reklama
„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Otrávený agent v Británii: Jasná Putinova stopa? Jak přesně funguje tajemný sovětský superjed. Protiruská hysterie chladne, je třeba přikrmovat

Autor: Lubomír Vylíčil | Publikováno: 22.3.2018 | Rubrika: ZA OPONOU
Ilustrace

Ten zloduch Putin si nedá a nedá pokoj! Nejenže se uzurpátorsky producíruje po ukradeném Krymu. Ale před pár dny si jeho agenti troufli zaútočit přímo na Velkou Britanii, člena NATO. A to, považte, dokonce chemickými zbraněmi! A svět, kvůli těm jeho vylomeninám, opět balancuje na hraně veliké války...

Tak alespoň píší všechna významná evropská media. Včetně našich. Jde o případ otravy bývalého agenta Skripala, který byl nalezen spolu se svou dcerou v bezvědomí na lavičce před nějakým obchodním centrem v Británii. Otráven. A příznaky otravy se objevily také u policisty, co těla objevil, stejně jako u zasahujících zdravotníků. Takže chemická zbraň.

A protože Britové nejsou žádní vidláci, tak hned také analyzovali, jaká. Ruská, pochopitelně. Jakýsi Novičok. Takže zdánlivě není co řešit. Bývalý ruský agent, ve vlasti, v Rusku, odsouzený za zradu, byl otráven ruskou, typicky ruskou otravnou látkou. To je přece, jako by Putina vyfotili s kouřící zbraní v ruce, ne?

Kádrovák

Ne tak zhurta. Podívejme se na zločin z odstupu a analyticky. Nejdřív si proberme oběť zločinu. V případě Sergeje Skripala jde, i podle Wikipedie, o tak zvaného dvojitého agenta. Tedy člověka, který pracoval pro obě strany, svou vlast i protivníka, v tomto případě Velkou Británii. Působil v ústředí GRÚ jako "kádrovák", a tak měl svým britským sponzorům co předávat. Osobní charakteristiky pracovníků tajné služby patří a vždycky patřily k nejcennějším údajům, po kterých rozvědky pasou. V roce 2004 mu na to Rusové přišli. Dostal 13 let natvrdo za vlastizradu.

Ale měl štěstí. V roce 2010 ho Rusové vyměnili za své agenty chycené v Británii. Tak už to v podobných službách bývá. Velmoci si čas od času špiony vyměňují. Skripal se tedy v roce 2010 usadil ve Velké Britanii, a žil tam až do současnosti.

Měli Rusové důvod takového člověka zabíjet? A navíc tak spektakulárním způsobem? Kdyby se jej opravdu chtěli definitivně zbavit, pak k tomu bylo jeho uvěznění mezi léty 2004 až 2010 ideálním časem. Do úmrtního listu by se napsala nějaká nemoc, nebo sebevražda a hotovo. Kdo by se zajímal o jednoho zemřelého vězně? No, a kdyby se až dodatečně se zpožděním zjistilo, jakého zloducha si to pustili z lochu do Británie, bylo od roku 2010 dost času zorganizovat nějakou nešťastnou náhodu. Autonehodu na přechodu, nebo třeba sebevraždu, skokem z okna. Takový Jan Masaryk by vám mohl vyprávět o tradičních ruských metodách, jak se elegantně zbavit nepohodlného... Tedy, kdyby ten pád přežil.

Superjed

Dojem, že zde něco nehraje, ještě více umocňuje tajemný ruský Novičok. O co jde? Pod názvem "novičoky" se skrývá skupina chemických látek, vyvíjených v sedmdesátých letech minulého století v Rusku (tehdejším SSSR) jako bojové otravné látky. Přesněji látky nervově-paralytické. Šlo o to vyrobit látku nejen toxičtější, než tehdejší (i dosavadní) standard oboru, označovaný jako VX, ale současně i látku vzdorující léčbě intoxikovaného vojáka (laicky "protijedům" z kategorie oximů) a navíc i látku bezpečnou při manipulaci a přepravě.

Jako nejperspektivnější byly vybrány látky, označované jako A 232, A 234 a A 230. Jde o nesmírně prudce jedovaté organofosfáty se strašidelně vypadajícími názvy, jako N-[1-(diethylamino)ethyliden]amido-O-methyl-fosforofluoridát, 5 až 8 krát toxičtější, než bojová látka VX. Pro laiky - k usmrcení dospělého člověka stačí kapka velikosti necelé špendlíkové hlavičky (celokovového špendlíku), která dopadne na neporušenou pokožku. Spolehlivě se vstřebá a působí.

Proto, aby manipulace s tak strašlivými jedy byla pro domácí ruskou obsluhu příslušných zbraní bezpečná, byla celá tato skupina Novičoků vyvíjena jako tzv. BINÁRNÍ. To znamená, že v munici není přímo Novičok, ale dvě relativně málo toxické chemikálie, ze kterých jed vzniká po výstřelu cestou k cíli. Z toho je zřejmé, o jak obtížný vývoj se jedná. Výsledná látka musí být extrémně toxická, ale musí vznikat ze dvou relativně bezpečných a hlavně stabilních chemikálií během velice krátké doby, po kterou letí raketa či granát k cíli.

Laboratoř na koleni?

A zde se zastavme. Sergej Skripal byl prý otráven Novičokem. Už víme, že se jedná o celou skupinu látek. Hlavně však to, že se jde o látky konstruované jako binární. To znamená, že by příslušný agent musel někde provést tu reakci 2 chemikálií, při níž Novičoky vznikají. Ano, je rychlá. Ale přece jen... Chce to vybavení, kvalifikaci a hlavně klid na práci. Vždyť jediná kapička, nebo jedno nadechnutí par a je po agentovi. Rozhodně se to nedá provést někde v hospodě či obchoďáku na záchodku tak, jako třeba klasičtější převzetí a zkontrolování pistole s tlumičem.

O nošení hotové látky v kapse po městě pak netřeba vůbec uvažovat. Stačí malá netěsnost, tlačenice v dopravním prostředku... Ta věc se spolehlivě a rychle propije oděvem k neporušené kůži. A některé druhy i gumou a plastem.

Povznesme se ale nad technikálie a postupme o level výše. Proč zrovna Novičok? Proč, když je tolik jiných jedů? Proč látka, o níž se všeobecně ví, že byla syntetizována v Rusku? Aby i hluchoněmého slepce trklo, odkud vítr fouká? To už tam na lavičku vedle Sripala a jeho dcery mohli rovnou položit samovar či balalajku...

Ono totiž žádné ruské tajemství a "know-how" okolo Novičoků už dávno neexistuje. První konkrétnější informace byly získány od přeběhlíků, kteří se podíleli na ruském programu biologických a chemických zbraní, dlouho před rokem 2000. Jedním z nich byl Ken Alibekov, přední pracovník zařízení na výrobu bakteriologických zbraní BIOPREPARAT, který poskytl kromě informací o programu biologických zbraní také některé relevantní informace o novičocích.

O něco konkrétní a přesnější informace pak západ získal od Vila Mirzjanova , který byl za údajné indiskrece o programu v Rusku vězněn za velezradu a posléze propuštěn. V roce 1994 vystěhoval na Západ a své informace si nenechal pro sebe. Veřejnost s existencí Novičoků seznámil ve své knize, která vyšla 2009.

Ani u nás, alespoň v odborných kruzích, není existence Novičoků už dlouho žádným tajemstvím. A to včetně metod jejich přípravy. Přesvědčit se můžete například zde. Doporučuji stranu 330, kapitolu 13. Sloučeniny projektu FOLIANT/NOVIČOK.

Dvě mouchy jednou ranou

Takže kdo opravdu chce, může si ten slavný "ruský" novičok vyrobit. V kuchyni to sice nepůjde, ale každá západní země disponuje jak odborníky, tak i specializovanými pracovišti, včetně utajených, schopnými tuto věc nebo její prekurzory syntetizovat.

A teď ještě jedna zajímavost navrch. Britská média uvádějí, že Sergej Skripal v posledních letech spolupracoval se soukromou bezpečnostní agenturou Orbis Business Intelligence. To je spolek, který zaměstnával i jistého Christophera Steela. Že vám to jméno nic neříká? V anglosaských zemích je nepoměrně známější. Jde o onoho pána, který zásoboval Hillary Clintonovou zaručenými zprávami o Trumpových vazbách na Rusko. Což neklaplo.

Tak že by se uklízelo?

A přitom jako vedlejší bonus se ještě podařilo přiživit protiruskou hysterii, která už začala na celém Západě nebezpečně ochládat...

 

Převzato z Protiproud

 

Klíčová slova: Velká Británie  | tajné služby  | Rusko
reklama
2963 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Buduje se celosvětový systém sledování. Podporuje ho Bill Gates (+ video)Britská vláda dělá z nevinných důchodců ruské boty!Záchodová vzpoura! Imigranti se bouří kvůli toaletám a humanisté vymýšlejí, co s tím. Co je jablkem sváru? Je to prý horší než v syrském vězení!Budeme zase za aktivní blbečky? Německo chce výjimku z amerických protiruských sankcí. A co ty, Kalousku?Tohle musíte vidět! Odhalení údajného chemického útoku v Sýrii (+ video)

ePortal.cz

A tentokrát nechme politiku politikou. Je tu totiž jednoho mnohem závažnější témaTento mocný muž není žádný dobráček. Na lidech mu nezáleží a má toho na triku skutečně dost

euPortal.cz

Invaze z Afriky pokračuje: ve třech dnech 1400 migrantů, stovky se svrabem ... Gang imigrantů napadal důchodce a takhle to dopadlo... Podívejte se

Eurabia.cz

Vychází první díl jedinečného díla - komentáře koránu v češtině!Protikřesťanské čistky ve Francii: Školy v Avignonu už nesmí nést jména světců

Nezdravi.cz

Vědci našli způsob, jak regulovat délku životaStojí za to nahradit bílou rýži tzv. hnědou rýží?

euServer.cz

Vzniku první a druhé světové války předcházely lži a provokace. Jako nyníAmerika je největším globálním potupitelem lidských práv v historii světa, mimo jakoukoli kontrolu jednající hegemon, snažící přivlastnit si nikým neomezenou totální nadvládu

ParlamentniListy.cz

Je to nebezpečný šílenec. EU se rozpadne díky lidem jako on. Špidla řekl, že buď přijmeme euro, nebo bude válka, a toto nám řekli Kalousek, Keller, Foldyna či OkamuraVIDEO Jaromír Soukup se tentokrát pustil na hodně tenký led. Tohle by ho mohlo mrzet
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny