„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Proč Asad vítězí v Sýrii? Nejen silou…

Autor: odjinud | Publikováno: 4.12.2016 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

Jedním z klíčových faktorů, zajišťujících syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi podporu velkého počtu obyvatelstva během občanské války, byla jeho obratná vnitřní politika, píše dopisovatel Politico Barack Barfi, pobývající v Aleppu.

Autor uvádí rozdíly v přístupu Bašára Asada a libyjského prezidenta Muammara Kaddáfího ve vzájemných vztazích s obyvateli obsazených území. Když Kaddáfí v roce 2011 ztratil kontrolu nad východní částí země, zcela odřízl obyvatele těchto oblastí od výhod civilizace, zrušil práci mobilních operátorů a práci všech státních služeb. Asad, píše autor, šel jinou cestou.

Jeho cílem bylo získání sympatií různých vrstev obyvatelstva země, píše autor. Většině obyvatelstva, i těm, kdo se nacházel na území, nespadajícím pod vládní kontrolu, byla vyplácena mzda, podle možnosti bylo zachováno zásobování vodou a elektřinou.

Díky tomu si vláda zajistila podporu i těch nejchudších a nejznevýhodněnějších Syřanů. Byznysmeni podporovali Asada kvůli tomu, že vítězství povstalců ohrožovalo jejich styky a příjmy. V obsazených oblastech upadal průmysl a veškeré více či méně hodnotné zařízení se vyváželo do Turecka, kde ho místní podnikatelé skupovali za zvýhodněné ceny.

Autor uvádí, že velkou roli v Asadově úspěchu hrají nepochybně spojenci syrské armády: Kurdové, šíitská domobrana, podporovaná Íránem, skupina Hesbolláh a samozřejmě ruské letectvo. Ale nelze popřít ani to, že syrská vláda udělala vše, co mohla, aby zachovala alespoň náznak stability pro většinu obyvatelstva země, píše autor.

 

Převzato z cz.sputniknews.com

Klíčová slova: válka  | Sýrie
3001 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny