„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Izrael podporuje islamisty. Přinášíme svědectví džihádistů i Židů. Co na to naši patologičtí izraelomilci?

Autor: MoonChild | Publikováno: 4.7.2017 | Rubrika: ZA OPONOU
Ilustrace

Portál Middle East Eye komentuje nedávnou reportáž amerického deníku Wall Street Journal, ve které džihádisti bojující v Sýrii přiznávají, že jejich skupiny dostávají přímou podporu od Izraele.

reportáži zveřejněné 18. června trojice investigativních novinářů z Wall Street Journal, kteří pracují v Tel Avivu, Bejrútu a Ammánu, získala svědectví pěti protivládních skupin bojujících v Sýrii na území přiléhajícím k Izraelem okupovaným Golanským výšinám.

Mj. potvrdili, co už ke konci roku 2014 uváděli vojáci jednotek OSN, kteří se nacházejí na místě: Izrael roky podporuje protivládní oddíly v Sýrii finančně, hmotně, operativně (např. léčí zraněné bojovníky v izraelských nemocnicích).

V reportáži jsou citovány slova Moatasema al-Golaniho, velitele skupiny Fursan al-Džulan, který přímo přiznává: „Bez podpory Izraele bychom nepřežili.“

Izraelský novinář Richard Silverstein nepochybuje, že reportáž odhaluje „nejstřeženější tajemství“ syrského konfliktu, které se ale podle něj může záhy stát „noční můrou Izraele“. Silverstein při analýze syrského bitevního pole poznamenává, že název Fursan al-Džulan se dosud ve zprávách z bojů na Golanských výšinách neobjevoval. Je toho názoru, že tato lokální skupina „má bezpochyby vazby na větší islamistické skupiny“, které v oblasti operují. Tím spíše, že v reportáži Wall Street Journal je vyloučena příslušnost k „umírněným vzbouřencům“.

Silverstein ostatně cituje článek z izraelského deníku Yediot Achronot, ve kterém autor dokazuje, že „rozhodně nemalá část syrských vzbouřenců na Golanských výšinách přijala extrémistickou salafistickou ideologii od Džabhat an-Nusrá, odnože Al-Káidy“, ale pro Izrael „to nehraje roli“.

Silverstein zcela souhlasí se závěry novinářů Wall Street Journal, přičemž zdůrazňuje, že odpovídají poznatkům jeho několikaletého bádání „dokumentujících rozsáhlé zasahování Izraele do syrského konfliktu, včetně mnohých útoků na konvoje Hizballáhu a Íránců [podporujících syrskou vládu], sestřelení syrské stíhačky“ nebo „vraždy velitelů Hizballáhu a íránských [v Sýrii]“ a také „shazování vybavení oddílům an-Nusry napojeným na Al-Káidu a přímé zpravodajské porady mezi důstojníky IDF [izraelské armády] a veliteli vzbouřenců“. To vše podle Silversteina dovoluje označit tvrzení vládních představitelů o tom, že je Izrael zachovává neutralitu v syrské válce, za „falešná“.

Silverstein píše, že Tel Aviv usiluje o svržení prezidenta Bašára al-Asada, „protože jeho spojenci Hizballáh a Írán jsou arcinepřáteli Izraele“. Proto „Izrael chce rozdělenou Sýrii. Chce zemi zmítanou etnickými a náboženskými konflikty, aby mohl ovládnout Golanské výšiny a zajistit severní hranici“. A protože syrská armáda slaví v poslední době úspěchy, přičemž rozšiřuje kontrolu na dalších územích země, tak Silverstein očekává „eskalaci“ nepřátelských kroků Tel Avivu.

Silverstein zároveň zdůrazňuje, že také Američané nechtějí konečné vítězství vládních sil a stabilizaci Sýrie v jejích mezinárodně uznávaných hranicích. Podle něj takové události, jako je např. sestřelování syrských armádních letounů, potvrzují cíle Washingtonu „odrážejí“ cíle Tel Avivu a Trumpova vláda „chce Sýrii rozdělenou na etnické kantony“.

 

Zdroj: middleeasteye.net

Klíčová slova: terorismus  | Izrael  | Sýrie  | islám
5955 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny