„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Otrávený agent v Británii: Jasná Putinova stopa? Jak přesně funguje tajemný sovětský superjed. Protiruská hysterie chladne, je třeba přikrmovat

Autor: Lubomír Vylíčil | Publikováno: 22.3.2018 | Rubrika: ZA OPONOU
Ilustrace

Ten zloduch Putin si nedá a nedá pokoj! Nejenže se uzurpátorsky producíruje po ukradeném Krymu. Ale před pár dny si jeho agenti troufli zaútočit přímo na Velkou Britanii, člena NATO. A to, považte, dokonce chemickými zbraněmi! A svět, kvůli těm jeho vylomeninám, opět balancuje na hraně veliké války...

Tak alespoň píší všechna významná evropská media. Včetně našich. Jde o případ otravy bývalého agenta Skripala, který byl nalezen spolu se svou dcerou v bezvědomí na lavičce před nějakým obchodním centrem v Británii. Otráven. A příznaky otravy se objevily také u policisty, co těla objevil, stejně jako u zasahujících zdravotníků. Takže chemická zbraň.

A protože Britové nejsou žádní vidláci, tak hned také analyzovali, jaká. Ruská, pochopitelně. Jakýsi Novičok. Takže zdánlivě není co řešit. Bývalý ruský agent, ve vlasti, v Rusku, odsouzený za zradu, byl otráven ruskou, typicky ruskou otravnou látkou. To je přece, jako by Putina vyfotili s kouřící zbraní v ruce, ne?

Kádrovák

Ne tak zhurta. Podívejme se na zločin z odstupu a analyticky. Nejdřív si proberme oběť zločinu. V případě Sergeje Skripala jde, i podle Wikipedie, o tak zvaného dvojitého agenta. Tedy člověka, který pracoval pro obě strany, svou vlast i protivníka, v tomto případě Velkou Británii. Působil v ústředí GRÚ jako "kádrovák", a tak měl svým britským sponzorům co předávat. Osobní charakteristiky pracovníků tajné služby patří a vždycky patřily k nejcennějším údajům, po kterých rozvědky pasou. V roce 2004 mu na to Rusové přišli. Dostal 13 let natvrdo za vlastizradu.

Ale měl štěstí. V roce 2010 ho Rusové vyměnili za své agenty chycené v Británii. Tak už to v podobných službách bývá. Velmoci si čas od času špiony vyměňují. Skripal se tedy v roce 2010 usadil ve Velké Britanii, a žil tam až do současnosti.

Měli Rusové důvod takového člověka zabíjet? A navíc tak spektakulárním způsobem? Kdyby se jej opravdu chtěli definitivně zbavit, pak k tomu bylo jeho uvěznění mezi léty 2004 až 2010 ideálním časem. Do úmrtního listu by se napsala nějaká nemoc, nebo sebevražda a hotovo. Kdo by se zajímal o jednoho zemřelého vězně? No, a kdyby se až dodatečně se zpožděním zjistilo, jakého zloducha si to pustili z lochu do Británie, bylo od roku 2010 dost času zorganizovat nějakou nešťastnou náhodu. Autonehodu na přechodu, nebo třeba sebevraždu, skokem z okna. Takový Jan Masaryk by vám mohl vyprávět o tradičních ruských metodách, jak se elegantně zbavit nepohodlného... Tedy, kdyby ten pád přežil.

Superjed

Dojem, že zde něco nehraje, ještě více umocňuje tajemný ruský Novičok. O co jde? Pod názvem "novičoky" se skrývá skupina chemických látek, vyvíjených v sedmdesátých letech minulého století v Rusku (tehdejším SSSR) jako bojové otravné látky. Přesněji látky nervově-paralytické. Šlo o to vyrobit látku nejen toxičtější, než tehdejší (i dosavadní) standard oboru, označovaný jako VX, ale současně i látku vzdorující léčbě intoxikovaného vojáka (laicky "protijedům" z kategorie oximů) a navíc i látku bezpečnou při manipulaci a přepravě.

Jako nejperspektivnější byly vybrány látky, označované jako A 232, A 234 a A 230. Jde o nesmírně prudce jedovaté organofosfáty se strašidelně vypadajícími názvy, jako N-[1-(diethylamino)ethyliden]amido-O-methyl-fosforofluoridát, 5 až 8 krát toxičtější, než bojová látka VX. Pro laiky - k usmrcení dospělého člověka stačí kapka velikosti necelé špendlíkové hlavičky (celokovového špendlíku), která dopadne na neporušenou pokožku. Spolehlivě se vstřebá a působí.

Proto, aby manipulace s tak strašlivými jedy byla pro domácí ruskou obsluhu příslušných zbraní bezpečná, byla celá tato skupina Novičoků vyvíjena jako tzv. BINÁRNÍ. To znamená, že v munici není přímo Novičok, ale dvě relativně málo toxické chemikálie, ze kterých jed vzniká po výstřelu cestou k cíli. Z toho je zřejmé, o jak obtížný vývoj se jedná. Výsledná látka musí být extrémně toxická, ale musí vznikat ze dvou relativně bezpečných a hlavně stabilních chemikálií během velice krátké doby, po kterou letí raketa či granát k cíli.

Laboratoř na koleni?

A zde se zastavme. Sergej Skripal byl prý otráven Novičokem. Už víme, že se jedná o celou skupinu látek. Hlavně však to, že se jde o látky konstruované jako binární. To znamená, že by příslušný agent musel někde provést tu reakci 2 chemikálií, při níž Novičoky vznikají. Ano, je rychlá. Ale přece jen... Chce to vybavení, kvalifikaci a hlavně klid na práci. Vždyť jediná kapička, nebo jedno nadechnutí par a je po agentovi. Rozhodně se to nedá provést někde v hospodě či obchoďáku na záchodku tak, jako třeba klasičtější převzetí a zkontrolování pistole s tlumičem.

O nošení hotové látky v kapse po městě pak netřeba vůbec uvažovat. Stačí malá netěsnost, tlačenice v dopravním prostředku... Ta věc se spolehlivě a rychle propije oděvem k neporušené kůži. A některé druhy i gumou a plastem.

Povznesme se ale nad technikálie a postupme o level výše. Proč zrovna Novičok? Proč, když je tolik jiných jedů? Proč látka, o níž se všeobecně ví, že byla syntetizována v Rusku? Aby i hluchoněmého slepce trklo, odkud vítr fouká? To už tam na lavičku vedle Sripala a jeho dcery mohli rovnou položit samovar či balalajku...

Ono totiž žádné ruské tajemství a "know-how" okolo Novičoků už dávno neexistuje. První konkrétnější informace byly získány od přeběhlíků, kteří se podíleli na ruském programu biologických a chemických zbraní, dlouho před rokem 2000. Jedním z nich byl Ken Alibekov, přední pracovník zařízení na výrobu bakteriologických zbraní BIOPREPARAT, který poskytl kromě informací o programu biologických zbraní také některé relevantní informace o novičocích.

O něco konkrétní a přesnější informace pak západ získal od Vila Mirzjanova , který byl za údajné indiskrece o programu v Rusku vězněn za velezradu a posléze propuštěn. V roce 1994 vystěhoval na Západ a své informace si nenechal pro sebe. Veřejnost s existencí Novičoků seznámil ve své knize, která vyšla 2009.

Ani u nás, alespoň v odborných kruzích, není existence Novičoků už dlouho žádným tajemstvím. A to včetně metod jejich přípravy. Přesvědčit se můžete například zde. Doporučuji stranu 330, kapitolu 13. Sloučeniny projektu FOLIANT/NOVIČOK.

Dvě mouchy jednou ranou

Takže kdo opravdu chce, může si ten slavný "ruský" novičok vyrobit. V kuchyni to sice nepůjde, ale každá západní země disponuje jak odborníky, tak i specializovanými pracovišti, včetně utajených, schopnými tuto věc nebo její prekurzory syntetizovat.

A teď ještě jedna zajímavost navrch. Britská média uvádějí, že Sergej Skripal v posledních letech spolupracoval se soukromou bezpečnostní agenturou Orbis Business Intelligence. To je spolek, který zaměstnával i jistého Christophera Steela. Že vám to jméno nic neříká? V anglosaských zemích je nepoměrně známější. Jde o onoho pána, který zásoboval Hillary Clintonovou zaručenými zprávami o Trumpových vazbách na Rusko. Což neklaplo.

Tak že by se uklízelo?

A přitom jako vedlejší bonus se ještě podařilo přiživit protiruskou hysterii, která už začala na celém Západě nebezpečně ochládat...

 

Převzato z Protiproud

 

Klíčová slova: Velká Británie  | tajné služby  | Rusko
3478 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Anarchista chtěl podpálit středisko pro nelegální imigranty! (+ foto)Zoufalí Katalánci zaútočili na středisko pro uprchlíky (+ video)Důvod k válce? Američané se opravdu hodně snaží. Írán prý porušoval smlouvu před její platností (+ foto)Nebývalá upřímnost na parádě deviantů v Paříži! Zničíme vaši... (+ foto)Skandál! Děti ve škole se učily modlit Allahu Akbar (+ video)

ePortal.cz

Smutná realita Palestinské samosprávy- „je nás tisíce ochotných zabíjet“Tomáš Klus chátrá. Chce se stát domovníkem, kuchařem, nebo odchází do ústraní?

euPortal.cz

Další zpráva z bruselského Kocourkova...Německo: Počet útoků nožem kvůli přílivu imigrantů láme rekordy. Fakta jsou naprosto děsivá

Eurabia.cz

Jak zastavit oteplování planety? Je nutné přijmout okamžitý zákaz kosmického zářeníMatka dívky zavražděné islamisty v Maroku: "Nejspravedlnější by bylo vynést nad těmi zvířaty trest smrti"

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životMilióny obětí podvodu s cholesterolem. Vejce a tučná jídla potřebujeme! Impotence a infarkty v důsledku "zdravé výživy? Kudy z toho? Nespoléhejme na vědce, ale na rozum

euServer.cz

Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslné

ParlamentniListy.cz

Pamatujete intervence? ČNB nyní podle Markéty Šichtařové chystá ještě větší hloupostMoravec chtěl pitvat Babišův audit, ale narazil. A zněla Havlova slova
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny