„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Jakl: Je čas z EU odejít. Chystám referendum

Autor: -abb- | Publikováno: 25.3.2013 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Se spolupracovníkem bývalého prezidenta Ladislavem Jaklem o Institutu Václava Klause a o potřebě odejít z EU.
 
Co děláte a plánujete dělat v postprezidentském období? Jaký je Váš úkol v Institutu Václava Klause? Jak vypadá nebo spíše bude vypadat, protože předpokládám, že se zatím vše teprve rozbíhá, Váš běžný pracovní den?


V těchto chvílích trávím pracovní dny hlavně nadáváním na to, že si musím zvykat na novou techniku, se kterou to neumím. V Institutu se snažíme již něco obsahového produkovat, ale nejvíce se zatím zabýváme těmi úplně nepraktičtějšími věcmi, abychom to pracoviště vůbec oživili.

Bývalý prezidentův mluvčí Radim Ochvat si po náročné službě na Hradě jel odpočinout do Austrálie. Jak odpočíváte nebo plánujete odpočívat Vy? Vzal jste si nějakou dovolenou, nebo pokračujete v nových podmínkách bez zastávky?

Odpočíval jsem čtyři dny a moc mi to prospělo. K nějakému většímu odpočinku se ale snad ještě dostanu. Dost času mi také zabere shánění nového bydlení.

Petr Hájek, který s Vámi a s panem prezidentem bude v IVK také, rozjíždí novou mediální aktivitu, "kontrarevoluční magazín" Protiproud. Chystáte i Vy kromě svého působení v IVK ještě něco dalšího? Nebo bude více času na kapelu či pivně-degustační aktivity?

Chystám referendum za vystoupení České republiky z Evropské unie. A myslím to vážně.

Je pravda, že jste na posledním vystoupení Hovorů na pravici obhajoval myšlenku referenda o vystoupení ČR z EU. Můžete ve stručnosti shrnout pro ty, kteří přednášku neslyšeli, proč jste přívržencem takového referenda a jak z této otázky učinit skutečné politické téma, o kterém by se vážně uvažovalo i v mainstreamových stranách?

Proč? Protože je to po vývoji z posledních let podle mého přesvědčení jediná cesta ke svobodě, k suverenitě a k rehabilitaci politiky. EU není reformovatelná. Je čas odejít. Na otázku "jak" zatím neodpovím. Ještě by mi bruselofilové koukali do karet.

Neuvažoval jste ani na chvíli, že byste třeba už s panem prezidentem nepokračoval? Bylo to, že s ním půjdete do Institutu, už od počátku jasné?

Určitě uvažoval, mockrát. Teď je ale třeba Institut rozjet. Pak se uvidí.

Co by měl Institut Václava Klause do budoucna dělat? Jaké aktivity bude vyvíjet?

Vlastně bude dělat totéž, na co jsme byli všichni zvyklí u Václava Klause. Bude žít veřejným životem a aktivně promlouvat do politického dění.

Co se stane s Centrem pro ekonomiku a politiku - přesunulo se pod IVK?

Zatím úplně ne, ale ten přesun již probíhá.

Převezme také pořádání pravidelných přednášek, které známe z CEPu?

Ano, s tím počítáme.

Jaká bude první veřejná akce Institutu?

Vydání nové knihy pana prezidenta, ve které jsou shrnuty všechny jeho projevy k 28. říjnu. Kniha bude poprvé prezentována na půdě Institutu 26. března.

Kolik bude mít IVK zaměstnanců a kdo bude působit jako jeho mluvčí nebo tajemník prezidenta či jak se ta funkce bude jmenovat?

Zaměstnanců bude jen několik, spíše se počítá s externími spolupracovníky. Mluvčího nebo tajemníka asi nebude třeba.

Po čem se Vám bude po onom desetiletém úřadování na Hradě stýskat?

Po výhledu z okna. Ten je z Pražského hradu nejkrásnější na světě.

Na Hovorech na pravici také předseda Akce D.O.S.T. Michal Semín naznačil, že kdyby se Suverenita a Svobodní uměli dohodnout,prezident Václav Klaus by k tomu nezůstal netečný. Co si o takové spolupráci myslí prezidentův nejbližší spolupracovník?

Nejsem přítelem podobného slučování, to by jen rozostřilo politické vymezení obou subjektů. Jsem ale pro vážnou spolupráci na důležitých věcech, především na onom referendu.

Deník Právo také spekuluje, že by se prezident mohl ucházet o voličskou přízeň ve volbách do Evropského parlamentu...

Nenechám si vnucovat témata od denního tisku. Ať si o tom spekulují, když je to baví.

Myslel jsem, že do Bruselu odcházejí v drtivě většině jen vysloužilí politici, kteří už doma nemají co říci (čest výjimkám). Není místo Václava Klause spíše doma než v europarlamentu, který ostatně tak často kritizoval a který je ve své podstatě i nedůležitý, protože nejde o skutečné centrum moci?

Můj osobní názor je, že do europarlamentu může jít leda masochista.

Uvažujete i Vy o nějakém politickém angažmá ve straně, která Vám je blízká?

Nic takového nevylučuji, ale zatím mám jiné starosti.

Děkuji za odpovědi.

www.prvnizpravy.cz

čtěte také:

Evropská unie prvně sáhla na peníze jednotlivých lidí (i firem) uložené v bankách

Kyperská katastrofa je mnohem větší, než jak vykládají média

Muži a ženy jsou přežitek, pravil eurohumanistický nadčlověk

Klíčová slova: domácí politika  | EU  | Česká republika  | Klaus  | demokracie  | Jakl
4058 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxi

ePortal.cz

Prosíme o pomoc. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikneRasismus je zpátky a sílí

euPortal.cz

Zapomenutý rozhovor se sestrou Lucií Obrana státu bez funkční domobrany je nemyslitelná

Eurabia.cz

Český antiislám žije! Pomozte nám jej propagovat - nové propagační předmětyUSA vyhlásily EU válku. Hospodářskou. Pompeo si jede koupit východňáry

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Nová ruská ústava Kalousek ví stejně dobře jak to ví generál Flynn, že hnutí Blak Lives Matter je jen dočasnou zástěrkou toho, co má přijít po něm. Což je nová barevná revoluce fašistického střihu

ParlamentniListy.cz

Exkurze do nitra komunistické strany. Těžce nemocný Kohlíček promluvil: Husák, Bil'ak, Štrougal, Jakeš, Ransdorf...Loď migrantů pluje do Evropy. Jeden vytáhne mobil, další doklady, zbylí kreditky. Pak udělají absolutně nečekanou věc. A ještě se u toho nahrají
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny