„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Co by se dělo v případě silné sluneční bouře? Žili bychom jako v postapokalyptických filmech?

Autor: Spectrum13 | Publikováno: 28.1.2017 | Rubrika: EKONOMIKA
Ilustrace

I když je slunce klidné a jeho viditelný povrch je povětšinou bez skvrn, vědci se snaží zjistit, jaký dopad by mělo pro světovou ekonomiku, kdyby došlo k náhlým aktivitám v podobě protuberance nebo výtrysků plazmatu.

Velký počet nabitých částic vysílaných Sluncem může zcela poškodit řídící jednotky satelitů, které krouží nad našimi hlavami. Znamenalo by to konec systémů GPS, GLONASS nebo komunikačních satelitů Iridium.

Právě jeden ze satelitů soustavy Iridium byl poškozen při přeletu nad oblastí jižní atlantické magnetické anomálie (SAA). Kvůli nižší magnetosféře byl satelit více než obvykle vystaven kosmickému a slunečnímu záření. To stačilo k jeho neopravitelnému poškození. Lze očekávat, že kdyby došlo ke sluneční hyperaktivitě, stejný osud by čekal tisíce satelitů.

Na povrchu Země to ale nebude o moc lepší. Poškozena bude zejména energetická infrastruktura. To povede k přerušení dodávek elektrické energie. A nebude se jednat o přerušení elektrického proudu na nějakém území, či dokonce v určitém státě, ale spíše na celém kontinentu, který bude zrovna vystaven dopadu sluneční bouře.

Třebaže se přerušení elektrického proudu nemusí jevit jako velký problém, tak v tomto případě povede k jasným ztrátám. Část klíčové infrastruktury určené k distribuci elektrické energie může být nadobro ztracena. Jde zde především o transformační stanice. Prakticky všechny transformátory budou následkem elektrostatické indukce na vyhození. Navrácení infrastruktury do původního stavu může trvat měsíce.

To se pochopitelně závažně promítne do fungování celých států. Společnosti se najednou probudí ve světě, kde nebudou mít přístup k penězům. Všechny bankovní systémy budou jednoduše nedostupné, a pokud by i některé fungovaly, tak lze předpokládat, že přerušení proudu by se dotklo i drtivé většiny prodejců a poskytovatelů služeb.

Američtí vědci se pokusili vyčíslit, jak velké ztráty by vznikly, kdyby k něčemu takovému došlo. Došli k závěru, že v situaci, kdyby bylo 66 % populace USA bez elektrického proudu, tak by americká ekonomika utrpěla ztrátu 42 miliard dolarů denně. Ztráty na úrovni kontinentu bez elektrické energie budou pochopitelně ještě větší.

Vezmeme-li v úvahu, jak dopad měla na svět Carringtonova událost, tedy sluneční bouře v roce 1859, můžeme si matně udělat obrázek, jak by se podepsala na dnešních společnostech, které jsou na elektronických technologiích takřka závislé.

 

Zdroj: sciencedaily.com

Klíčová slova: peníze  | energetika  | ekonomika
2668 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxi

ePortal.cz

Meghan nedokázala ustát ani sebemírnější kritiku médií, která ji už delší dobu nabádala k pokoře...Čtenáři a přátelé Eportalu, podpořte nás prosím, nebo ukončíme činnost

euPortal.cz

Takže lidi, kteří mají jiný názor, jsou podle pana senátora Drahoše „šmejdi“? Proč si anticivilizační aktivisté připadají užiteční? Práce expertů gender studies má tak vyšší přínos pro národní bohatství než práce energetiků nebo strojařů. Oni tomu opravdu upřímně věří!

Eurabia.cz

Česká muslimka vzkazuje: Nenávidím nevěřící a pokud se vrátím do Čech, tak Vás budu zabíjetSalafitský islám - lidově wahabismus

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Když na Kongresu ODS naslouchají choromyslní choromyslnémuZelený úděl, Velký skok, kulturní revoluce a Zelení gardisté

ParlamentniListy.cz

Programátor Cimbál: Šabatová, to byla pohroma. Tohle vše má na krku. Ani se neptejte, kolik to stálo...Xaver promluvil o ČT. Čísla, jména, informace. Na Kavčích horách nebudou rádi, nejen tam
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny