„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Mýty o zlých kapitalistech

Autor: David Vorovka | Publikováno: 5.3.2013 | Rubrika: ZISKY & ZTRÁTY
Ilustrace

"Nevěřím, že něčí chudoba je způsobena bohatstvím jiných. Nevěřím, že něčí neschopnost je způsobena schopností jiných. Nevěřím, že něčí nemoc se zhoršuje zdravím jiných." Michael Howard

Záložka

Nechystám se pojednávat o kapitalismu, definovat ho, kritizovat či velebit. Ostatně, přišel jsem na to, že absolutní většina věcí, ze kterých mi vstávají vlasy hrůzou, nemá s kapitalismem nic společného. Bezduchý a bezzubý etatismus, úřednická šikana a přerozdělování, lichvářské praktiky bank, nadvláda globálních zájmů či stále rostoucí zdanění příjmů, o kterém Albert Einstein prohlásil, že je to nejnepochopitelnější věc na světě- to vše může s kapitalismem souviset, ale nic z toho kapitalismem není.

Nechystám se však primárně psát ani o kapitalistech. Proč taky? Jsou to většinou lidi jako my a říkám to s plnou vážností toho výroku. Z titulu své práce se ročně potkám se stovkami tak řečených kapitalistů a velmi často mi o jejich podnikání řeknou věci, které považuji za dobré si uvědomit.

Chystám se psát o populistických náladách a mýtech mezi celou řadou lidí, kteří si tendenčně usnadňují hledání protivníků a příčin všeho zla na světě.

"Svoboda je matkou, nikoli dcerou řádu." Murray N. Rothbard

 

Mýtus č. 1: „Kapitalista vykořisťuje“

Naprostá většina podnikatelů kdekoliv na světě se rekrutuje z běžných společenských poměrů. Podnikají, protože si chtějí vydělat (jako každý člověk naší civilizace) a jsou ochotni kvůli tomu podstoupit riziko, které ostatní nenesou. Drtivá většina z nich neoplývá luxusem, desítkami milionů v bance a snahou odrat své zaměstnance. Toto je komunistický blud, který hledal nepřítele, až si ho musel vytvořit.

Není pravda, že zisk majitele firmy, který násobně převyšuje plat zaměstnance, představuje obohacování se na úkor „pracující třídy“. Příjmy v řádech miliónů korun ročně jdou běžně zpět do ekonomiky. Pouze multimilionáři a velkoakcionáři „sedí“ takzvaně na penězích, ale i k tomu se dostanu. Majitel firmy je většinou i jejím zakladatelem, takže představa, že setneme hlavu „kapitalistům“ a budeme se mít všichni dobře, je obludný nesmysl, neboť bez těchto lidí by zde taková firma ani nevznikla nebo živořila pod pětiletými plány ideologů.

Kromě toho, příjmy ředitelů i majitelů menších firem tvoří částky, nad kterými by pravděpodobně nejeden manažer z Prahy ohrnul nos. Jistě, velké firmy mají velmi dobře placený top management, ovšem s ohledem na stovky či tisíce dalších zaměstnanců nemožno doufat, že by si kdokoliv polepšil, kdyby tito kapitalisté viseli na kandelábru. Tím ovšem nehájím nemorální disproporční odměny firemních gigantů pro hochy, kteří se navzájem znají z univerzit a dělají ze sebe elitu.

 

Mýtus č. 2: „Bohatí a stále bohatší lidé prohlubují chudobu“

Chudobu nezpůsobuje majetek jedněch, ale moc, zlý úmysl či nesprávná rozhodnutí úředníků a politiků, které mnohdy volí ti, kteří spílají kapitalismu.

Nedávno na internetu koloval článek o tom, že majetek jistého malého procenta boháčů by stačilo na zahnání chudoby na Zemi. Mimochodem, velmi naivní článek. Většinu světového kapitálu totiž tvoří čistě virtuální položky! Investice na burze, do akcií nebo dluhopisů, které se mohou během jediného dne vyfouknout jako gumový balónek. Když byl středověký velmož boháčem, tak jste se mohli vsadit, že má truhly plné zlata, šperků nebo rozsáhlé pozemky, které plodily výnosy. Dnešní miliardář je z velké části jen papírovým panákem, kterému o ty miliardy tvořené párou ani tak nejde. Tato pára má totiž jiný, pro ně hlavní efekt: MOC. Koukněme na Babiše nebo Janečka, jak se derou po moci. Samotné hromadění čísílek kdesi na velmi netransparetním účtu nikoho nebaví, když si na to zvykne. A teprve ona moc získaná kapitálem se stává otcem potenciálního zla.

Jsem zásadní kritik a odpůrce globální nadvlády mocných oligopolů a monopolů. To však nesouvisí s kapitálem, kterým vládnou, ale s mocí, kterou mají. Samotní superbohatí vlastníci Googlu, Facebooku nebo i Shellu mě nechávají naprosto chladným, protože jsem si vědom, že jejich bohatství nevzniklo vyluxováním peněz z kapes nebohých chudších tříd, ale jen nafouknutím akcií kdesi na burze. Dnes je držitel akcií Facebooku „king“ a zítra může být rád, když mu v bance zůstane reálný milion. Čili tito lidé nikomu nic nevzali a není tudíž ani teoreticky možné vzít něco jim.

 

Mýtus č. 3: „Volme lepší a sociálnější systém“

"Ze státu dělalo vždycky peklo na zemi to, že se člověk pokoušel udělat si z něho nebe." F. Hölderlin

Jakákoliv touha cokoliv řídit a napravovat vede k přisátí dalších parazitujících tříd, u nichž panuje mnohem vyšší pravděpodobnost, že nás o naše peníze připraví, než od zmíněných kapitalistů. Zatímco kapitalista má snahu tvořit hodnoty se ziskem, všichni, kdo s tímto mají problém, pak nemohou nabídnout nic jiného než deformaci toho, co je lidem vlastní. Kapitalismus není nic jiného než zrcadlo společnosti, nás všech. Všechny jeho nedokonalosti a přešlapy jsou našimi vlastními přešlapy. Všechna touha tunelovat a okrádat zákazníky je naší touhou tunelovat a okrádat zákazníky. Kdo tedy nabízí boj se zlým kapitalismem, je podvodník, který zneužívá neochoty lidí vidět své vlastní chyby, které se různě projevují navenek.

K čemu vede současný, po celé Evropě rozlezlý socialistický postkapitalismus? K tomu, že jsme si vytvořili statisíce, ba miliony různých manažerů přisátých na dotace, naprosto nepotřebné, ale o to více škodící „experty“ na lidská práva, multikulturalismus a ekologii, nebo armádu úředníků, kteří nemají na práci nic jiného než buzerovat. A všichni tito paraziti berou často královské nebo téměř vždy výrazně nadprůměrné platy. Teprve jejich výplatní pásky zkreslují celostátní průměry mezd, nikoliv pár miliardářů!

 

Přestaňme si nalhávat, že kapitalismus může za zlo v současném světě. My jsme totiž kapitalismus nebo mu přinejmenším velmi ochotně podléháme. Sobectví kapitalismu je odrazem našeho sobectví. Ostatně, i ta tolik opěvovaná sociální solidarita není ničím jiným než sobectvím naruby: chceme jistoty, ale sami si nejsme často ochotni pomoci navzájem v rámci rodiny nebo přátel. Kromě toho, že kapitalismus už asi nikde nemá svou původní a čistou podobu, tak má jedinou chybu: není schopen čelit zločincům, kteří ho zneužívají pro své cíle. Ale to se týká i jiných systémů, z nichž mnohé byly přímo za účelem zločinu zavedeny.

http://vorovka.blog.idnes.cz

čtěte také:

Modlářství humanismu

SKDE: Skutečná demokracie od neskutečných pokrytců

Čekání na český FIDESZ

4090 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxiTak tohle nedokážete! Greta prý vidí oxid uhličitý pouhým okem!Hrdinové z Antify proti důchodkyni s chodítkem (+ video)Na antirasistické konferenci zakázali bělochům pokládat otázkyGreta není první! Už před 27 lety tleskali světoví potentáti holčičce, která nechtěla dýchat vzduch a kupodivu dodnes blahobytně žije (+ video)

ePortal.cz

Další profesní zločin České televize. Zatímco poslankyni Miroslavu Němcovou...Dokud budou USA vojensky přítomné v Sýrii, nelze tam nastolit pořádek a mír, protože se za ně schovávají teroristické skupiny. Musíme začít masivně zbrojit a nespoléhat na NATO, které je agresivní

euPortal.cz

ANALÝZA: Pravá podstata Istanbulské úmluvy i zvrácenost ideologie, jejímž je výronem. Děsivá faktaJako zvěř. Tak se chovají imigranti na ostrově Malta. Já bych jim vzkázal: „Nikdo vás sem nezval, tak jděte zpátky domů!"

Eurabia.cz

Neziskovky s podporou soudů ovládnutých neomarxisty zavádějí komunistickou cenzuruPolský soud chce soudit belgického europoslance Verhofstadta za hanobení národa

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Jsme ohroženi jadernou válkou s Ruskem víc, než si myslímeProč si Karel Gott získal národ a proč původní pokus mediálního mainstreamu a některých politiků prezentovat jej jako "rozporuplnou osobnost" skončil fiaskem, trapnými výlevy několika jedinců

ParlamentniListy.cz

StarDance: Konec Fridrichové komentoval Robert Záruba. „Gól“ neřval, šlo o politiku. A Soukup...Sýrie: Zločiny USA, o kterých se mlčí. V EU vládnou nuly. Kurdové? Mám své informace, svědčí Martin Koller
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny