„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Britská vláda dělá z nevinných důchodců ruské boty!

Autor: odjinud | Publikováno: 25.4.2018 | Rubrika: MÉDIA
Ilustrace

Ruští boti a trollové se prudce zaktivizovali v souvislosti s událostmi v Sýrii a otravou Skripalových. Vyplývá to v každém případě z úředního prohlášení britské vlády z úst samotné Theresy Mayové. Úředníci z Whitehallu dokonce přesně vědí, jak moc stoupla aktivita botů - o čtyři tisíce procent.

Toto prohlášení zveřejnila prakticky všechna britská média, aniž by je zanalyzovala a ověřila „fakta". List The Guardian v článku pod názvem „Rusko šíří fakeové zprávy přes boty na Twitteru po otravě v Salisbury" uvedl příklady „účtů s adresou v Rusku": „Jeden bot, @Ian56789, měl od 7. dubna 100 tweetů denně a za 12 dní získal 23 milionů uživatelů… Další, @Partisangirl, získal 61 milionů uživatelů a 2300 tweetů za stejné období." Podle názoru The Guardian jde o „ruské boty", tedy počítačové programy, jež automaticky šíří zprávy určitého obsahu.

Ve skutečnosti jde o reálné lidi, kteří ale nemají nic společného s Ruskem, o čemž se mohl The Guardian, stejně jako ostatní britská média, která zveřejnila tuto „zprávu", snadno přesvědčit.

Například účet @Ian56789, o němž se praví ve vládním prohlášení, patří důchodci, občanovi Spojeného království. Dá se s ním snadno spojit, což také udělal Sputnik. Ian se dozvěděl o tom, že ho vyhlásili za „ruského bota" právě od autora tohoto článku, který mu zaslal odkaz na příspěvek v The Guardian.

Ian sdělil, že v těchto dnech, současně s uveřejněním prohlášení Whitehallu, byl zablokován zaměstnanci Twitteru. Řekl, že ho nikdo nekontaktoval. Ani autoři vládního prohlášení, ani Twitter, ani novinářka z The Guardian. V důsledku humbuku Ianových čtenářů, kteří potvrdili jeho totožnost, byl jeho účet odblokován a vedení Twitteru se mu omluvilo.

Novináře to ale ani nenapadlo. Dokonce ani poté, co „ruský bot" osobně zavítal do studia televize Sky News, vyšel tedy z virtuálního prostoru, jak říkají internetu.

Ruský novinář požádal Heather Stuartovou, autorku výše uvedeného příspěvku v The Guardian, aby vysvětlila, proč byli dva uživatelé Twitteru označeni za „ruské boty". Britská novinářka odpověděla stručně: „Není to moje, ale vládní analýza," což vyvolalo prudkou kritiku na internetu. Napsali jí, že není vládní stenografka a že list, který škatulkuje konkrétní lidi, by se pro začátek měl pokusit s nimi spojit a ověřit fakta.

Tím spíš, že další „ruský bot" (@Partisangirl) je známá australská novinářka a blogerka syrského původu Maram Susliová. Dalo se to snadno zjistit z Wikipedie, anebo z jejího osobního blogu na YouTube. Více než to, účet této dívky na Twitteru je ověřen, její totožnost byla zjištěna, o čemž svědčí příslušné označení.

List The Times, který zahájil útok proti všem veřejným osobám, jež se odvážily kritizovat politiku Západu vůči Sýrii, poukázal v článku pod názvem „Skripalovi trollové se zmobilizovali, aby šířili „zprávy" o bombardování", na „highly-likely" ruského trolla, který se vydává za „aktivistku z Finska" Citizen Halo. List napojil tuto údajně falešnou Finku na „ruskou dezinformační mašinérii", a to s odkazem na zástupce americké Atlantic Council Bena Nimma.

Autorku příspěvku také ani nenapadlo kontaktovat Citizen Halo, která to sdělila v interview pro Sputnik. „Ruský troll" se narodila v městečku Jyväskylä (střední Finsko), ve kterém žije dodnes. Ve svém videu pro uživatele byla rovněž nucena opustit virtuální prostor, aby vyhlásila toto: „Nejsem ruský troll, jsem babička z Finska, přesvědčená odpůrkyně války. Dá se to snadno ověřit, poněvadž jsem na Twitteru přes 9 let."

Citizen Halo nám sdělila, že se na ni asi před měsícem obrátila redaktorka z The Times Deborah Haynesová s otázkou: „ Byla jste identifikována jako proruský troll. Je to pravda?" Soudě podle screenshotů, které jsme získali k dispozici, to blogerka hned popřela. List ale tvrdí, že Citizen Halo na dotaz nereagovala.

Jak tedy vidíme, padnou za oběť „honu na ruské boty" hlavně blogeři, kteří nikdy neměli žádný vztah k Rusku. Jejich mínění se prostě nelíbí redaktorům a „kremlenologům" z Atlantic Council. Schytají to ale také přistěhovalci z Ruska.

 

Převzato z cz.sputniknews.com

Klíčová slova: Velká Británie  | propaganda  | internet  | Rusko
3077 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxi

ePortal.cz

Sebedestrukce západu: Americká kulturní revoluce nás může zničit neméně než před 100 lety revoluce ruskáJak se mohlo stát, že malá země obdařená mimořádnými přírodními krásami i schopnými obyvateli zažila tak dramatický pád? Libanon totiž představuje příklad uskutečněného ideálu multikulturní společnosti

euPortal.cz

Nenávist muslimů k „nevěřícím“ je z hlediska těchto aktivistů v pořádku, nikdo ji muslimům nevyčítá. Podezření z nenávisti k muslimům se ovšem netoleruje. Hovoří se o „předsudečné nenávisti“Dnes je snadné prohlásiti se v souladu s vlastními pocity za osobu opačného pohlaví, případně některého z dalších 57 neopačných pohlaví. I my můžeme respektovat, že se pan Vystrčil cítí být Taiwancem...

Eurabia.cz

Vídeňský imigrantský BronxŠvédsko: muslimské spolky prosazují do Ústavy zákaz rouhání

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Západní civilizace prochází inkluzíLukašensko proti Rusům. Proč se před volbami nemá lavírovat

ParlamentniListy.cz

Půl promile pro cyklisty, dostatek vody a bydlení. Tady je plán, řekl pro PL lídr jihomoravské kandidátky socdemJáma pekel si přišla pro Věru Jourovou. „Netlačte Facebook, aby mazal,“ chce Dan Vávra. Babišova eurokomisařka se bránila
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny