„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Co by se dělo v případě silné sluneční bouře? Žili bychom jako v postapokalyptických filmech?

Autor: Spectrum13 | Publikováno: 28.1.2017 | Rubrika: EKONOMIKA
Ilustrace

I když je slunce klidné a jeho viditelný povrch je povětšinou bez skvrn, vědci se snaží zjistit, jaký dopad by mělo pro světovou ekonomiku, kdyby došlo k náhlým aktivitám v podobě protuberance nebo výtrysků plazmatu.

Velký počet nabitých částic vysílaných Sluncem může zcela poškodit řídící jednotky satelitů, které krouží nad našimi hlavami. Znamenalo by to konec systémů GPS, GLONASS nebo komunikačních satelitů Iridium.

Právě jeden ze satelitů soustavy Iridium byl poškozen při přeletu nad oblastí jižní atlantické magnetické anomálie (SAA). Kvůli nižší magnetosféře byl satelit více než obvykle vystaven kosmickému a slunečnímu záření. To stačilo k jeho neopravitelnému poškození. Lze očekávat, že kdyby došlo ke sluneční hyperaktivitě, stejný osud by čekal tisíce satelitů.

Na povrchu Země to ale nebude o moc lepší. Poškozena bude zejména energetická infrastruktura. To povede k přerušení dodávek elektrické energie. A nebude se jednat o přerušení elektrického proudu na nějakém území, či dokonce v určitém státě, ale spíše na celém kontinentu, který bude zrovna vystaven dopadu sluneční bouře.

Třebaže se přerušení elektrického proudu nemusí jevit jako velký problém, tak v tomto případě povede k jasným ztrátám. Část klíčové infrastruktury určené k distribuci elektrické energie může být nadobro ztracena. Jde zde především o transformační stanice. Prakticky všechny transformátory budou následkem elektrostatické indukce na vyhození. Navrácení infrastruktury do původního stavu může trvat měsíce.

To se pochopitelně závažně promítne do fungování celých států. Společnosti se najednou probudí ve světě, kde nebudou mít přístup k penězům. Všechny bankovní systémy budou jednoduše nedostupné, a pokud by i některé fungovaly, tak lze předpokládat, že přerušení proudu by se dotklo i drtivé většiny prodejců a poskytovatelů služeb.

Američtí vědci se pokusili vyčíslit, jak velké ztráty by vznikly, kdyby k něčemu takovému došlo. Došli k závěru, že v situaci, kdyby bylo 66 % populace USA bez elektrického proudu, tak by americká ekonomika utrpěla ztrátu 42 miliard dolarů denně. Ztráty na úrovni kontinentu bez elektrické energie budou pochopitelně ještě větší.

Vezmeme-li v úvahu, jak dopad měla na svět Carringtonova událost, tedy sluneční bouře v roce 1859, můžeme si matně udělat obrázek, jak by se podepsala na dnešních společnostech, které jsou na elektronických technologiích takřka závislé.

 

Zdroj: sciencedaily.com

Klíčová slova: peníze  | energetika  | ekonomika
2473 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Vypadá to tady jako mini Pákistán, řekla známá herečka v Anglii (+ video)Vědci odhalili údajný rasismus už u nemluvňat! Prý se s tím má něco udělatV budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnostiŠílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)Anarchista chtěl podpálit středisko pro nelegální imigranty! (+ foto)

ePortal.cz

Volejte řediteli?Každá demokracie má právo bránit sama sebe

euPortal.cz

Máme tady další důsledek šílené masové imigrace a multikulturalismu. „Němečtí“ učni často neumí německyNaše republika žije v situaci, kdy si nemůže přijímat vlastní zákony, jsme pod sametovou okupací elit Bruselu a komu se to nelíbí, je mediálně popraven a případně kriminalizován jako extremista

Eurabia.cz

Liberálové jsou ve skutečnosti maskování bolševici toužící po teroru proti odlišným názorůmHrůzostrašné: 2/3 vražd páchají imigranti

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmu

ParlamentniListy.cz

Politická agitace? Státní univerzita čelí hněvu Okamury. Za vše může tento její počinBabiš udeřil na televizi. Zprudka. Tanky, Zeman, Zaorálek, všechno špatně
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny