrem Leošem Hegerem předběžně domluvilo na spolupráci v oblasti osvěty, aby se ženám uvažujícím o umělém potratu dostala praktická nabídka pomoci.

Hnutí Pro život ČR také podalo trestní oznámení na neznámého pachatele v souvislosti s provozem serveru www.ru-486.eu, na němž jeho provozovatelé podle názoru HpŽ v rozporu s českými zákony nabízejí českým občanům zaslání potratové tablety RU486, tedy prostředku k vyvolání chemického potratu  jinak než způsobem přípustným podle zákona o umělém přerušení těhotenství. Hnutí se domnívá, že takto může docházet ke spáchání následujících trestných činů:


§ 160 trestního zákoníku: Nedovolené přerušení těhotenství se souhlasem těhotné ženy

§ 161 trestního zákoníku: Pomoc těhotné ženě k umělému přerušení těhotenství

§ 162 trestního zákoníku: Svádění těhotné ženy k umělému přerušení těhotenství

Podle názoru Hnutí Pro Život ČR se jedná o odporné obchodování se smrtí využívající pocitu bezvýchodnosti u žen a o jednání vystavující ženy velmi závažným zdravotním komplikacím.

Policie má na odpověď, zda se bude podnětem zabývat 30 dní.

Klíčová slova: zdraví  | rodina
3726 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny