„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Neúspěch zahraniční politiky USA. Proč zastavuje Trump vojenskou podporu Kurdů v Sýrii?

Autor: odjinud | Publikováno: 26.11.2017 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

Washington zreviduje strategii vojenské podpory svých spojenců v Sýrii. Prohlásili to v Bílém domě podle výsledků jednání prezidenta USA Donalda Trumpa a tureckého předáka Recepa Tayyipa Erdoğana. Jak upřesnili v Ankaře, jednalo se mj. o zastavení dodávek zbraní kurdským Lidovým obranným jednotkám.

Krok stranou

Nehledě na to, že Bílý dům neuvedl, v čem konkrétně budou tyto dohody spočívat, v Ankaře už oznámili Trumpův slib vzdát se podpory kurdských oddílů YPG (Lidových obranných jednotek). Turecké úřady je pokládají za bojové křídlo Strany kurdských pracujících, kterou označují za teroristickou.

„Prezident Trump v průběhu telefonické besedy ujistil prezidenta Erdoğana v tom, že dal jasný pokyn zastavit vojenskou pomoc YPG. Podle jeho slov, této hlouposti bylo třeba učinit přítrž už dříve. Vítáme toto rozhodnutí a budeme sledovat jeho realizaci," prohlásil ministr zahraničních věcí Turecka Mevlüt Çavuşoğlu, kdy komentoval jednání obou předáků.

Experti podotýkají, že když dal americký prezident Ankaře skutečně podobný slib, jde o zarážející odchylku od dříve zvolené strategii pro Sýrii. Vždyť na začátku svého prezidentství Donald Trump prohlašoval, že pokládá Kurdy div ne za nejbližší spojence USA.

„Musíme využít Kurdů. Musíme je ozbrojovat. Dokázali, že jsou výbornými bojovníky a věrnými spojenci. Musíme s nimi spolupracovat ještě více, než dříve," řekl v únoru 2016.

Vstříc Turecku

Tím, že slíbil Erdoğanovi zastavení podpory Kurdů, pokusil se Trump uspořádat vztahy s Ankarou, které nejsou v poslední době právě nejlepší. Řekl to v besedě s RT spisovatel a historik Gerald Horne, který rovněž podotkl, že není to první případ, kdy USA Kurdy zradily.

„Bude-li dohoda s Kurdy přece jen porušena, nebude to poprvé, co upadnou v nemilost Washingtonu. Podívejme se ale na tuto situaci vcelku. Pro nikoho přece není tajemstvím, že vztahy Washingtonu a Ankary se v poslední době zhoršují. Je jasné, že Trump a Erdoğan nemohou najít společný jazyk, zejména s ohledem na to, že Ankara nemůže docílit toho, aby jí Washington vydal jejího hlavního politického oponenta — Gülena. Dnešní dohoda je pokusem tyto vztahy uspořádat", řekl Horne.

Schůzka v Soči

Experti se kromě toho shodují v názoru, že tento krok Washingtonu vstříc Ankaře popohnala nedávná schůzka v Soči, jíž se zúčastnili prezidenti Ruska, Íránu a Turecka.

„Změna názorů Trumpa ukazuje, co se ve skutečnosti děje v Sýrii, včetně neúspěchu zahraniční politiky USA. Ve Spojených státech se aktivně posuzovala nedávná schůzka v Soči prezidentů Turecka, Íránu a Ruska. V souvislosti s tím pokládám za možné vyslovit předpoklad, že tato schůzka nesporně napomohla pokroku v urovnání syrské krize a měla za následek Trumpův telefonát Erdoğanovi," uvažuje Horne.

S tím, že ruská úsilí pro urovnání v Sýrii mohla ovlivnit jednání USA, souhlasí také americký novinář, člen Hnutí solidarity se Sýrií Rick Sterling.

„Doufám, že v USA si přece jen uvědomují nutnost dodržovat mezinárodní zákony a stáhnou své síly ze Sýrie, které se tam nacházejí nezákonně, o což požádal Damašek," prohlásil expert.

Vyslovil přitom předpoklad, že pro Kurdy nebude změna pozice Washingtonu velkým překvapením.

„Kurdy i dříve už nejednou zradili. Myslím si, že nebudou nynější zprávou moc překvapeni. Pravděpodobně už mají rezervní plán pro případ, když se jich USA vzdají. Myslím si, že v souvislosti s tím mohou zrevidovat své vztahy a začít spolupracovat se syrskou vládou," uzavřel Rick Sterling.

 

Převzato z cz.sputniknews.com

Klíčová slova: USA  | Sýrie
3279 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxi

ePortal.cz

Klaus: Relativní nebezpečnost tohoto koronaviru – ve srovnání s řadou dalších nemocí a zdravotních rizik pro obyvatele naší země i celé planety – není mimořádně vysokáV případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončena

euPortal.cz

Migranti se musí kvůli viru přestěhovat do hotelů a letovisek s wi-fi v každém pokoji, zařizuje jim pokroková německá neziskovkaJak pomoci „živnostníkům-samoživitelům“

Eurabia.cz

Albánští muslimové terorizují Řeky a EU k tomu mlčí!Ukázka brutálních útoku uprchlíku na řecké pohraničníky ...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Pražská špína se vypořádala s maršálem, který Prahu uchránil před osudem VaršavyČT v nejvyšším vzepětí své nestrannosti. Zatím vystoupili herec Mádl, kněz Halík, sportovec Hašek a dramatik Svěrák. Další podobní jsou připraveni...

ParlamentniListy.cz

To už dál nevydržíme, tuší Šmucler. Navrhuje změnu, která bude zajímat hlavně důchodceEuro je pro Italy břemenem. Salvini vyhraje. Předseda Svobodných o chybách EU i o bezmoci při sledování Moravce
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny