„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Glosy FreeGlobe (11) Schwarzenbergova ostuda. Neumí českou národní hymnu

Autor: -abb- | Publikováno: 14.1.2013 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Jsem vlastenec a českou státní hymnu si rád vyslechnu v pozoru, ovšem to, co předvedl tým Karla Schwarzenberga a hlavně Schwarzenberg sám, bylo trapné a ubohé. Začít zpívat hymnu v takový okamžik, je především projevem falše, nepokory a nadutosti. Nebylo to nic spontánního, jen před kamerami naživo odvysílaný pokus o mediální manipulaci s vlasteneckými city, který ale vyzněl naprázdno, ba dokonce kandidáta ztrapnil.

Pochopil bych, kdyby se srocený dav neudržel ve chvíli, kdy by bylo vítězství Karla Schwarzenberga po druhém kole volby jasné, ale zatím máme jen první kolo a ten, kdo se po něm tváří jako král, může za 14 dní vypadat jako šašek. I když kníže vypadal jako šašek už nyní. Jednak na něm bylo patrné zaváhání a rozpačitost, když mu došlo, co se děje, načež nahodil strojený úsměv a postavil se do strojeného postoje. Posléze se ale dovtípil, že by měl zpívat, a tak začal svým huhlavým hlasem přibrukovat - ale ta slova jaksi na jazyk stále ne a ne přijít. Trochu zpomalil a bylo vidět, že se nechává davem vést a odposlouchává. Kdo záběry vnímal pozorně, několikrát rozezná, že kníže neví, co zpívat, a nebo zpívá, co nemá.

Myslím, že je to ještě větší trapas, než když Jan Švejnar byl před pěti lety v televizním pořadu načapán, že neví, co je prezidentská standarta. Není se ale čemu divit, Schwarzenberg není Čech, v Čechách se jen narodil. Jeho rodina má už více než 400 let curyšské občanství, má tedy švýcarský pas, žije střídavě v Rakousku a Německu, smýšlením je to kosmopolita a v žilách mu proudí modrá krev hned několika národností. O Čechách dlouhodobě mluví pohrdlivě a české národní zájmy jsou mu ukradené. Takže snad ani po něm nemůžeme chtít, aby slova české hymny znal a zpíval je od srdce. Pak ale naopak Karel Schwarzenberg nemůže po nás chtít, abychom mu to tam hodili...

Dodatek: Jakl o "knížeti": Prezident by měl znát hymnu

čtěte také:

Pokrytec Schwarzenberg? Loni ještě amnestii hájil a chtěl propouštět vězně

Ostrý senátor: Vlastizrádce Schwarzenberg chce vymrdávat s národem

Aféru s dalajlámou spískal Žantovský a dostal za to od Klause „kartáč“

8085 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny