„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Dodatek k smrti nacionalisty Fidela Castra. Málo známý vztah Castra ke španělskému vůdci Franciscu Francovi (+ video)

Autor: Adam Wielomski | Publikováno: 29.11.2016 | Rubrika: MYSLÍM SI
Ilustrace

Nedávno zesnulý Fidel Castro byl u nás vždycky špatně chápán. Mnozí v něm viděli pouze tupého komunistu. To není pravda. Castro kubánskou revolucí a vyhnáním zkorumpovaného Batisty prokázal své zemi velkou službu. Batistův režim udělal z Kuby obrovské kasino a veřejný dům pro americké turisty, a sama vláda byla takřka agenturou pro zahraniční „investory“, podřizujíc zájmy státu zahraničnímu kapitálu.

Castro byl především radikálním kubánským nacionalistou usilujícím o odstraněné nadvlády amerického kapitálu nad zemí. Jeho omyl spočíval v tom, že se, nemaje na výběr, obrátil na SSSR nejen s nabídkou vojenského spojenectví (což bylo politicky racionální), ale že se pokusil napodobit sovětské hospodářství. Ve snaze vysvobodit zemi z nadvlády cizího kapitálu ji úplně zničil. Znárodňoval, místo toho, aby vytvořil podmínky pro posílení kubánské střední třídy.

Nezapomínejme ale, že v letech 1959 až 1961 vládnul bez komunistické ideologie a frazeologie. Znárodnil ale americký kapitál, což vyústilo v neúspěšnou invazi kubánský exulantů s podporou USA v Zátoce sviní (1961). Castro se „obrátil“ na komunismus z nacionalistických popudů a ze snahy o nezávislost. Byli to Američané, kdo ho postrčil do náruče sovětů. Jeho socialismus byl tedy náhodný a druhotný v poměru k nacionalismu.

Málo se také ví, že Fidel Castro a gen. Francisco Franco k sobě navzdory ideovým různicím pociťovali nemálo sympatií. Bylo ale něco, co je spojovalo: oba byli španělskojazyčnými nacionalisty, jejichž společnou historií byla porážka ve španělsko-americké válce o Kubu a Portoriko (1898). Oba věděli, že španělskojazyčný nacionalismus je plodem této porážky. Proto Fidel Castro nařídil po Francově smrti na Kubě třídenní státní smutek. Castro a Franco byli především nacionalisty, a ostatní ideje brali pragmaticky.

Navrhuji větší zdrženlivost v kritice osoby zemřelého Fildela Castra. Tento politik komunistou nanejvýš býval. Především byl ale hispanoamerickým nacionalistou. Kdo to nechápe a řídí se zjednodušujícím rozlišováním komunismus–antikomunismus, nepochopí nic z Castra, ani tzv. kubánského komunismu.

Film o státním smutku vyhlášeném na Kubě po Francově smrti:

Zdroj: konserwatyzm.pl

Klíčová slova: USA  | nacionalismus  | Kuba
3887 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny