„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Senátor Dryml drsně o Dienstbierovi. Řeč byla o pravdoláskařích a německých médiích

Autor: Radmila Zemanová-Kopecká  | Publikováno: 24.3.2013 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

ROZHOVOR - Vladimír Dryml, senátor (BEZPP-SPOZ) už má dost, jak říká, jednostranného zpravodajství vůči osobě prezidenta Miloše Zemana. Rozčiluje ho, že se některá média snažila inauguraci prezidenta zesměšnit. Jiří Dienstbier také podle něj kope kolem sebe, protože jeho „pravdoláskařská iniciativa“ velmi ohrozila jeho místopředsednictví v ČSSD.

Vaše výroky na některá naše média, v souvislosti s jejich postojem k Miloši Zemanovi jsou pořádně nazlobené. Co Vás k tomu vede?

Vždyť je to opravdu trapné. Úkolem zpravodajských médií je především řádně informovat veřejnost o skutečném dění, a ne to prokládat vlastními názory. Ještě během inauguračního projevu bylo možné zaznamenat mediální emoce, ve smyslu, že měl vyhrát Karel Schwarzenberg, a že nevyhrál jen kvůli „hloupější většině národa“. Neumějí přijmout prohru.

Navíc je třeba si uvědomit, že šéfredaktoři mohou pracovat na zakázku svých zahraničních vlastníků, stejně, jako na základě vlastní iniciativy. Ale promítat by se to do zpravodajství nemělo.

Které listy Vás v tomto smyslu nejvíce rozčilovaly?

Tak v první řadě to byla Mladá fronta Dnes, jejíž vystupování bylo po celou tu dobu velmi nekorektní.

Miloš Zeman zmínil také Lidové noviny…

No, však mají jednoho vydavatele. A je to znát.

Stěžoval jste si prý na nekorektní jednání dokonce v Německu, přímo u vydavatele.

Ano, je tomu tak. A jak jsem měl asi reagovat, pokud naše zastupitelství i soudy rozhodují tak, že si musejí politici nechat všechno líbit? Znám to z osobní zkušenosti, že když jsem podal trestní oznámení na pomluvu, bylo mi státním zastupitelstvím odpovězeno, že jako politik si to musím nechat líbit. Takže jsem zřejmě jako politik pozbyl občanských práv (směje se).

Je velmi pravděpodobné, že podobné zkušenosti měl také Miloš Zeman, proto se vůči těmto médiím také vymezil. Víte, ona se žádná volební kampaň nevede v rukavičkách, ale tato prezidentská, byla na můj vkus až příliš vyhrocená. A z toho pramení ty konfliktní problémy. Ale já doufám, že se to s postupem času snad přece jen zklidní.

Proč, podle Vás, prohravší menšina Schwarzenbergových příznivců neustále napadá většinu pro Miloše Zemana, jak píšete ve své tiskové zprávě? Cituji: „Vždyť zatím co se Miloš Zeman věnoval symbolickým rituálům spojenými s přebírání funkce, naše přední deníky si neodpustily několikrát poznámku, že volbu měl vyhrát Karel Schwarzenberg, a jenom kvůli "hloupější polovině národa" nyní musíme trpět Miloše.“…

Za prvé si řekněme, že je to porážka ekonomicky velmi silné skupiny, navázané na zahraničí. A za druhé dodejme, že se jedná o skupinu lidí, jejíž zejména hlavní protagonisté žijí asi poměrně výrazně mimo realitu a jejich snahou je vyvolávat ve společnosti napětí.

Oni o sobě sice tvrdí, že jsou demokraté, ale nedemokraticky nejspíš schopni uznat demokratické výsledky.

Jak se Vám líbil projev Miloše Zemana?

Mně se jeho projev hodně líbil. Připadal mi moudrý a velmi státnický. Navíc byl vyvážený, protože Miloš Zeman v něm zmínil jak cíle, tak problémy. Víte, nechce se mi rozpitvávat jednotlivá slovíčka, jako to dělají některá média.

Panu prezidentovi je vyčítáno, že v projevu nezmínil zahraniční politiku. Není to tím, že je to kontroverznější téma, které lze snadněji kritizovat?

Nejen, že je to téma komplikovanější, ale musím jednoznačně souhlasit s panem prezidentem, který se chce k zahraniční politice vyjádřit až poté, co promluví s premiérem a vládou. Myslím, že předchozí stav nebyl zrovna správný, když jedni táhli hot a druzí čehý. Když tu byl jeden názor premiéra, jeden názor prezidenta a možná ještě jiný názor vlády. Myslím, že jednání a rozumný kompromis je velmi prospěšný krok. Samozřejmě, to nezáleží jen na prezidentovi. Vstřícná k jednání by měla být i druhá strana.

Mimoto jsem přesvědčen, že Miloš Zeman zcela správně vyhodnotil věci, které jsou pro českou společnost důležité, což je vzrůstající napětí veš společnosti. Je to podstatně důležitější, než jakási doposud podivná politika českého státu a ministra zahraničí, navázaného na cizí státy. Prezident je reprezentant navenek a určitě se nedá odtrhnout ze zahraniční politiky. Ale pro Miloše Zemana to není nejdůležitější. On také řekl, že domácí problémy vnímá jako nejdůležitější problémy České republiky. Je to český prezident a to už by si měly začít různé skupiny uvědomovat.

Povězte, proč myslíte, že Jiří Dienstbier neutišitelně „kope“ do Miloše Zemana snad při každé příležitosti?

Ale to je přece jednoduché. Pan senátor Dienstbier se potřebuje zviditelnit, protože jeho pozice v sociální demokracii je velmi oslabena a samozřejmě patrně nebude znovu zvolen místopředsedou.

Navíc nesmíme zapomínat, že má Jiří Dienstbier velmi úzký vztah ke skupině Václava Havla, zvanou „havlisté“ nebo také „pravdoláskaři“, kteří vlastně podporovali pana Schwarzenberga. Pro něj by asi bylo přirozenější, kdyby přestoupil do TOP 09, než aby setrvával v ČSSD.

Více na: http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Senator-Dryml-Havlista-Dienstbier-patri-spis-do-TOP-09-265443

3587 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Němečtí vědci tvrdí, že lidské rasy neexistují. Vede je k tomu věda nebo náboženství politické korektnosti?Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?Tyranie pánů sociálních sítíDobře holky! Studentky protestovaly proti genderově neutrálním uniformám (+ video)

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupuje

euPortal.cz

Ukazuje se, že fanatická feministická genderistická neomarxistická ideologie škodí samotným ženám. Muži se v důsledku kampaně #MeToo proti sexuálnímu obtěžování stále více zdráhají spolupracovat se ženamiPomozte, prosím, bránit Vaše blízké, Vaše domovy a naši vlast

Eurabia.cz

Bičování mužů a žen za nemanželský sex v Indonésií. Brzy i v Evropě? Francouzský stát podporuje islamizaci formou propagace muslimské kultury ...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

ParlamentniListy.cz

Že Babiše chtěli vydat dva měsíce před volbami, to opravdu není náhoda. Jiřímu Čunkovi kauza Čapí hnízdo potvrdila vlastní šílené zkušenosti se státními zástupciKdyž ptáčka lapají, pěkně mu zpívají. Prezidentský kandidát Jiří Hynek vypráví, co s námi dnes dělají Američané kvůli armádnímu kšeftu na vrtulníky
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny