„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Schwarzenberg: Má dědická práva nezanikla

Autor: Adam B. Bartoš | Publikováno: 26.1.2013 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Karel Schwarzenberg se nechce vzdát dědických nároků. Bude tedy jako prezident usilovat o prolomení restituční hranice? 

Podle závěti Schwarzenbergova adoptivního otce Jindřicha získal Karel Schwarzenberg vedle zděděného majetku v Rakousku a Bavorsku i závazek usilovat o restituci majetku v České republice.
 
Majetek orlické větve, ze které pochází, restituoval za podivných okolností už v 90. letech, existuje ale další, zhruba 40-miliardový, majetek krumlovské větve, na který se sice vztahuje zákon "Lex Schwarzenberg", ale o který už nyní usiluje Schwarzenbergova nevlastní sestra Alžběta Pezoldová. A usilovat by o něj mohl - a podle závěti měl - i Karel Schwarzenberg sám.

Má-li tedy Karel Schwarzenberg naplnit závazek ze závěti, musí usilovat i o restituci tohoto zbývajícího majetku, který stále patří státu, jinak mu propadne i jeho rakouský a bavorský majetek, jak argumentuje Pezoldová.

To by ale mohlo znamenat, že jako prezident by Karel Schwarzenberg mohl usilovat o zrušení restituční hranice roku 1948 (která vydání tohoto majetku brání) či alespoň o její oslabení (například prosazováním a ratifikací nějaké vhodné mezinárodní smlouvy).

V opačném případě by Schwarzenberg před svým zvolením měl říci, že o majetek usilovat nebude.

Platí jedno, nebo druhé - na dvou židlích Schwarzenberg sedět nemůže. Buď bude věrný svému rodu, nebo prezidentskému slibu.

Buď by měl českým občanům přiznat, že je závětí zavázán o změnu restituční hranice usilovat a že tak hodlá jako prezident činit, nebo by se měl celého dědictví po hlubocké větvi vzdát.

Karel Schwarzenberg by se tedy měl jasně vyjádřit, jaká je jeho pozice.

Zeptali jsme se ho na to tedy.

"Budete jako prezident usilovat o zrušení restituční hranice, což je jediný způsob, jak se ke konfiskovanému majetku dostat, k čemuž vás zavazuje závěť, nebo o majetek usilovat nebudete a vzdáte se dědictví a tím pádem i zděděného majetku v Rakousku?" zeptala se redakce Prvnizpravy.cz Karla Schwarzenberga s tím, že obojí platit nemůže, jinak by to byl střet zájmů.

A co tým Karla Schwarzenberga odpověděl?

"Jménem pana Schwarzenberga Vám děkuji za Váš e-mail. Bohužel, z časových důvodů nebudu schopna zajistit odpověď pana Schwarzenberga, opravdu se nejedná o vyhýbání se odpovědi, ale o naprosté časové zaneprázdnění. Ohledně dědictví se pan Schwarzenberg již vyjadřoval, že o majetek v z Krumlovské větve v České republice nelze usilovat a stejně tak ani o prolomení restituční hranice. Podrobnější informace jistě naleznete na internetu," odpověděla asistentka poslance Lucie Weitzová.

Redakce se ale nenechala odbýt touto nedostačující odpovědí.

"Otázka byla položena jasně: Bude Karel Schwarzenberg usilovat o prolomení hranice, nebo se raději dědictví vzdá. Něco z toho musí platit. Nebo ta starší vyjádření, která citujete, máme brát tak, že se Karel Schwarzenberg majetku vzdává a nebude usilovat o naplnění závěti svého otce Jindřicha?" zeptali jsme se znovu.

Odpověď přišla vzápětí. Weitzová zkopírovala část textu z Wikipedie, který pojednává o Schwarzenbergově životopise, konkrétně o restitucích:

"Karel Schwarzenberg po přesídlení do České republiky bez větších problémů získal u československýchsoudů v restituci majetek orlické větve Schwarzenbergů (zabavený po únoru 1948), do níž patřil po svýchbiologických rodičích. V pozdější fázi restitucí jeden ze Schwarzenbergových oponentů, bývalý komunistickýgenerální prokurátor Jaroslav Krupauer, který odmítal vydat hájenku ve Smetanově Lhotě, soudnězpochybnil jeho dědická práva vůči majetku biologických rodičů s poukazem na to, že byl roku 1960 v Rakousku adoptován svým strýcem do hlubocké větve, jež by k restituci oprávněna nebyla. Do kolize se takdostalo československé a české právo, podle kterého dědická práva po biologických rodičích adopcízanikají, a rakouské právo, podle kterého nezanikají. Celá věc byla navíc komplikována tím, žeSchwarzenberg byl adoptován jako dospělý, což československé a české zákony tehdy neumožňovaly. Soudpo vyslechnutí znalců mezinárodního práva stanovil, že směrodatné je v tomto případě rakouské právo, resp. že podle českého práva k žádné adopci nedošlo a že tedy Schwarzenbergova dědická právanezanikla."

Více svoji "odpověď" Weitzová nekomentovala. Co to tedy znamená?

Výše uvedený odstavec popisuje právní kličky, kterými se Schwarzenberg domohl svého konfiskovaného majetku z orlické větve.

Když jej jeho tým cituje, znamená to, že s tímto popisem stavu souhlasí a že jde v podstatě o stanovisko Karla Schwarzenberga.

Mezi řádky tak můžeme číst, že právo se vždy ohne (i za použití znalců na mezinárodní právo) tak, aby platilo jiné právo, než české, respektive to, které Karlu Schwarzenebergovi dopomůže k majetku.

Dále z toho můžeme vyrozumět, že Schwarzenberg je přesvědčen o tom, že jeho dědická práva nezanikla (v Rakousku ani v Čechách) a že tedy bude o majetek dále usilovat.

Celá odpověď, respektive neodpověď, tedy Schwarzenbergovo mlčení na tento jasně formulovaný dotaz, se pak dá číst jednoznačně:

Schwarzenberg vzkazuje, že se svých nároků nevzdá. To logicky předpokládá, že jako prezident si bude počínat tak, aby naplnil závěť svého otce.

Řečeno ještě jinak - je velmi pravděpodobné, že Schwarzenbergovi nejde o zájmy České republiky a o blaho zdejšího lidu, ale o své soukromé majetkové zájmy.

Karel Schwarzenberg s tažením za svým majetkem už začal - například tím, že i v tak citlivé době, jakou byla předvolební kampaň, zpochybnil platnost Benešových dekretů, což je první krok k tomu, aby onu restituční hranici prolomil.

Tím jasně odkryl své karty.

www.prvnizpravy.cz

3904 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Íránský útok na tankery? Japonci zpochybňují americkou a saúdskoarabskou propaganduDvě lesby uřízly malému chlapečkovi… A pak… (+ foto)Googlem ke světovládě? Vyhledávač, po němž se blbne, ale správně volíČetba knih způsobuje změny v mozku!Svět se mění. K lepšímu? Pride 1959 vs Pride 2019

ePortal.cz

Naprosto neuvěřitelné vyjádření ministra vnitraRobinson musí zmizet. Je málo pokrokový

euPortal.cz

Temná minulost hraběte Walderode: Pomáhal vytipovat Lidice jako odplatu za atentát na Heydricha? Prolomení Benešových dekretů v den popravy parašutistů. Náhoda, nebo symbol?Totálně odporné. Mladík pod hrozbou smrti musel sledovat, jak mu migrant znásilňuje jeho přítelkyni na výletě v Německu

Eurabia.cz

Syrský “uprchlík” plánoval masakr v kosteleDíky infiltraci bavorských mešit českou antiislamistkou Křížkovou jsme potvrdili propojení pražských islamistů na ty v Mnichově

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životSilnější než chemoterapie: Bylinka na rakovinu, která vám roste přímo pod nosem

euServer.cz

Probíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracieMůže vůle 1/3 občanů přetlačit vůli 2/3 občanů?

ParlamentniListy.cz

Profesor Chýla: Milion chvilek se musí na Letné omluvit. S Babišem a EU je to jinak. Mrzí mě přístup mladých„Magor, cvok. Blb? Ne, to není. On je…“ Jaromír Soukup drsně vyjel po novináři. Znáte ho
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny