„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Nespolehlivá čísla. Proč předvolební průzkumy stále častěji selhávají?

Autor: odjinud | Publikováno: 28.12.2017 | Rubrika: TECHNIKA
Ilustrace

Poslední výzkumy veřejného mínění věnované voličským preferencím ukazují, že mezi těmi, kdo zcela nevylučuje svou účast v prezidentských volbách, nejvyšší podíl preferencí zaujímá současný prezident Miloš Zeman. Ale dnes je velmi důležitá otázka, nakolik vůbec můžeme věřit průzkumům?

Nikým neočekávané vítězství zastánců Brexitu na referendu o členství Británie v EU v červnu 2016, úplně nepředvídatelný úspěch Trumpa na prezidentských volbách v USA v listopadu 2016, zvolení v květnu 2017 Emmanuel Macrona prezidentem Francie, který nebyl nesporným favoritem — to všechno svědčí o tom, že nemáme představu o skutečných náladách lidí a výzkumy veřejného mínění, které by měly ukázat tyto nálady, se stále častěji mýlí. 

Tohoto trendu si už v roce 2015 všiml novinář listu The New York Times Cliff Zukin a pokusil se najít příčiny zvyšující se nespolehlivosti volebních průzkumů. Během svého studia novinář poznamenal několik velmi důležitých tendencí.

Za prvé, většina průzkumů veřejného mínění se provádí prostřednictvím městského telefonu, který v současné době používají stále méně lidí. Mechanismus průzkumů veřejného mínění prostřednictvím mobilního telefonu je technicky složitější, trvá více času a je dražší.

Druhým znepokojujícím trendem je rychle klesající procento občanů, kteří souhlasí s účastí v průzkumu veřejného mínění. V pozdních sedmdesátých letech byl průzkum považován za reprezentativní, když se ho zúčastnilo 80 procent oslovených lidí. K roku 2014 počet obyvatel, který souhlasí s účastí v průzkumu veřejného mínění, klesl na 8 procent.

Nízko procento odpovídajících má také významný dopad na náklady. V současné době výzkumní organizace musí zaplatit tazatelům, aby dokončily 700 až 1000 mobilních rozhovorů s mírou odezvy pouze 8 procent, a to se prostě nevyplatí.

Všechno to vedlo k tomu, že mnoho průzkumů veřejného mínění se přesunulo na internet, což bohužel nevedlo k odstranění problémů.

Internetové průzkumy jsou mnohem levnější, a proto přilákaly do hry nové firmy, které používají vědecky méně opodstatněné a mnoho méně testované techniky.

Za druhé, věk internetového publika je příliš mladý. 97 % lidí ve věku 18 až 29 let, kteří používají internet, představuje podle průzkumu společnosti Edison Research jen 13 procent voličů, zatímco 40 procent lidí ve věku 65 let a více nepoužívající internet tvoří 22 procent voličů.

Jaké je tedy řešení? Neexistuje žádné. Musíme projít období experimentů, abychom zjistili, co funguje a co je třeba změnit.

 

Převzato z cz.sputniknews.com

Klíčová slova: volby
3163 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

ePortal.cz

“Prasečinky” v poštěDaně nás dusí

euPortal.cz

Planetární diktatura nastupuje přes finance: BlackRock ovládne svět. Nahradí dolar nová měna? Peníze už jen digitální. Konec národních státůGlobalistická média nás označují za dezinformátory...

Eurabia.cz

Vláda Arménie informuje OSN, že Ázerbájdžáncům se nedá věřit, protože porušuji uzavřené dohodySvrchovaná: Kuba má svoji vakcínu!

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Volby budou soubojem konzervativních zastánců národního státu a progresivistů v čele s Piráty usilujících o „více Evropy“ a podporu imigrace a islamizaceBez práva na slávu. K dějinám ruské rozvědky

ParlamentniListy.cz

Nevyřčený důvod Kalouskova odchodu? Expremiér promluvil nejen o tom. A přidal varování před Pekarovou AdamovouSvětoznámý cukrář: Jsme v komunikačním pr*seru! Babiš se neumí obklopit schopnějšími lidmi. Očekávám defenestraci, pak revoluci. Nebo zázrak
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny