reklama
„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Tohle musíte vidět! Odhalení údajného chemického útoku v Sýrii (+ video)

Autor: odjinud | Publikováno: 21.4.2018 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

Syrský chlapec Hasaan Diab, který byl údajně zraněný při chemickém útoku v Dúmě, řekl, že záběry s jeho „záchranou“ jsou zinscenované. To potvrdil i jeho otec. Video bylo natočeno organizací Bílé přilby.

„Zaměstnanci amerických a tureckých zpravodajských služeb"

„Autory „chemického útoku" v Dúmě je skupina islamistů Džaiš al-Islam a jeho spojenci," řekl Ahmad Kazem, šéf syrské sítě boje za lidská práva. „Vymysleli si příběh před tím, než opustili Dúmu."

„Vnímáme zprávy Bílých přileb za předpojaté a připravili jsme několik zpráv o tom, že mnoho členů této organizace jsou zaměstnanci americké, izraelské a turecké rozvědky. Kromě toho máme důkazy, že je organizace financována Saúdskou Arábií. Všechna obvinění jsou založena na důkazech „obětí útoku", které jsou, jak se již ukázalo v některých případech, nedůvěryhodné," dodává Kazem.

Prezident ruského Institutu pro Střední východ Jevgenij Satanovskij se domnívá, že „chemický útok v Dúmě je čistá provokace". „Kromě toho nás čeká nová vlna takové provokace. Poslední byla velmi špatně připravena. Chycení lidé nahlásili, kde a kdo připravuje chemické a biologické vzorky. Velmi dobře víme, co dělali Britové v Jordánsku. Existují svědectví lékařů z Dúmy, že nim nepřicházeli pacienti s příznaky chemické otravy. Během posledních dvou let podvody Bílých přileb překročily všechny přípustné hranice," říká odborník.

Tragédie se stala flashmobem

S Bílými přilbami je spojeno hned několik mediálních skandálů. V dubnu 2017 švédsko-chilský lékař Marcello Ferrada de Noli, ředitel neziskové organizace „Švédští lékaři za lidská práva" řekl, že video Bílých přileb o následcích chemického útoku ve městě Chán Šajchún bylo zinscenované. Upozornil na skutečnost, že na záběru „zachránce" dělá dítěti injekci, ale netlačí na píst, což znamená, že ve skutečnosti injekci nedělá.

Navíc poznámky v arabštině, které jdou na videu slyšet, nejsou lékařského charakteru. Jedná se o pokyny operátorovi, jak správně natáčet scénu a podle očividných symptomů bylo dítě otráveno opiáty a ne bojovým plynem.

V listopadu 2016 se Bílé přilby musely omluvit za zinscenované video. Pod troskami ležel člověk, který se nehýbal a dva „záchranáři" ho zvedali. Hrdina videa sténá. Jak vysvětlilo CNN, tito dobrovolníci se zúčastnili flashmobu Mannequin Challenge, kdy účastníci musí během nějaké akce zamrznout jako figurína. Syrská opozice prostřednictvím této inscenace „doufala, že ukáže souvislost mezi hrůzou v Sýrii a okolním světem, kde natáčeli populární video Mannequin Challenge".

„Chlapec z Aleppa"

V srpnu 2016 rozšiřovala západní média v sanitce fotografii dítěte pokrytého prachem a krví. Jak bylo uvedeno v podpisu, pětiletý Omran Dakneesh byl vytažen z trosek po leteckém úderu v okolí Aleppa. Aktivisté obviňovali z náletu syrské a ruské letadlo.

Později však kanadský portál GlobalResearch oznámil, že otec „chlapce z Aleppa" Mohammad Dakneesh o žádném leteckém náletu nevěděl. Jeho syn byl mírně zraněn v důsledku nějakého nepochopitelného výbuchu a džihádisté a Bílé přilby na něj naléhali, aby potvrdil jejich verzi událostí.

Mohammad Dakneesh neřekl příliš hodně o organizaci Bílé přilby, která údajně zachránila jeho rodinu. „Sám jsem nic neviděl, ale od druhých jsem slyšel hodně, někteří říkali, že opravdu pomáhají lidem a jiní říkají, že kradou peníze, mobilní telefony a další věci těch, kterým pomáhají."

V rozhovoru pro novináře z RT Syřané ne vždy pozitivně charakterizovali práci této organizace. Obyvatelka Aleppa uvedla, že dobrovolníci společně s bojovníky si jednoduše brali jídlo, které přinesli do východní části města během bojů. „Nenechali nám ani chleba," sdělila Syřanka.

Převzato z cz.sputniknews.com

Klíčová slova: média  | propaganda  | Sýrie
reklama
2863 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Dobrá zpráva: švédským tzv. extrémistům stále stoupá. Za chvíli budou nejsilnější stranou v zemiChcete si zaplakat nebo se pozvracet? Nabízíme srdceryvné video, ve kterém se Anděla Merkelová vrhá do moře a vlastnoručně zachraňuje tzv. uprchlíky (+ video)Tabák je dobrý. Může se stát novým průlomovým lékemPrvní klín mezi Evropou a Spojenými státy? Kontinent v rozkladu hledá ztracenou nezávislostDalší anglické město má starostu muslima. Tenhle se převlékal za strom (+ foto)

ePortal.cz

Pojďme to všechno prodat Číňanům. Bez legraceTento klíčový světový politik vážně není idiot a kašpar. To s tou vypasenou filckou má dobře promyšlené

euPortal.cz

Američané skřípou zuby a jsou prý poněkud na mrtvici... 90 vteřin před koncem světa: Poker o invazi do Ruska se dále stupňuje. Trump hraje o svůj životPodle zprávy vyžádané německou vládou stojí za více než 90 % nárůstu zločinnosti nově příchozí žadatelé o azyl. Gangy s mačetami a další šílené zprávy o tom, co vyvádí Merkelová

Eurabia.cz

Brňané demonstrovali proti hře urážející Ježíše a vyzvali muslimské herce: Nehrajte v té zvrácené hře ...Italům uprchl nebezpečný islámský terorista!

Nezdravi.cz

Vědci našli způsob, jak regulovat délku životaStojí za to nahradit bílou rýži tzv. hnědou rýží?

euServer.cz

Vandalské gesto neznámého blbce je vlastně dobrá zprávaNepotřebuje Miroslava Němcová pomoc psychiatra?

ParlamentniListy.cz

Vykadit rakovinu? Společnost na to ještě není připravená. Pořad ČT byl zmanipulovaný, protestuje šéfka poradenského centraPetr Žantovský nevěřícně zíral na hloupost, která je i na dnešní poměry zcela mimořádná. Autorkou je Šafrova souputnice Johana Hovorková
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny