„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Může se Le Penová stát prezidentkou Francie? Novináři hlavní stoky tvrdí, že je to nepravděpodobné, ale my víme více

Autor: MoonChild | Publikováno: 1.3.2017 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

Edouard Lecerf, ředitel společnosti pro průzkum veřejného mínění Kantar Sofres, tvrdí, že se v souvislosti s nadcházejícími francouzskými prezidentskými volbami jedná o „zcela výjimečnou situaci“ a že „vítězství Marine Le Penové není vyloučeno“.

Společnost provedla průzkum, který v pondělí zveřejnil list Le Figaro, z něhož vyplývá, že Marine Le Penová v druhém kole prezidentských voleb 7. května dostane 42 % hlasů, pokud jejím protikandidátem bude bývalý ministr hospodářství socialistické vlády Emmanuel Macron. V případě soupeření s kandidátem republikánů Françoisem Fillonem by na ni hlasovalo dokonce 45 % lidí. Je to o 7 a 5 % více, než tomu bylo koncem ledna.

„Dnes už nemůžeme vyloučit, že se Marine Le Penová stane novým prezidentem Francie,“ uvedl v rozhovoru pro polský list Rzeczpospolita Edouard Lecerf.

Do značné míry to lze vysvětlit zklamáním středopravicových voličů kandidaturou Fillona, pro něž se Fillon, který měl být vzorem poctivosti, stal obyčejným podvodníkem, neboť roky vyplácel z veřejných peněz bohaté odměny své ženě za smyšlenou práci.

Proto je téměř polovina příznivců Republikánů připravena hlasovat v druhém kole na Le Penovou, pokud se střetne s Macronem.

„Tento odliv hlasů umírněné pravice k Národní frontě je něčím zcela novým a šokujícím,“ prohlásil Lecerf. Podle něj je už navíc pozdě, aby Republikáni změnili svého kandidáta.

Právě scénář, že druhé kolo bude patřit Le Penové a Macronovi, je nejvíce pravděpodobný. Macron může totiž podle průzkumu počítat v prvním kole s 25 % hlasů, kdežto Fillonova podpora klesla na 20 %. Le Penová má 27 %.

Ale kdyby Fillon postoupil do druhého kola, tak by nemuselo být vše jisté. V takovém případě je až polovina levicových voličů připravena zůstat raději doma, než podpořit bývalého premiéra z prezidentských dob Nicolase Sarkozyho proti Le Penové.

„Tradičně v prvním kole voleb Francouzi ‚vybírali‘ svého favorita, v druhém pak ‚eliminovali‘ větší zlo. Tento mechanismus přestává fungovat. Prezidentských voleb se obvykle účastní 70 až 80 % oprávněných voličů, ale nyní to může být jenom polovina. A to nahrává vítězství Le Penové,“ shrnuje Lecerf.

 

Zdroj: rp.pl

Klíčová slova: Francie  | volby
3569 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny