„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Naše armáda není v Afganistanu kvůli boji s terorismem, říká bývalý šéf štábu sekretariátu ministra zahraničí USA. Proč tedy? (+ video)

Autor: Spectrum13 | Publikováno: 29.11.2017 | Rubrika: VOJENSTVÍ
Ilustrace

Prof. Lawrence Wilkerson, bývalý šéf štábu sekretariátu a plukovník americké armády, prohlásil, že američtí vojáci nejsou v Afganistanu není kvůli boji s terorismem. Důvody jsou jiné.

Wilkerson se na portálu Real News Network vyjádřil k možné spolupráci s Ruskem a Íránu s Tálibánem. Wilkerson uvedl, že je možné, že Rusové a Íránci udržují do jisté omezené míry kontakty s talibánci, ale řídí se při tom vlastními úzce vymezenými zájmy.

Podle něj v případě Ruska může jít o infiltraci islamistických skupin v Afganistanu, aby se zabránilo jejich dalšímu šíření směrem do Ruska.

„Ale zopakuji, co jsem už mnohokrát říkal. V Afganistanu už nejde o talibánce. Nejde už dokonce ani o stabilitu v Afganistanu, leda že by to sloužilo vyššímu cíli. A ten vyšší cíl je dvojí povahy. Za prvé jde o to, aby tvrdá armádní síla zůstala v Afganistanu po dobu nejbližších padesáti let, pokud se to ukáže nutné. Aby se tato síla nacházela poblíž nové čínské Hedvábné stezky. Druhým cílem je neutralizace pákistánských jaderných zbraní, kdyby v této zemi došlo k destabilizaci. Proto jsem v Afganistanu. Ne proto, abychom bojovali s talibánci, Al-Kaidou, ISIS nebo kýmkoliv jiným. A budeme tam půl dalšího století,“ řekl Wilkerson.

Zdroj: Real News

Klíčová slova: USA  | armáda  | Rusko  | Čína  | Afganistan
4474 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny