reklama
„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

USA zkouší ublížit Izraeli

Autor: Jan Panocha | Publikováno: 2.6.2018 | Rubrika: MYSLÍM SI
Ilustrace

USA mohou Izrael připravit o až 22 000 pracovních míst a způsobit mu ztráty až 1,3 miliardy $ ročně. Na speciální schůzi finanční komise poslanci Knesetu žádali vládu, aby znovuotevřela vyjednávání u smlouvy, kterou roku 2016 podepsali Obama a Netanjahu.

Ta je o balíčku vojenské pomoci USA pro Izrael. Největší svého druhu v dějinách USA. Počínaje rokem 2019 v průběhu 10 let dostane Izrael 38 mld. $. Pro srovnání: to, rovnoměrně rozpočítáno, odpovídá zhruba 80 mld. Kč ročně, celkové výdaje českého ministerstva obrany za minulý rok byly necelých 53 mld. Kč.

Podle dosavadního zvyku může Izrael z vojenské pomoci od USA použít 26,3% na vlastní zbrojní průmysl. Poškození spočívá v tom, že se % mají postupně snížit až na 0, a veškerou vojenskou pomoc od USA má Izrael použít k nákupu vojenského vybavení z USA. Spolu se zmíněnými dopady jsou v Izraeli též obavy o ztrátu nezávislosti v krizi zvýšit výrobu svých zbraní.

zdroj: https://www.timesofisrael.com/israel-us-aid-deal-could-deal-massive-blow-to-local-defense-industry-mks-told/

Můj Komentář:

Členství v NATO je protivný úděl. Slíbili jsme dávat na obranu 2% svého HDP. Ze svých vlastních peněz. Za neplnění toho jsme kritizováni, včetně výhrůžek, že se na nás NATO vykašle. Izrael se nikomu nezodpovídá, kolik ze svého dává na svou obranu. Navíc dostává dárky právě od člena NATO, který se na nás zlobí za neplnění našich 2%. Dokonce si chce vyjednat lepší dárky.

Jestli Izraelská vláda znovuotevře vyjednávání o vojenské pomoci s USA, dá Trumpovi příležitost ukázat, jak je „nejlepší přítel, jakého Izrael kdy měl“, nebo ukázat, jak vážně to myslí s návratem průmyslu a investic do USA a ochranou domácích pracovních míst.
Naštěstí pro Izrael, může svůj problém vyřešit jednostranně, i bez znovuotevření vyjednávání s USA. Může celou vojenskou pomoc odmítnout a do svého zbrojního průmyslu investovat sám. Vyrobí si, co může, a co bude chtít od USA, to mu jistě prodají. Nebo jestli je Izrael na tom finančně špatně, měl by prozkoumat, jestli smlouva umožňuje jen omezené vyčerpání pomoci a čerpat z ní jen tolik, aby to co nejméně podrývalo jeho domácí zbrojní průmysl.

Klíčová slova: USA  | Izrael
reklama
2419 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Šéf BBC přiznává, že dnes by už Monthy Python neprošel. Byli tam samí bílí muži. Známe odpověďImigranti, které přijala španělská levicová vláda, utekli. Pamatujete na loď Aquarius, kterou nevypustili na své území Italové?Německo vydělalo tři miliony euro na tzv. pomoci Řecku v kriziOční kontakt maximálně 5 vteřin. Jinak sexuálně obtěžujete. A udávat je žádoucí140 000 muslimů na oslavách v parku jednoho západoevropského města (+ video)

ePortal.cz

Zeman rozděluje společnost? Ne, tohle dělá úplně někdo jinýVelmi tvrdé hodnocení Babišovy vlády. Z úst asi největšího experta na víno z řad českých politiků

euPortal.cz

Putin pronesl zásadní vyjádření ohledně migrace, které nemá na světě obdoby. Tak to budete koukat...Všudepřítomná hysterka Mirka Němcová podléhající zřejmě spasitelskému komplexu...

Eurabia.cz

Italský ministr odmítl zneužívání imigrantů neziskovými organizacemi financovanými miliardářem SorosemBlíží se další revoluce původních obyvatel proti multikulturnímu režimu? Tentokrát ve Švédsku!

Nezdravi.cz

Vědci našli způsob, jak regulovat délku životaStojí za to nahradit bílou rýži tzv. hnědou rýží?

euServer.cz

Co se rodí ve stínu sankcí a ovládnou svět USA, Rusko nebo Čína?Němci znovu volají po vůdčí roli v Evropě a ve světě

ParlamentniListy.cz

My jim nemáme co splácet! Drtivý úder Emmanuelu Macronovi, který nás chce pokutovatDostal medaili od Zemana, mladý ředitel ho vyhodil. Oceňovaný vědec jde do sporu s Akademií věd a říká: I komunisté byli slušnější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny