„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Proč se americká armáda rozpadá na kusy?

Autor: odjinud | Publikováno: 21.7.2017 | Rubrika: VOJENSTVÍ
Ilustrace

Armáda Spojených států se rozpadá na kusy, píše ve svém článku pro The National Interest bývalý plukovník a v současnosti odborník na vojenskou historii a obranu Douglas Macgregor. Podle něj za to mohou problémy, před kterými američtí generálové raději zavírají oči.

„Pokud Donald Trump nejmenuje silného a informovaného ministra armády, který by byl schopen vyžadovat od generálů odpovědnost a trval by na radikálních změnách, může armáda ztratit mnohem více než pouze peníze," tvrdí Macgregor.

Podle něj nejvyšší armádní velení ještě nepochopilo, že období druhé světové války již skončilo. Dále tvrdí, že velení raději investuje miliardy dolarů do neosvědčených technologií, jež údajně pomohou v daleké budoucnosti vyhrát válku, nebo do nových verzí zastaralých platforem a systémů.

Dále píše o cvičení NATO v Bulharsku, v rámci kterých výsadkáři NATO musí proniknout na území simulovaného nepřítele, obsadit letiště a počkat na posily pro provedení další operace.

Macgregor toto cvičení označil za „přípravu k sebevraždě", což si moc dobře uvědomují jak východoevropští partneři USA, tak i Rusko. Podobná operace vyžaduje od Spojených států převahu ve vzduchu, na moři a celkovou převahu na dotyčném bojišti.

Pokud by se Spojené státy pokusily provést tuto operaci proti připraveným silám Ruska, Číny nebo Severní Korey, tak by toto cvičení podle něj skončilo během několika minut.

Ještě jedním problémem americké armády jsou podle Macgregora 200 tisíc vojáků, které regulární armáda postrádá v Africe, Asii a na Blízkém východě, kde mají podpořit operace, jež tam provádí Washington.

„Základem vojenské síly jsou bojové formace, a nikoliv počet vojáků. Dnes je americká armáda rozptýlena po celém světě a její formace jsou přežitkem studené války," domnívá se autor.

Vojenské jednotky americké armády nejsou dnes připraveny pro společné integrované operace „v těch nejsmrtonosnějších podmínkách, které jsme kdy viděli od dob druhé světové války", tvrdí Macgregor.

Podle jeho názoru hrozba vzniku kritické situace, která by se podobala korejské válce v 50. letech, roste s každým dnem. Právě proto není vyloučeno, že dějiny budou soudit Donalda Trumpa podle toho, koho jmenuje novým ministrem armády.

 

Převzato z cz.sputniknews.com

Klíčová slova: USA  | armáda
5493 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxi

ePortal.cz

Čtenáři a přátelé Eportalu, podpořte nás prosím, nebo ukončíme činnostMuslimské šátky a svoboda je nosit

euPortal.cz

Jestli přijedeme do Čech, přijedeme zabíjet, nenávidíme nevěřící... Čeští muslimové podporují terorismus. Bude nám ještě někdo tvrdit, že jsou umírnění?Kolonizace Prahy: Statisíce cizinců mění tvář metropole. Jde o Prolomení hradeb do celé země?

Eurabia.cz

K Vánocům: Teroristický útok!Muslimský zpěvák oslavuje smíšená manželství evropských žen s muslimy, jako zbraň ničení naší Evropy

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Dosud největší facka EU! Sledoval jsem celý přenos. ČT hystericky proti JohnsonoviMám pro premiéra Babiše dvě zprávy

ParlamentniListy.cz

To je náhoda: Petr Nečas obviněn. A zrovna, když to vyšlo najevo... Podívejte sePavel Novotný? Komentátorka má vážné podezření, jde o ODS
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny